Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anacristea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641

Zambitor S-a dus forfetaru'!

In sedinta din 29.09.2010, Guvernul Romaniei a decis eliminarea incepand de la 1 octombrie 2010 a impozitului minim (celebrul impozit "forfetar", pe care il cunoastem cu totii).
    Urmeaza sa fie propus un act normativ prin care, incepand cu 1 ianuarie 2011, sa fie introdus un impozit forfetar numai pentru anumite domenii de activitate. Un astfel de act normativ nu a fost inca dat spre consultare publicului larg, asadar nu cunoastem inca ce domenii vor fi afectate (pe "surse" se zvoneste ca ar fi vorba despre baruri, restaurante, unele prestari de servicii).
    Modificata de anacristea; 30.09.2010 la 18:08:33.

Floricica Nou Venita mmonikamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    In seara asa am aflat si eu ca se doreste impozitarea veniturilor din nunti.
    Cum vi se pare ideea?

mother
    Guest
    vai de capul lor!!!!\

pai astia nu sunt in stare sa-i impoziteze profitul lu' udrea si monitorizeaza ei toti nuntasii...

sunt dusi cu capul!!!!

sunt curioasa cine o sa se duca in varful muntelui sa numere banii la unii care fac nunta in cort... sau doar aia de la oras platesc impozit!!!

de rasul curcilor!!!

daca nu cumva e chiar gluma!!

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641
    Citat Postat de mmonikamm Vezi mesajul
    In seara asa am aflat si eu ca se doreste impozitarea veniturilor din nunti.
    Cum vi se pare ideea?
    e vba de impozitarea manelistilor care-si scot banisori de la nunti sau de impozitarea "darului" primit la nunta?!

Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    Am inteles ca este vorba Darul de nunta, dar nu se stie cum or sa faca asta. Cred ca se gandesc ca asta este o solutie de impozitare a muzicantilor, obligandu-te pe tine sa le ceri factura/bon. Eu am auzit zvonul de la niste prieteni, nu sunt sigura daca este adevarat sau nu.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Mie nu prea imi vine a crede ca vor impozita si darul de nunta.

Cum or sa faca, o sa vina cineva de fisc sa numere banii din plicuri impreuna cu mirii?!
    Si ce se fac cu darurile care nu sunt in bani, ci obiecte de uz casnic sau alte chestii de genul asta?! Cheama si un expert sa faca o evaluare?

Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    UPDATE: Am gasit ceva pe subiect din 2004, cum se gandeau sa impoziteze nuntasii, via Impozitul pe nunti si botezuri ! - Computer Games Forum. Este tare amuzant!

Cateva detalii despre ce vor sa faca in 2010 via http://www.hotnews.ro/stiri-esential...i-botezuri.htm.
    Modificata de mmonikamm; 30.09.2010 la 22:31:51.

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641
    Am inteles ca este vorba Darul de nunta, dar nu se stie cum or sa faca asta. Cred ca se gandesc ca asta este o solutie de impozitare a muzicantilor, obligandu-te pe tine sa le ceri factura/bon. Eu am auzit zvonul de la niste prieteni, nu sunt sigura daca este adevarat sau nu.
    cred ca intentia e sa opreasca evaziunea fiscala in randul manelistilor/lautarilor etc . dar naiba stie...

Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    SCUZE!!!! M-am uitat mai atent si subiectul este din 2004. Nu pot sa cred ca in 2004 isi puneau probleme de genul asta. :) o sa modific mesajul ca sa nu induc in eroare pe cei care mai citesc topicul.

Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    O noua specie de functionari care vor papa banii bugetului...
    Nu ma mai mira nimic! Vor sa impoziteze si banii primiti de zilieri... Eu nu zic ca nu sunt si astea venituri, dar sunt foarte greu de urmarit si de contorizat si cred ca mai mult vor costa statul decat vor aduce bani la buget. In loc sa isi bata capul cum sa combata evaziunea fiscala de mari proportii din domenii cunoscute, ei vin cu "gainarii" din-astea, ca altfel nu le poti numi.

Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    SCUZE!!!! M-am uitat mai atent si subiectul este din 2004. Nu pot sa cred ca in 2004 isi puneau probleme de genul asta. :) o sa modific mesajul ca sa nu induc in eroare pe cei care mai citesc topicul.
    Nu-i nimic, nu m-ar mira sa fie reluate astfel de idei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari