Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986

Scandalul anticonceptionalelor Yasmin

Buna dragi mamici ma gandeam ca poate sunt pe aici mamici care folosesc aceste anticonceptionale si as vrea sa stiu ce parere au fiindca si eu le folosesc la recomandarea medicului ginecolog, am luat Cerazette cat am alaptat apoi le-am schimbat cu astea, am vazut stirea la televizor si sincer ma cuprins panica sunt tare derutata eu sunt fumatoare sunt in proces de renuntare in sensul ca le-am redus la 2-3 pe zi deloc nu pot dar poate am sa reusesc, m-am gandit la alta metoda contraceptiva cum ar fi steriletul dar am auzit foarte multe pareri contra. Foloseste cineva Yazmine si ce parere aveti?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Alina, fa o introducere, daca poti... Eu nu am acces la canalele romanesti, iar cele grecesti sunt in greva. Despre ce scandal vorbesti? Ce s-a intamplat?

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    ilulele anticoncepționale Yaz și Yasmin, produse de gigantul german Bayer Pharma, suspectate că ar fi provocat cel puțin 23 de decese în Canada, sunt cele mai recomandate pastile contraceptive de către medicii ginecologi din România și, implicit, cele mai vândute în lanțurile de farmacii din țara noastră. Farmaciștii susțin că aceste medicamente, "de zece ori mai puternice decât alte contraceptive", reprezintă peste 70% din totalul anticoncepționalelor vândute la noi. În ciuda unei avertizări a Agenției Europene pentru Medicamente, lansată în 2011, potrivit căreia pilulele anticoncepționale Yaz și Yasmin ar putea avea un "risc crescut de formare a unor cheaguri" de sânge, iar medicii au obligativitatea să semnaleze reacțiile adverse la medicamente, majoritatea ginecologilor din România le recomandă pacientelor aceste medicamente produse de compania Bayer.

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    AC nu se iau dupa ureche, ci recomandate la planning de catre medic, in urma unor analize complete. Multe femei iau AC recomandate de prietene, cunostinte etc, fara sa isi faca analizele, tocmai de asta nu ma mir de ceea ce s-a intamplat recent.
    Personal, nu cred ca femeile alea au murit din cauza anticonceptionalelor, ci mai degraba pentru ca aveau anumite boli pe care AC n-au facut decat sa le agraveze. In plus, si fumatul dauneaza daca se folosesc AC concomitent (nu la toate femeile).

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    intradevar foarte multe femei iau ac fara un consult dealtfel eu am vazut ca in prospect scrie de aceste efecte adverse

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Eu am luat pana sa incep sa lucrez la bebe Rigevidon si Triregol, iar dupa nastere Qlaira. Pe prospectele acestor 3 AC apar mentionate efectele adverse si riscul crescut de tromboza aparea la toate....deci nu este ceva nou! Acest risc este cu atat mai crescut cu cat inaintezi in varsta, ai anumite afectiuni fizice sau interactionezi cu practici "neortodoxe": fumat, bautura, drog (sau alte medicamente).

Ce este adevarat este ca aceste 2 AC si Diane 35 au fost intens utilizate mai mult ca tratamente pt. diverse afectiuni din sfera gineco...deci pe undeva ceva e adevarat...mai ales ca persoanele care le luau din start aveau un teren sensibil.

Acum sa fim seriosi...si eu am luat AC cu prescriptie, dar inainte sa nasc, niciunul din doctori nu mi-a facut un test de coagulare, ci doar un chestionar bazat pe antecedente familiale.

Teoretic, cea mai safe metoda din toate punctele de vedere ramane prezervativul....este fara efecte adverse...exceptand cazul cand din viteza ii produci avarii

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Eu am luat Yasmin acum vreo 3 ani, la recomandarea medicului. Dar de analize facute in prealabil, nici vorba!Dupa vreo 8 luni am renuntat la ele, pentru ca ma simteam rau - incepusem sa slabesc prea tare, ma durea foarte tare in zona ficatului ( sau a vezicii biliare, ma rog), si pe fata imi aparusera niste pete maronii - cloasma gravidica, indusa de hormonii din AC.
    Cat despre efectele adverse, pe absolut toate prospectele de la AC sunt mentionate tulburarile de coagulare ale sangelui si riscul de AV.
    Cat despre combinatia AC-tigari....cred ca e un pic sinucigasa!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Eu nu sunt de acord cu anticonceptionalele in general..exista metode mult mai sanatoase de a te proteja .In legatura cu Yasminele eu acum 6 ani am luat aprox 1 an deoarece aveam cm neregulat si recomandarea med a fost asta insa in timp ce le-am luat am avut pusee de tensiune,greata,ingrasare,disconfort,sxurgeri singurul beneficiu ca imi reglasera cm si TOTUSI in timp ce le luam am ramas gravida cu rebeca (5 ani) luate regulat la ore fixe deci nu stiu cat de sigure sunt dar sanatoase nuuuuuu cred!!!!!!!!!!

Floricica Nou Venita mayaadriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2009
    Postari in forum
    234
    Eu folosec Yasmin de 1 an si ceva,inainte am folosit Jeanine aproape 4 ani.Nu am avut probleme cu yasmin,ma simt foarte bine cu ele plus ca la efecte adverse toate au trecute tromboze si ca ca nu se fumeaza daca le folosesti.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari