Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503

Sunteti de acord ca lb. romana sa fie studiata ca lb. straina de minoritati?

Nu-mi venea sa cred ce am auzit ieri intr-o stire la radio si azi la TV, cum ca lb. romana sa fie studiata ca lb. straina de minoritati.Ce spuneti de una ca asta?Eu, una, sunt ffff revoltata.Mai lipseste ca in cativa ani sa nu mai putem ajunge in Transilvania decat in baza buletinului.Pentru ca aceasta .....(nici nu stiu cum sa-i spun)...tampenie, prostie, gogomanie, etc. a venit din partea minoritatii majoritare:ungurii.
    Ce parere aveti voi, fetelor?

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    Bineinteles ca nu as fi deacord...pt ca Romania este o tara in care exista doar o singura limba oficiala si aceea este limba romana. Maghiarii din romania chiar minoritate fiind, au cetatenia romana si in consecinta trebuie sa vb limba romana. Daca vor sa vb doar maghiara nu au de cat sa se mute in Ungaria(bine si asa pe la Satul Mare sunt f multi care refuza deja sa vb limba romana chiar si in magazine- vanzatori fiind)...Cum ar fi ca eu sa cer nemtilor sa fac la scoala limba romana oficial si limba germana ca limba straina? mi-ar da un sut in cur? eu cred ca da....sau cum ar fi ca acei cativa rromi care merg la scoala sa faca ca limba oficiala dialectul lor si limba straina romana ?

oanachampion
    Guest
    Mi se pare normal. Punct. Aici sunt o gramada de mexicani (si alti latino) si au totul scris (pe orice produs etc) si in spaniola, oriunde suna aud "for English, press 1... para espanol, oprima el 2" (sper ca am scris bine), pe la toate magazinele, institutiile etc exista vorbitori de spaniola care ii pot ajuta... si multi dintre ei sunt imigranti ilegali, nu au nici pe departe statutul si drepturile unui maghiar nascut in Romania (deci cetatean al tarii, platitor de taxe etc)... Chiar nu inteleg de ce va deranjeaza asa de tare chestia asta!

Floricica Nou Venita pia_ _mater's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    32

Foarte interesant

Nu e vorba de limba,ci de atitudine.In plus,USA nu a apartinut niciodata Mexicului,pe cand alta e treaba cu Transilvania si Ungaria.

oanachampion
    Guest
    Ce am scris mai sus e apropos de dreptul maghiarilor de a studia in propria limba... Cat despre ce ati zis voi, ca n-o sa mai invete romana... Gresit! Exista deja scoli cu predare in limba maghiara... cu ocazia legii asteia, se va intampla exact contrariul: vor studia si romana... deci... inca o data: ce va deranjeaza?

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Pai ce, era vorba ca maghiarii nu au dreptul sa studieze in limba lor? Au dreptul si chiar o fac.
    Iar ca sa studieze limba romana ca limba straina, ce sa zic? Atata vreme cat limba lor materna e maghiara, romana nu poate fi decat...straina.
    Eu una nu pricep cum e sa traiesti intr-o tara si sa nu cunosti limba respectiva, sa fie nevoie de translator. Cand esti strain pe bune, nu maghiar nascut si crescut in Romania, ca sa obtii cetatenia dai interviu in limba romana. Ei de ce ar avea nevoie de placute bilingve (care, apropo, exista in zonele unde traiesc ei)?
    Oricum, in instanta, chiar daca esti cetatean roman, dar nu cunosti limba romana (!!!!!!!!) ti se asigura interpret.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    @oana ...aici nu este vorba despre a vorbi/studia in limba materna....si a considera limba romana ca fiind o "limba straina". conotatiile sunt mult mai adanici...

ce zici de asta?

'''Pașaport unguresc și dublă cetățenie, româno-maghiară. De aceste beneficii ar putea avea parte maghiarii din România începând cu anul viitor dacă politicienii de la Budapesta vor aproba proiectul FIDESZ privind acordarea cetățeniei ungare etnicilor din țările vecine Ungariei. Bratislava a amenințat deja că va retrage cetățenia slovacă persoanelor care solicită pașaport ungar.
    Un proiect de lege, inițiat de conservatorii de la FIDESZ, referitor la acordarea cetățeniei ungare etnicilor maghiari din țările vecine Ungariei a încins spiritele în unele din aceste state. Conform actului normativ care ar putea fi adoptat de Parlamentul de la Budapesta pe 20 august, de Ziua națională, cei care dovedesc că aparțin etniei maghiare și vorbesc limba maghiară sau sunt descendenții unor familii maghiare pot beneficia, în urma unei cereri, de cetățenia ungară. Pentru aceștia ar urma să fie eliberate și pașapoarte ungurești.
    Deja Slovacia, unde trăiesc peste 700.000 de maghiari, a amenințat, ieri, că va retrage cetățenia persoanelor care solicită pașaportul unguresc, în ciuda faptul că o astfel de măsură contravine dreptului european. În România, proiectul nu este foarte cunoscut.
    Singurii care au detalii despre acest proiect sunt, bineînțeles, reprezentanții UDMR, care nu văd nici o problemă în aplicarea acestor prevederi. Citește mai multe pe www.gandul.info.'''

Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    pai ce poate fi mai frumos decat ca majoritatea transilvaniei sa aiba cetatenie maghiara?!?!?! :))=))

Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    aici este vb ca magiarii vor studia la scoala in limba magiara si ar invata romana ca pe limba straina...am inteles corect?...daca da atunci ce ii opreste pe multii minoritari ukraineni sa invete in limba lor rusa la scoala si romana doar asa pe langa o engleza?...sunt din SV ...si deci cunosc destule sate vorbitoar de limba rusa.....cat despre maghiari....in Satu Mare (oras care apartine inca de Romania daca nu ma insel )o vanzatoare a refuzat categoric sa vb limba romana cu mine....cumva trebuie sa ma simt eu prost ca aveam tupeul sa nu stiu maghiara, desi eram doar in trece prin oras... funny nu?....daca toti maghiarii din Transilvania se simt atat de uniti cu tara lor ...au ocazia(dupa cum arat cristina mai sus sa i-a cetatenia maghiara....)sa se intoarca la origini. Daca toti maghiari isi iau dubla cetatenie... cati pasi mai sunt pana a trece in Transilvania cu buletinul ? :))))
    subiectul este mult mai controversat decat simpla studiere a unei limbi straine...
    Peace...
    Modificata de iri_nuk; 20.05.2010 la 23:08:15.

silvia_l
    Guest
    Mi se pare aberant sa locuiesti intr-o tara si sa ai pretentia de a studia limba oficiala a acelei tari ca limba straina.
    Ca vorbesc limba lor, ca o studiaza, etc este normal, dar atata timp cat traiesc in Romania, limba oficiala este limba romana.

alinutza82
    Guest
    Citat Postat de cristina10 Vezi mesajul
    @oana ...aici nu este vorba despre a vorbi/studia in limba materna....si a considera limba romana ca fiind o "limba straina". conotatiile sunt mult mai adanici...

ce zici de asta?

'''Pașaport unguresc și dublă cetățenie, româno-maghiară. De aceste beneficii ar putea avea parte maghiarii din România începând cu anul viitor dacă politicienii de la Budapesta vor aproba proiectul FIDESZ privind acordarea cetățeniei ungare etnicilor din țările vecine Ungariei. Bratislava a amenințat deja că va retrage cetățenia slovacă persoanelor care solicită pașaport ungar.
    Un proiect de lege, inițiat de conservatorii de la FIDESZ, referitor la acordarea cetățeniei ungare etnicilor maghiari din țările vecine Ungariei a încins spiritele în unele din aceste state. Conform actului normativ care ar putea fi adoptat de Parlamentul de la Budapesta pe 20 august, de Ziua națională, cei care dovedesc că aparțin etniei maghiare și vorbesc limba maghiară sau sunt descendenții unor familii maghiare pot beneficia, în urma unei cereri, de cetățenia ungară. Pentru aceștia ar urma să fie eliberate și pașapoarte ungurești.
    Deja Slovacia, unde trăiesc peste 700.000 de maghiari, a amenințat, ieri, că va retrage cetățenia persoanelor care solicită pașaportul unguresc, în ciuda faptul că o astfel de măsură contravine dreptului european. În România, proiectul nu este foarte cunoscut.
    Singurii care au detalii despre acest proiect sunt, bineînțeles, reprezentanții UDMR, care nu văd nici o problemă în aplicarea acestor prevederi. Citește mai multe pe www.gandul.info.'''
    Interesanta masura si foarte cu cap. Incearca sa acopere scaderea demografica prin imigrare. Bine gandit.
    Chiar vb cu prietenii acum cateva zile de asta, ca fiind una din solutiile la scaderea demografica din Ro. Dar cine sa vina la noi?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari