Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miru_iri's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37

Sunt fericita pentru ca traiesc in Romania!

Am mai trait sentimentul asta si in 2001 cand a avut loc atentatul de la WTC si anul trecut cand un tanar de 20 de ani a intrat intr-o scoala americana si a impuscat la intamplare o multime de copii si il retraiesc azi dupa ce am aflat despre exploziile de la Boston. Cu toate lucrurile neplacute care ni se intampla in tara suntem totusi inca feriti de atentate, iar cazurile crimelor in masa sunt considerabil mai putin numeroase decat in State, de pilda. Sunt fericita ca traiesc aici pentru ca desi lucrurile nu se indreapta chiar in directia potrivita, de bine de rau, copiii nostri sunt mai feriti de posibile atentate teroriste, armele nu sunt atat de "available" cum sunt in alte parti si oamenii parca inca mai au omenie. Depinde cu ce compari este adevarat insa din punctul asta de vedere, repet, sunt fericita ca traiesc in Romania.

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    E bine ca ai macar un motiv de fericire. :)) Mi-as dori ca asta sa nu fie singurul.

Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    Dar cu saracia care este mai mare decit in alte parti ale lumii,zecile de mii de oameni fara locuri de munca,oamenii mult mai amariti care nu-si permit saracii o paine pe zi,stiu atatea cazuri cum ramine?
    Modificata de cojocari ruxandra; 16.04.2013 la 15:50:33.

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    Sunt multe motive pentru care sunt fericita ca traiesc in Romania dar le voi spune motivele pentru care sunt nefericita:1 Merg cu copilul la dr astept 45 minute in hol fara a fi cineva inaintea mea, doar ca dr astepta ceva de la mine! Dupa care imi spune ironic: "crezi ca numai tu ai copil in tara asta"? M-a facut cu oua si otet ca am avut tupeul de a nu da bani!
    2 Ca nu imi primeste copilul la cresa fara cei 150 euro dati spaga la director!
    3 Ca oamenii sunt atat de mizerabili pe strada!
    4 Ca vad oameni care traiesc de pe o zi pe alta, care lucreaza pe niste salarii de mizerie!
    5 Ca mi-e frica sa merg la 10 seara singura pe strada!
    6 Ca vad in fiecare zi seringi ale drogatilor in vecinatatea blocului sau in scara!
    7 Ca oamenii nu mai au simt civic! (lesina o femeie in autobuz si toti s-au departat de ea, pana am inceput sa merg la ea si m-am certat cu toti din autobuz)!
    In mare parte sunt de acord cu tine mai putin la faza ca la noi sunt mai putine crime decat in SUA! Nu e adevarat! Romania ca si suprafata este mult mai mica decat SUA iar rata crimelor la noi este foarte ridicata!

miki00
    Guest
    Citind prima postare, imi dau seama ca titul potrivit al topicului ar fi fost : "Sunt fericita ca nu traiesc in State " .

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Daca este sa luam cazurile criminalilor si a atentatelor teroriste din State, ca nr. de victime pe cap de locuitor, si comparam cu Romania, sansele de a pati ceva de genul in viata sunt un pic mai mari, da, dar tot ridicol de mici. Viata americanilor nu se poate traduce intr-un episod din Dexter, sau unul din Homeland: in general ce se arata la americani in film e doar tangential cu ce se intampla in realitate. Si anume, si la ei criminalii sunt o raritate, au mai multe cazuri pentru ca au mai multi locuitori si acoperire media 100% la oricare din cazurile astea. Si la noi se mai intampla ca in Vaslui din cand in cand sa se violeze si omoare o batrana, si daca calculezi asta pe cap de locuitor, o sa vedeti ca e cam acelasi lucru.

Daca vreti motive pentru care ar trebui sa fim fericiti ca traim in Romania, va dau eu cateva: macar nu traim in China, India, America de Sud sau Africa.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Draga mea, 'fericirea' de care vorbesti tu este extrem de fragila si se bazeaza pe nefericirea de a fi indeajuns de saraci incat sa nu prezentam interes pentru teroristi. Asta este tot, singurul motiv pentru care nu stam cu vestele antiglont pe noi si in buncare anti-raid.

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    "Si la noi se mai intampla ca in Vaslui din cand in cand sa se violeze si omoare o batrana, si daca calculezi asta pe cap de locuitor, o sa vedeti ca e cam acelasi lucru."

Ma simt "onorata" ca ai mentionat judetul Vaslui. Din cate stiu, nu asta e judetul cu cea mai mare rata a infractionalitatii, ci Hunedoara, dar...nu-i nimic, e tot o chestie de perceptie. Ca peste tot in lume.

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Infrationalitate ca rata inseamna toate infractiunile posibile. Eu vorbesc de infractiuni tip violat si omorat baba. Si nu, nu cred cu adevarat ca Vasluiul ar avea rata cea mai mare, era doar o gluma.

Floricica Nou Venita miru_iri's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37
    Poate ca infractionalitatea este la fel sau mai mare la noi decat la americani, dar eu am mai multe motive pentru care sunt fericita ca traiesc in Romania. Interesant pentru mine era sa vad daca mai sunt si alti oameni impresionati de ce s-a intamplat zilele trecute in Boston (am citit ca un baietel de 8 ani a murit din cauza exploziei la cateva minute dupa ce si-a imbratisat tatal care trecuse linia de sosire, mama si surioara lui au fost ranite grav, cea mica pierzandu-si un picior). Este adevarat ca suntem saraci si Foxman are dreptate cand spune ca ar trebui sa fim fericiti ca nu traim in India in China sau in Africa, as mai adauga pe lista Coreea de Nord. Este important, cred, in viata sa vezi partea plina a paharului, sau partea buna a lucrurilor. Poate sunt una dintre norocosii care nu au de-a face cu seringi pe strada sau in scara blocului sau poate ca am ales sa le ignor. Si eu ma confrunt cu multe probleme pe care poate nu le-as fi avut daca traiam in alta tara, dar am ales sa le iau asa cum vin si sa ma bucur de viata trecand mai usor peste greutatile pe care mi le scoate in fata sistemul. De ce nu sunt fericita ca traiesc in Romania este alta discutie pe care promit sa o deschid intr-un topic viitor, acum ma bucur ca traiesc aici pentru ca ma bucur de liniste, am o familie frumoasa si pot sa le ofer copiilor mei o viata linistita(chiar daca nu indestulata). Copiii mei au posibilitatea sa-si petreaca vacantele la tara la bunici jucandu-se cu puii sau cu iezii, sa alerge toata ziua in soare si vant, sa cada rupti de oboseala dupa ce au scormonit in pamant toata ziua, sa aiba prieteni in fata blocului de care sa se bucure in fiecare seara. Eu sunt fericita pentru toate astea. Am fost acum cateva luni in Germania si am vazut la un moment dat un copil dragut care desi era maricel era inca in carucior, i-am zambit si mama lui s-a uitat urat si suspicios la mine. Am prieteni care traiesc in Suedia si pe care am avut ocazia sa ii vizitez si oamenii aia nu stiu ce vecini au iar copiii lor sunt cumva izolati si socializeaza destul de putin cu alti copii. Sunt multe minusuri si afara si si strainii ca si noi romanii se confrunta cu probleme, nu cred ca in strainatate alearga cateii cu covrigi in coada si cred ca e foarte important in viata sa te bucuri de ceea ce ai. Altfel esti un nefericit nemultumit pe langa care trece timpul nereusind sa se bucure de nimic... parerea mea.

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Citat Postat de miru_iri Vezi mesajul
    Poate sunt una dintre norocosii care nu au de-a face cu seringi pe strada sau in scara blocului sau poate ca am ales sa le ignor.
    Cred ca nu am vazut asa ceva decat pe langa Gara de Nord; numarul de davisti a scazut drastic in ultimii ani, chiar nu cred ca se mai poate spune despre Romania ca este un loc unde gasesti multi dependenti de heroina. Asta se datoreaza urmatorilor factori:

- Cunostintele legate de heroina in randul tinerilor s-au inmultit, orice tanar iti poate da macar o schita a descrierii drogului: foarte nociv, da o dependenta de 8 ori mai mare ca morfina; in faza finala, se injecteaza, lucru care duce la diferite complicatii, cangrene si boli transmise prin ace; te lasa intr-o stare vegetativa, rupandu-te total de realitate, timp in care esti susceptibil la innecare in propria voma. Drept urmare, drogul nu reprezinta interes pentru nimeni, considerat in unanimitate ca fiind nociv.
    - Metodele de a fila si prinde traficantii s-au imbunatatit in ultimii ani.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari