Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Iar eu nu vorbeam de aia care nu au ce da de mancare la copii si de aia mai fura si ei o paine sau niste mere din pom sau o punga de pufuleti la supermarket. Cazurile alea sunt mult prea putine ca sa intre acum in discutie si nu au nicio legatura cu ce ma deranjeaza pe mine. Eu vorbesc de aia care sparg geamul unei masini ca doar ca sa fure scrumiera. Din nou, cazul meu.
    Iar aia care au facut o droaie de copii si nu au ce le pune pe masa, stai tu linistita, ca prea putin ii intereseaza de soarta copiilor. Am vazut eu de multe ori copilasi dusi la cersit printre mese la terase, care adunau bani si apoi ii duceau unor parinti betivi care asteptau la iesirea din local, si ii mai si luau la pumni ca nu au adus destul. Poti fi tu sigura ca nu mergeau banii aia la un sandwhich la copil, ci tot la o sticla de bautura.

Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    In privinta asta iti dau total dreptate ca sunt si multi oameni care nu-i poti numi oameni

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    In multe din cazurile prezentate, e vorba de educatie. Ca sa poti avea o educatie solida, e nevoie de un numar de generatii care sa transmita apoi acele valori ca apoi ele sa fie considerate normale, ba chiar mai mult, de asteptat, in societatea respectiva. Strainii nu strang rahatul cainelui pentru ca acum, dupa abia 20 de ani de la deschidere catre valorile externe, exista aceasta asteptare noua de la ei sa o faca. Ei fac asta pentru ca e o parte integra a educatiei lor, pentru ca ei considera strada a TUTUROR si nu a NIMANUI - atentie, diferenta asta de gandire este cea care face romanii sa nu aiba simt civic. Din punctul asta de vedere, sunt mai detasati de existenta unei comunitati decat celelalte popoare, si asta e in principal din cauza educatiei, si se propaga la nivel national.

De ce? Hai sa vedem ce spune literatura straina:
    Devotions Upon Emergent Occasions, MEDITATION XVII.
    No man is an island, entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main; if a clod be washed away by the sea, Europe is the less, as well as if a promontory were, as well as if a manor of thy friend's or of thine own were; any man's death diminishes me, because I am involved in mankind, and therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee.

Gasiti-mi, daca puteti, un citat asemanator in literatura romana.
    Modificata de Foxman8472; 19.04.2013 la 15:46:47.

Floricica Nou Venita denisa9's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2013
    Postari in forum
    11
    Citat Postat de miru_iri Vezi mesajul
    Am mai trait sentimentul asta si in 2001 cand a avut loc atentatul de la WTC si anul trecut cand un tanar de 20 de ani a intrat intr-o scoala americana si a impuscat la intamplare o multime de copii si il retraiesc azi dupa ce am aflat despre exploziile de la Boston. Cu toate lucrurile neplacute care ni se intampla in tara suntem totusi inca feriti de atentate, iar cazurile crimelor in masa sunt considerabil mai putin numeroase decat in State, de pilda. Sunt fericita ca traiesc aici pentru ca desi lucrurile nu se indreapta chiar in directia potrivita, de bine de rau, copiii nostri sunt mai feriti de posibile atentate teroriste, armele nu sunt atat de "available" cum sunt in alte parti si oamenii parca inca mai au omenie. Depinde cu ce compari este adevarat insa din punctul asta de vedere, repet, sunt fericita ca traiesc in Romania.
    puteai sa gasesti argumente mult mai bune, pentru ca "esti fericita ca traiesti in Romania"
    Romania are locuri minunate si oameni deosebiti.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari