Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 20
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412

Siguranta peticului de hartie

... ca nu conteaza un petic de hartie atunci cand va iubiti? Romantic si naiv in acelasi timp!
    Fara acel petic de hartie mi-as pune frecvent intrebari de genul: "Oare ma iubeste suficient de mult?" sau "Oare vrea sa ma paraseasca dupa prima cearta mai serioasa?" sau "Va accepta sa facem un credit ipotecar, eventual pe numele lui?", "Daca raman insarcina sigur isi va dori copilul la fel de mult si va fi la fel de entuziasmat ca mine?"... La polul opus sunt intrebari de genul: "Sunt momente in care il urasc si nu-l mai suport, dar un eventual divort..." (prea greu, prea complicat si unde mai pui ca-mi si trece repede)...
    Cam cat conteaza "acel" petic de hartie?

cristina elena
    Guest
    Hmm, depinde de fiecare dintre noi.
    Eu personal n-as putea intemeia un camin (cu tot ce presupune el: o locuinta, traiul in comun, copii) fara acel petic de hartie.
    Nu stiu, asa am fost crescuta, asa consider ca e bine, ca atunci cand doua persoane convietuiesc, ei sa fie casatoriti. Legal, cu acel petic de hartie in mana.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu sunt de aceeasi parere. Chiar aseara meditam la subiectul asta...aveam, acum cativa ani, o vecina evreica, f batrana si extrem de simpatica, care in timp mi-a devenit o adevarata prietena. Nu eram maritata pe atunci, si mergeam s-o vizitez saptamanal. Imi spunea ca trebuie sa ma marit, macar pentru schimbarea statutului social. Tanara cum eram atunci, nu prea am bagat in seama asta, dar acum, casatorita fiind, imi dau seama ca, intr-adevar, batrana mea prietena avea dreptate. Cu totul altfel m-as fi simtit acum la aproape 30 de ani, daca nu as fi fost casatorita (pt mine iese din discutie o relatie in afara casatoriei). Si cu totul altfel sunt privite prietenele mele trecute de 30, care inca nu au apucat sa se marite. ca sa nu mai vorbesc de cele trecute de 40...Psihanalistul Paul Tournier povestea ca, dintre toti pacientii lui, cele care sufereau cel mai acut de sentimentul ca si-au ratat menirea vietii erau femeile care nu fusesera niciodata casatorile si mame, chiar daca aveau, in schimb, o cariera stralucita sau avere.
    Dar nu e numai o problema de statut...Casatoria, legala si legitima, este o dovada ca partenerul te-a ales pe tine, TE-A ALES, e o decizie ce se vrea permanenta, pe viata, puteti construi ceva impreuna fara nesiguranta relatiei (desigur, orice se poate intampla in viata, dar in teorie de casatoresti pana ce moartea va va desparti). In plus exista si detalii practice, care tin de copii, bunuri, relatii prin alianta, stima de sine...

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    nu prea stiu cum stau lucrurile cu statutul social (vreau sa cred ca lucrurile s-au schimbat, mentalitatile s-au schimbat sau ma insel?), dar cred cu fermitate ca o femeie necasatorita pana in 40 de ani nu este mai putin respectata de cei din jurul ei decat una casatorita si cu 2 copii, poate va inspira mai multa compasiune (stiu si eu?) si anumite lucruri nu se vor vorbi in prezenta ei, cu siguranta discutiile despre copii vor fi rarisime, tocmai pentru a nu rani (eventual). Si totusi una e sa fii singura la o anumita varsta si alta e sa fii cu cineva dar nu pana la capat ci intr-un provizorat "pana cand circumstantele ne vor desparti". Ai putea iubi un barbat care stii sigur ca nu te va lua de nevasta? Sau ai considera-o pierdere de timp implicarea intr-o astfel de relatie...

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    eu traiesc impreuna cu cineva de foarte multi ani. impreuna avem o casa,masini ,terenuri si un copil minunat.noi credem ca un petic de hartie nu strica dragostea si respectul dintre noi.aici in germania cuplurile necasatorite au aceleasi drepturi ca si cele casatorite.
    dar o sa facem o data si o data si starea civila doar asa de gura lumi.nu o sa fie ceva pompos.

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    Citat Postat de evaerika Vezi mesajul
    eu traiesc impreuna cu cineva de foarte multi ani. impreuna avem o casa,masini ,terenuri si un copil minunat.noi credem ca un petic de hartie nu strica dragostea si respectul dintre noi.aici in germania cuplurile necasatorite au aceleasi drepturi ca si cele casatorite.
    dar o sa facem o data si o data si starea civila doar asa de gura lumi.nu o sa fie ceva pompos.
    probabil acolo casatoria e doar o formalitate... si totusi nu inteleg de ce e atat de greu s-o faci... o fi teama de "angajamentul pe viata"? eu cand m-am casatorit am zis c0o fac pentru cat va fi posibil, daca ma gandeam ca e pe viata n-o faceam deloc!

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    Citat Postat de Ruxy_ta Vezi mesajul
    probabil acolo casatoria e doar o formalitate... si totusi nu inteleg de ce e atat de greu s-o faci... o fi teama de "angajamentul pe viata"? eu cand m-am casatorit am zis c0o fac pentru cat va fi posibil, daca ma gandeam ca e pe viata n-o faceam deloc!
    de la an la an am tot amanat si cred si din comoditate.am spus lasa sa ne luam casa,anul urmator sa ne mai luam o masina si tot asa.sa fac o nunta mi se pare un mare stres si multa bataie de cap.si cand am ramas insarcinata am spus gata ne casatorin mai mult ptr. copil si cand am vazut cate hartogarii ne trebuie am renuntat din nou.asta e................cand o vrea D D atunci o sa facem si legalizalea

iubytzik22
    Guest
    Sincera sa fiu nu stiu cum e in Germania insa in Romania stiu ca nu este asa de multa hartogaraia.......insa consider ca daca iti doresti cu adevarat sa te casatoresti treci peste orice impediment..Eu m-am casatorit cand eram gravida in luna a 7-a....si nu imi pare rau si chiar daca nu eram gravida tot imi faceam nunta......pt mine conteaza acel petic de hartie ....asta cu concubinajul mi se pare ceva ce tine practic de modernism.....mai ales daca ai un copil....pt el trebuie sa faci acest pas....mai ales ca acel petic practic iti da statutul de familie ceea ce conteaza...sa stiti ca nu de multe am intalnit chestii de genu: daca parintii nu sunt casatoriti atunci acel copil practic este din "flori", nu va suparati pe mine eu doar spun ce aud si ce am mai vb cu diferite persoane, asa gandesc unii.....cred ca era mai bun un astfel de topic sa vedeti cate discutii contradictorii ar fi.....asa mi-au zis si socrii un copil este bine sa se nasca intr-o familie formala...asa ca da acel petic conteaza mai ales pt familiile traditionaliste....plus chiar vorbeam cu o prietena zilele trecute si ea imi spunea ca nu vrea sa se casatoreasca ca o bucata de hartie nu conteaza pt ea , insa daca ar ramane insarcinata ar face pasul respectiv pt ca vrea ca si copilul ei sa aiba o familie...si nu mai zic de ce discutii pot aparea mai tarziu intre copii....la gradinita, la scoala...sa stiti ca sunt multe persoane care nici macar nu se mai casatoresc tot asa amana de la an la an si se trezesc de 60-70 de ani si deja e prea tarziu si nu mai fac nunta...
    Modificata de iubytzik22; 19.10.2010 la 14:05:55.

Floricica Avansata ramolucas's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2007
    Postari in forum
    2.283
    Citat Postat de cristina elena Vezi mesajul
    Hmm, depinde de fiecare dintre noi.
    Eu personal n-as putea intemeia un camin (cu tot ce presupune el: o locuinta, traiul in comun, copii) fara acel petic de hartie.
    Nu stiu, asa am fost crescuta, asa consider ca e bine, ca atunci cand doua persoane convietuiesc, ei sa fie casatoriti. Legal, cu acel petic de hartie in mana.
    De aceeasi parere sunt si eu...

Dar acum, mai nou e moda divorturilor, cel putin asta am auzit in ultima vreme...sunt unii care stau necasatoriti mai multi ani, apoi se hotarasc sa se casatoreasca si dupa cateva luni, divorteaza...cica nu se mai inteleg...:-/
    Probabil atunci cand nu sunt casatoriti se gandesc ca au mai multa libertate, chiar nu stiu ce-i in capul fiecarui om...
    Modificata de ramolucas; 19.10.2010 la 15:43:19.

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Pt mine nu conteaza acest petic de hartie,eu si sotul meu am stat impreuna aproape 7ani pana ne-am casatorit!Cu casa si masina cumparate impreuna,si nu au fost probleme!Am amanat an de an casatoria,in fiecare an spuneam ca ne vom casatori la anul si cand ne gandeam la restaurant,invitatii,programare la biserica....ne lua durerea de cap si iar amanam!
    Si dupa ce am ramas insarcinata am amanat casatoria de la luna la luna,ne-am casatorit cand eram in 8luni:)))aveam o burta cat toate zilele!
    Casatoria am facut-o repede si fara fast,intr-o joi,ca a ramas aia de la starea civila socata cand i-am spus ca nu vrem in week-end,si a fost facuta pt Vlad mai mult,pt mine nu conteaza si nici pt sotul meu!Relatia noastra nu s-a schimbat deloc!
    Peticul de hartie nu a schimbat reactiile celor din jur(noi nici nu purtam verighetele,deci oamenii nici nu au de unde sa stie ca suntem casatoriti) nu am devenit nici mai serioasa si nici nu mi-a oferit alt statut!Am statutul oferit de pozitia mea,de varsta,de felul cum ma port,inteligenta...lucruri mai importante decat certificatul de casatorie!

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    noi ne-am casatorit intr-o marti la starea civila, avand ca martori pe sora lui, 3 nepoti si o prietena din tinerete, dupa care am mers la sora lui, am servit o pizza, o prajitura cu fructe, am jucat mima pe echipe, ne-a cantat un nepot din Iris la chitara... nu ne-am complicat absolut deloc.

+ Raspunde
Pagina 1 din 20
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari