Ultimele discutii din forum
    XXX
    XXX este offline.
    Floricica Nou Venita XXX's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    1

Spitalele Romaniei

Copilul meu a avut febra mare- 40 grade. Am ajuns cu el la urgente pedriatrie la Spitalul Jud.Arad, iar de acolo la sectia internari unde am fost tratata execrabil, de catre o asistenta pe care am deranjat-o.
    Dragele mele, sa nu faceti ca mine.
    Am fost internata impreuna cu copilul. Timp de 48 ore cat am stat internata, nimeni, dar absolut nimeni nu a venit sa verifice temperatura copilului. Am avut noroc ca am avut termometru de acasa si i-am monitorizat eu temperatura.
    Sa nu va spun ca dupa doua zile, am iesit din acel spital cu copilul mai bolnav decat intrasem.
    Sfatul meu e sa nu mergeti intr-un astfel de loc, decat daca e neaparat nevoie. mai bine va tratati acasa.
    MULTA SANATATE!

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Draga mea, te inteleg ca ai avut experienta rea cu internarea, dar mi se pare cel putin deplasat sa indemni sa nu se duca cu copii la urgente sau la internari cand este nevoie, si sa sfatuiesti sa fie mai ales un copil tratat acasa....
    Faptul ca nu a fost bagat in seama, este o problema grava, pe care tu trebuia sa o sesizezi...
    Am stat si eu internata si ma duceam peste asistente daca credeam ca nu sunt tratati cum trebuie copii.
    Mare grija!
    Sanatate!

Floricica Nou Venita carmeny's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    6
    Buna!
    Imi pare rau ca ai avut o astfel de experienta, dar nu cred ca trebuie sa generalizezi, pentru ca eu am fost cu fetele mele la urgenta la spitalele de copii de cate ori am crezut necesar, si pana acum nu mi s-a intamplat sa nu fiu multumita de serviciile medicilor care lucreaza acolo- din contra de cele mai multe ori am ramas placut impresionata de rabdarea si profesionalismul lor- mai ales al celor mai tineri dintre ei.
    Sper ca astfel de experienta- ca a ta sa existe din ce in ce mai rar, iar medicii care isi uita indatoririle sa-si aminteasca ca au depus candva un juramant

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Si noi am fost cat de cat multumiti de tratamentul facut la sectia de urgente a unor spitale. Si-au facut treaba, dadeau antibiotic numai in urma analizelor de sange. Si...totusi: medicul ce are grija de copilul nostru ( pe care nu l-am putut suna la 3 noaptea, de ex.) nu ne recomanda internare ci tratat acasa. Bineinteles, daca situatia permite.
    xxx, imi pare rau ca ai suferit cu puiutul. Cred ca acum e mai bine, daca ai putut intra sa ne scrii. Sanatate ii dorim!

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Din fericire nu am avut ghinionul sa ne internam inca niciodata..insa am mers de 2 ori la urgente Cluj si pot s aspun cu mana pe inima ca s-au purtat exemplar cu noi!! Prima data a avut o febra mare fara nici o explicatie(avea 2 luni copilul) i-a prelevat urina, scaun si i=au facut pe loc analize cu un aparat super performant! Si nu i-au gasit nimic, ins atotusi au continuat analizele,apoi mi-a recomandata anumite lucruri si m-au lasat acasa! A doua zi a fost bine!
    A doua oara ne-am dus din cauza unei respiratii ciudate, parca se ineca, nu avea suficient aer..ff ciudat! Nici nu vreau s aspun cate analize i-au facut...consultatii...si nimic...
    Concluzia..poate veti rade...copilul se MINUNA de ce vazuse intr-un parc...iar el inca nu stia sa respire cum trebuie pe gurita si de aceea el tragea aer , iar apoi se ineca..Oricumm nu m-au criticat, nu au ras de mine(altii asa faceau..) ci din contra ,m-au linistit, mi-au explicat anumite lucruri..

Pana acum sunt multumita de spitalele din cluj...de fapt doar de Urgente...

Multa sanatate

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Imi pare rau pt tine,dar...nu trebuie sa generalizam.Am avut si eu 3 internari cu copii la Sp Victor Babes si totul a fost foarte OK,din pacate la noi se merge pe un principiu:dai cat trebuie stai in fata,altfel nu esti bagat in fata,eu am cheltuit destul la fiecare internare dar nu-mi pare rau pt ca am fost tratata f bine,mi-a dat dr rezerva de fiecare data,deci eu aveam patul meu,copilul patul lui,baie proprie,tv cu cablu,deci toate conditiile si un lucru important pt mine nu a trebuit sa suport si alte pers in aceeasi cam cu mine,deci se poate,sanatate!

Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    si eu sunt de parere ca daca aveti o urgenta trebuie sa mergeti la spital! dar daca se poate sa il tratezi acasa, de ce ai sta in spital? asta in cazul in care te duci la unul de stat! daca mergi la unul particular, poti sta cat te tine, ca oricum, siguranta si sanatatea copilului sunt pe primul plan! si din pacate, cam asa este, dai ... stai in fata ! asa merge la noi! iar daca cei din spital timp de 2 zile cat ai stat internata nu i-au luat nici temperatura, de ce ai stat?

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Iata aici exemplu de diagnostic...
    Joia de dinaintea Floriilor, fetita s-a plans de dureri de spate, nu se putea misca de durere.M-am speriat, m-am gandit ca in joaca ei cu fratele, s-a lovit si-a rupt/fisurat vreo coasta sau s-a lovit puternic la coloana.Am pipait-o incet cu degetele sa vad pe unde-i `buba`.A inceput sa planga, avea febra, a varsat....Sun la salvare...vine...hai la spital la un control mai amplu...Din casa, cobor cu ea in brate (!!???) pana la salvare....Aici plange ca o doare rau spatele...ii pune un tip de vesta (care se pune doar in caz de fracturi)...sa mi se faca rau, nu alta...M-a luat cu fiori pe sira spinarii, zau!
    Ajungem la UPU, o vede o d-na `amabila` rau de tot....o acritura....o consulta (fetita de teama a inceput sa se smiorcaie, la care madame intepata:haide ca mai am si alti pacienti de consultat (care? unde? ca salonul era gol!)....Imi venea s-o iau de par.Pai asa vorbesti cu un copil cu dureri si caruia ii e frica!?....O consulta, se uita in gatul ei si ma intreaba (tot intepat si de undeva de foarte de sus): da copilul asta a fost vazut de vreun medic?...Sigur, ca doar nu-i dau medicamente dupa ureche!!!....ea: e racita la plamani!....CEEEE!?....
    Internare....penicilina la 6 ore....N-a vazut-o nici un pediatru in seara aceea, nu stiu ce medic i-a prescris tratamentul.A doua zi, medicul pediatru vine, o consulta si...nu-mi spune ce are.I se ia sange si se fac analize la urina....Ma lamurisem in seara precedenta ca nu avea fractura pe nicaieri, deci, tacit, am acceptat raceala la plamani....Ce stiu eu? Nu sunt medic, n-am cunostinte de medicina, stiu ei mai bine (sau, ma rog, ar trebui sa stie)...
    Luni externare....mergem in aceeasi zi la med.fam. sa ducem rezultatele analizelor si scrisoarea medicala (pe care am incercat s-o descifrez dar n-am reusit...) si....stu-poa-re....fetita mea avea INFECTIE URINARA!!!!....Mai, sunt eu tampita, sau ce!!!???

Traim in Romania si asta....se vede si ne doare cand ne sufera copiii si plang de durere...te uiti la ei si-ti vine sa-ti dai si sufletul numai sa nu-i mai vezi plangand, mititeii.....
    Modificata de eliza rares; 09.05.2011 la 16:43:46.

Floricica Novice gulina's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.07.2006
    Postari in forum
    404
    NU vreau nici eu sa generalizez! Dar am fost la urgente de 4 ori in 4 ani si de fiecare data la fel! Adica toata lumea ne.a tratat de parca i.am deranjat!
    vreau sa va spun un singur episod de la urgente din Pitesti acum 3 ani de zile! Era 1 noaptea si ne.am dus la urgente dupa 3 zile cu diaree- in tot acest timp fiind observat de medicul de familie- cu baietelul nostru ne.am dus cu masina nostra nu am chemat salvarea desi copilul avea 39 temperatura si scaune cu sange intram la urgente o asistenta ffff scarbita de servicul pe care trebuia sa-l faca ma ia la intrebari de ziceai ca eu sunt cea bolnava am rugat-o sa se uite la cel mic si a zis ca si asa o sa se uite medicul nu are rost
    ne ducem sus la cabinetul medicului(nu-i spun numele ca nu-i frumos) batem la usa aproximativ 40 de min, si nu exagerez 40 de minute ! si iese in cele din urma nervos nevoie mare ; copilul ardea iar eu eram terminata! ma pune sa-l dezbrac ii povestesc in mare ce-i cu el iar ce credeti frate imi da trimitere la ecograf cu diagnosticul VAGINITA noi nu ne.am uitat ce a scris am luat biletul si am plecat la ecograf ca era cineva acolo sunase asistenta si ne.a asteptat ( sunase in urma darului nostru 20 de lei) in fine ajungem acolo ii face ecograf si acum sa scrie rezultatul pe biletul de trimitere vreau sa va zic ca radea de nu mai putea sa scrie! deci va spun ca am inceput sa plang in hohote aveam impresia ca totul e un film! nu mai intelegeam nimic, copilul meu e bolnav, medicul abia a raspuns, asta cu ecograful rade de nu mai poate nu mai puteam sincer nu mai puteam! si vazandu-ma asa mi-a aratat de ce radea ! pai frate sa trimiti un baietel de 11 luni cu VAGINITA! E DE TOT RASUL! mi.am luat copilul acasa si l.am tratat singura bineinteles orice ii dadeam ceream sfatul medicului de familie!
    asa ca nu vreau sa spun nimic despre spitalele din Romania dar nici despre medicii ce ne-au ramas in ele!
    sanatate maxima la absolut toata lumea! sa nu fie nevoie de nimic din partea lor iar daca este Doamne Ajuta!
    Modificata de gulina; 10.05.2011 la 10:25:37.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari