Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847

Suprapopularea - o problema sau nu?

Este limpede pentru toata lumea ca noi, oamenii, ne inmultim pe pamant intr-un ritm accelerat. Acum poate nu vedem o problema in asta, dar in viitor suprapopularea ar putea fi o problema, atat pentru calitatea vietii oamenilor, cat mai ales pentru mediu. Este suprapopularea o problema reala? Daca da, exista solutii?

Cum priviti politica Chinei: un singur copil in familie? Dar ideile adeptilor unor miscari (cum este VHEMT - vezi articol mai jos) care lupta impotriva cultului familie / copii si militeaza pentru reducerea natalitatii?

Cateva articole:

Care sunt tarile cu cea mai mare populatie?

Noua bombă demografică | Financiarul

China renunță la ideea “un cuplu, un copil” și încurajează natalitatea - este vorba de regiuni ca Shanghai, unde populatia este imbatranita.

Miscarea pentru Extinctia Voluntara a Umanitati (WHEMT)i: "Nu avem dreptul sa mai aducem copii pe lume" | Romania Libera

oanachampion
    Guest
    Da, e o mare problema... Insa nici nu o putem rezolva cei din Europa sau din America (in sensul de a renunta sa ne mai inmultim), pt ca am ajunge sa avem toti soarta lui Constantin Brancoveanu...
    De ex, in SUA, una din 5 adolescente vrea sa devina mama pana la sfarsitul adolescentei... Dpdv individual, mi se pare o tampenie... insa dpdv geopolitic/strategic/sau cum vreti sa-i spuneti, nu pare o idee asa de rea...

oanachampion
    Guest
    Cat despre China... cam tuturor din lumea asta ne trebuie forta de munca ieftina si produsele super ieftine care rezulta de aici...
    Singura solutie ca exemplul Chinei (politica permiterii unui singur copil) sa fie urmat de TOATE tarile de pe fata pamantului... ceea ce nu se va intampla niciodata... Oricum, dat fiind ca ne-am inmultit prea mult, am inceput sa suprapopulam chiar si zonele periculoasa, dovada fiind cele peste 200.000 de persoane care au murit in urma tsunami-ului din 2004... Daca n-avem noi grija de natura, are natura "grija" de noi...

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    In Romania nu cred ca exista aceasta problema. Daca situatia economica de acum persista, foarte multi vor pleca spre locuri unde sa poata munci si mai ales unde vor fi si platiti pentru asta.

Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Este corect sa privim problema suprapopularii la nivelul unor arii geografice limitate? In Romania populatia scade, dar aproximativ 2 milioane de romani au emigrat. Populatia Chinei este in crestere, dar vine tare din urma India, unde nu exista politici de control a cresterii populatiei. Se observa inceputul unui fenomen de migratie a chinezilor, chiar si in Romania le simtim prezenta tot mai puternic de la an la an.

Va intereseaza problema suprapopularii la nivel global?

Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Exista si voci (in special din mediul religios) care sustin ca suprapopularea este un mit si neaga existenta unei probleme reale (ba chiar sustin ca ideea suprapopularii este vehiculata pentru a justifica avortul):

Mitul suprapopulării - Ziarul Lumina
    Modificata de dama de pica; 17.09.2010 la 10:37:04.

Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Iar un punct de vedere diametral opus este cel al ecologistilor, care sustin cu tarie omenirea si suprapopularea vor duce inevitabil la o catastrofa ecologica de proportii planetare.

Un filmulet controversat:

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de dama de pica Vezi mesajul
    Este corect sa privim problema suprapopularii la nivelul unor arii geografice limitate? In Romania populatia scade, dar aproximativ 2 milioane de romani au emigrat. Populatia Chinei este in crestere, dar vine tare din urma India, unde nu exista politici de control a cresterii populatiei. Se observa inceputul unui fenomen de migratie a chinezilor, chiar si in Romania le simtim prezenta tot mai puternic de la an la an.

Va intereseaza problema suprapopularii la nivel global?
    Eu zic ca raspunsul se afla in intrebarea ta. China este suprapopulata, Romania se confrunta cu imbatranirea populatiei, la fel si Austria de exemplu, are loc insa migrarea populatiei care face ca proportiile sa se pastreze cat de cat.
    Daca gandim la nivel global, eu cred ca nu ne confruntam deloc cu o suprapopulare.

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    daca pamantul e suparpopulat iímediat vor da o bomba ceva ca sa mai moara din oamnei sau vor face un alt razboi mondial....nu e asta problema

Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de alexandru31 Vezi mesajul
    daca pamantul e suparpopulat iímediat vor da o bomba ceva ca sa mai moara din oamnei sau vor face un alt razboi mondial....nu e asta problema
    Nu stiu ce sa inteleg din asta... Sa nu ne facem probleme cu suprapopularea ca, daca e cazul, se rezolva cu o bomba, cu un razboi, ceva pe acolo... Problema rezolvata!?

Sau ideea este ca, oricum, nu depinde de noi, cei marunti?

Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Probabil ati aflat deja ca suntem 7 miliarde! Si numaratoarea continua...

Ziua "7 miliarde". Ce efecte are creșterea populației lumii? - BusinessMagazin

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari