Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999

Sacrificiul suprem

Nu am gasit un titlu mai bun pentru aceasta postare.Am aflat astazi la stiri despre o mama eroina,care,la 24 ani,daca nu ma insel,a ramas insarcinata,iar la doua luni de sarcina a aflat ca sufera de o boala incurabila.A avut de ales intre a urma tratament si a pastra sarcina,iar aceasta femeie a ales viata copilului sau in schimbul vietii ei.Zilele trecute a dat nastere unei fetite sanatoase,iar Dumnezeu i-a ingaduit sa o vada si sa o tina in brate inainte de a muri...In conditiile in care multe,dar foarte multe femei renunta la o sarcina destul de usor,aceasta femeie nu a renuntat,chiar daca pretul a fost viata ei.Respect,asta simt pentru aceasta mama,care chiar merita acest nume!Dumnezeu s-o aiba in paza sa!
    Acum as vrea sa va intreb,cate dintre noi am fi facut aceeasi alegere?Eu spun sincer ca as fi ales cu siguranta viata copilului meu.

floloredana
    Guest
    Aseara eram ft trista de felul in care ma simt acum...si de faptul ca m-am schimbat mult prea mult in utimele doua luni si incercam cu sotul meu sa imi ridic moralul si sa imi zic ca nu e totul atat de grav..si ca starile astea de rau vor trece,etc...apoi am vazut stirea.A fost parca o palma de la Dumnezeu.Unele mame isi dau viata pt copii lor...iar eu ma plang ca vomit?si ca nu pot sta bine in picioare doar cateva luni...Ce n-ar fi dat acea fata sa fie in locul meu...

Doamne iarta-ma ca am fost suparata pe situatia mea!!

E un exemplu de om acea mama!

Apoi am discutat cu sotul meu stirea si el mi-ar fi zis ca nu ar fi fost de-acord sa imi pierd viata si ca sunt ft multi copii care pot fi infiati.Iar eu i-am zis...chiar daca era in burtica, si acelui bebelus ii batea inimioara la fel cum imi batea mie..de ce sa merit eu mai mult ca el sa traiesc?De ce sa aleg eu cine sa traiasca?Cu siguranta as fi facut acelasi lucru ca si ea...chiar daca sotul nu ar fi fost de-acord.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Eu nu sunt de acord cu gestul mamei, din simplul motiv ca nu-si va putea creste puiul. Cel mai important lucru pe lumea aceasta nu este sa dai viata unui copil, ci sa-l cresti cu multa dragoste. Acel suflet nu va sti niciodata ce inseamna mama.
    Modificata de meprincipessa; 11.12.2013 la 08:40:22.

Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    subscriu pareri miniprincipessei,daca privesti din mai multe unghiuri gestul mamei este de admirat,iar daca privesti din alt unghi al realitatii cu ce este mai presus ca si-a”””parasit”””copilul,nimeni nu iubeste mai mult pe lumea asta decat mama,nici macar tatal oricat ar incerca,nimeni nu va proteja si iubi acea fetita precum mama,poate voi fi judecata pentru acest punct de vedere al meu dar eu asa gandesc,eu respir si traiesc prin copilul meu daca as sti ca mor si el ramane singur as muri de suparare nu de boala,dar nici el nu poate sta fara mine daca beau si o cana de apa o beau de mana cu el,atunci cum ar putea trai un copil fara mama.

floloredana
    Guest
    E normal sa avem pareri diferite.Nu va fi nimeni judecat.Fiecare isi da cu parerea din pct lui de vedere.

Eu zic doar atat.Cine ne da noua dreptul sa credem ca noi meritam mai mult decat acea fiinta mica sa traim?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nici eu nu sunt de acord.in primul rand a lasat o copila fara mama ceea ce e un lucru care o va marca toata viata,in al doilea rand fetita aceasta va ramane marcta toata viata cand va afla cum a murit mama ei,in al treilea rand sotul de asemenea va fii marcat mereu.pt gestul sotiei lui,el nu isi va putea dedica viata decat fetitei lui,pt care mama si-a dat viata,deci si el va face la fel.numai zic ca a lasat la randul sau un parinte fara copil,banuiesc ca avea si ea o mama,un tata,rude care o plang.nu e corect atata suferinta.nu mi se pare nimic frumos din ce a facut.acum faptul fiind deja consumt sper ca cea mika sa aiba o viata frumoasa,si sa nu simta lipsa mamei :(

floloredana
    Guest
    Daca murea bebe mic...nu suferea nimeni?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu murea bebe la doua luni:(inka nu er aun bebe.prea multa suferinta.plus ca atunci cand se recomanda de doctori,am inteles ca s-a facut o comisie pentru cazul ei,nu este pacat sa il dai afara.sunt sigura ca dumnezeu ar fii ajutat-o :)

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Eu sunt de acord cu ambele afirmatii.
    Pe de o parte e de apreciat ca a ales ca copilul ei sa traiasca chiar cu pretul vietii ei.
    Iar pe cealalta parte sunt de acord cu faptul ca e foarte greu sa creasca un copil fara mama. V-a fi greu si pentru tata. Dar nimeni nu stie sa aiba grija de un nou nascut decat mama lui. Stim cu toate ca dupa ce nastem capatam acel instinct de a proteja copilul, fara sa ne invete nimeni parca invatam instant sa ingrijim un suflet mic, sa-l schimbam, sa-l spalam, sa-l hranim...un tata nu cred ca poate avea acelasi instinct ca o mama. Dar a fost alegerea ei. Nu stiu..probabil zic eu, daca Doamne fereste as fi fost in asemenea situatie, si stiam ca daca tratez problema si nu mi-ar afecta fertilitatea si as fi putut sa fac alt copil dupa ce tratez boala, as fi renuntat la sarcina probabil. Pentru ca in situatia pe care femeia asta a cauzat-o a lasat multe suflete goale si mai ales a ramas copilul ala fara fiinta suprema. Cu siguranta tatal ei ii v-a spune ce a facut mama ei pentru ea, pentru ca asa a spus, dar voi va ganditi ca daca ii v-a spune ca mama ei a renuntat la viata ei pentru a-i da ei viata, oare copiluta aia nu se v-a chinui toata viata cu povara asta ? Pe langa faptul ca ii v-a fi EXTREM de greu sa traiasca fara mama ei, sa mai duca in spate si gandul ca mama ei s-a sacrificat pentru ea. Nu stiu cred ca v-a avea o viata grea saraca fetita chiar daca v-a fii incojurata de iubire.
    Sa-i ajute Dumnezeu, sa fie sanatoasa si sa nu fi fost in zadar sacrificiul mamei sale. Cu siguranta mama ei o v-a veghea de Sus si o v-a proteja. Numai Dumnezeu stie ce planuri are cu ea.

Dumnezeu sa o ierte pe mama ei! E un gest pe care nu multe femei l-ar face. Dar repet, sunt de parere ca daca exista posibilitatea de a ramane din nou insarcinata dupa eliminarea problemei, ar fi fost de preferat sa renunte la sarcina. Acum nu stiu, fiecare cu ce-i canta-n cap! Era o vorba. A fost alegerea ei si trebuie apreciata si respectata.

floloredana
    Guest
    Pareri si pareri. La doua luni...era un bebe...ii batea inimioara.Iar daca Dumnezeu vroia ca ea sa traiasca..cu siguranta traia.

floloredana
    Guest
    Corect...A fost alegerea ei............

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari