Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315

Rosia Montana

As dori sa va citesc parerile legate de o controversata problema a Romaniei: Rosia Montana si aurul ei.

In caz ca nu stiti despre ce este vorba, un mic rezumat: noi avem o zona cu mult aur, de unde se mina inca de pe timpurile romanilor. Este vorba de Alburnus Maior sau Rosia Montana.

Si acolo e o saracie lucie. Nush ce munte nu e, e o zona banala de deal. Se gasesc insa o groaza de artefacte arheologice, datand de pe vremea romanilor. Si e aur, dar noi nu-l minam.

Apoi vine o firma canadiana. Face un targ cu niste baieti destepti, licitatie cu comisioane, niste burti se umfla, niste cefe se ingroasa. Pamantul declarat inalienabil in constitutie al Romaniei devine scurt tarfa de doi lei a strainilor, spre a o viola cum doresc ei. Minarea la suprafata inseamna dealuri belite care apoi arata a distopie postapocaliptica, si binenteles cianura pentru populatie. Oamenii se crizeaza, canadienii raspund cu o campanie prin care spun ca ei de fapt fac un bine Rosiei Montane pentru ca le dau oamenilor de munca (eu stiu cum te plateste strainul cand vine sa exploateze si stie ca esti disperat - la bataie de joc). Se cheltuiesc niste bani pe PR, se hranesc cu pishcoturi niste bloggeri, sa se puna cat mai mult zahar pe rahat doar-doar l-or face prajitura. Romanii protesteaza anemic ca de obicei - cainii latra, caravana trece.

Asta este povestea trecuta prin filtrul personal. Care este parerea voastra legata de Rosia Montana? Ar trebui sa-i lasam pe canadieni sa ne fure impreuna cu prietenii lor cu gusha la gusha? Ar trebui sa iesim in strada indignati si sa ne luam lacrimogene si bate in cap? Ar trebui sa nu ne pese si sa punem si evenimentul asta in cutia "si copiii mor in Africa"?

Modificata de Foxman8472; 19.06.2012 la 15:39:18.

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    cianura ar fi una din probleme,ce ma deranjeaza pe mine este faptul ca practic ne am vandut tara,avand in vedere ca fiecare tara este cotata in functie de cantitatea de aur pe care o detine,cianura se infiltreaza in panza freatica si va afecta populatia si animalele pe o distanta mult mai mare,aurul trebuie sa fie al nostru pentru ca este pe pamant romanesc si romanul il scoate(pe un salar mic comparativ cu munca depusa),pe de alta parte si acei oameni au nevoie de servici ce trebuie creat de stat prin extragerea metalului dar trebuie infiintata o companie cum este cnh,asa ar trebui sa fie si la rosia montana

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de Foxman8472 Vezi mesajul
    Se cheltuiesc niste bani pe PR, se hranesc cu pishcoturi niste bloggeri, sa se puna cat mai mult zahar pe rahat doar-doar l-or face prajitura. Romanii protesteaza anemic ca de obicei - cainii latra, caravana trece.
    Ce m-a intrigat pe mine a fost faptul ca nu simpli bloggeri au facut campanie pozitiva acestei actiuni de distrugere ,ci cadre universitare ,oameni cu greutate in domeniul istoriei si arheologiei.Daca asemenea oameni reusesc sa cosmetizeze modul in care se distruge un sit arheologic de asemenea importanta,inseamna ca in tara asta totul e de vanzare.
    Eu imi amintesc cu placere de lunile de practica arheologica ,in care dadeam importanta majora unui simplu silex si calcam cu grija,ca intr-o zona minata.Daca ilustrii nostri academiceni(ex Razvan Theodorescu) au considerat ca mostenirea istorica a unui popor se poate vinde pe bani,nu prea avem mari sanse in a indrepta lucrurile.
    Chiar si marea noastra televiziune nationala,vestita si falimentara TVR a ascuns binisor gunoiul sub pres si a bombardat lumea cu campanii mincinoase.S-a sesizat cine trebuia?Nu!

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Citat Postat de hande Vezi mesajul
    S-a sesizat cine trebuia?Nu!
    Cine sa se sesizeze? Orice institutie care ar fi putut pune piedica serioasa a fost "cumparata".

Ce ma frapeaza pe mine e faptul ca odata alesi, conducatorii chiar pot sa faca absolut orice le trece prin cap, in limitele flexibile si interpretabile ale constitutiei, fara a cere parerea populatiei. Ultima oara cand ne-au cerut parerea a fost cu referendumul legat de aderarea la UE, unde s-au facut niste masluieli colosale. Nici macar votul intr-o decizie de importanta majora nu reprezinta ceva.

Ca tot a venit vorba de vot, atribui aceasta tragedie a Romaniei, impreuna cu alte tragedii ale democratiei contemporane, falimentului democratiei. Asimov spunea "unii oameni cred ca democratia inseamna ca ignoranta lor e egala cu cunostintele tale". Din pacate, ca putere de vot, asa e. Acest model este bolnav deoarece metoda prin care se castiga alegerile este prin votul majoritatii, majoritate care este tinuta in saracie ca sa fie usor de cucerit prin atentii, si care este tinuta ignoranta prin distrugerea sistemului educational si dezinformata de media, care e in buzunarul politicianului. Si cu cat se perpetueaza acest sistem, cu atat majoritatea electorala este mai saraca si mai indobitocita.

De-aia au ajuns sa se vanda asa ieftin fiecare om din fiecare institutie. Au zis sa ne infometeze pana o sa fim noi de acord sa vindem tara pentru o paine. Si e mare pacat, au murit in sabie atatia romani de-a lungul timpului sa apere pamantul nostru, ca noi sa stam si sa ne uitam cum pleaca strainul de la noi din tara cu camioanele cu aur. Aurul nostru, pamantul nostru. Pamantul pentru care ne dadeam copiii haraci la turci sa ni-i sodomizeze si sa ni-i trimita sa moara departe intr-o lupta care nu era a noastra.
    Suferinta stramosilor care ne-au garantat libertatea si pamantul a fost mult mai mare decat suferinta noastra de acum. De ce sa ne vindem tocmai acum? De ce sa stam indiferenti cat timp tradatorii ne vand pe toti, inclusiv pe urmasii lor, pentru un pumn de bani si o bunastare trecatoare? Poate pentru ca suntem mult prea lasi sa facem ceva, sa schimbam ceva; nu suntem in stare sa ne aratam forta, nici macar numarul, stam si behaim pe trotuar si fluturam un steag. In lumea reala conteaza doar daca reusesti ceva, nu doar daca incerci.
    Asta suntem noi, un popor de lasi si de hoti, ca si politicianul tot roman din familie romana e, si nici unul nu e de sange albastru ca acum douazeci de ani eram cu totii in aceeasi oala. Daca nu suntem in stare sa demonstram contrariul la aceasta afirmatie, inseamna ca meritam sa ne avem pamantul luat si copiii imbolnaviti de otravurile strainilor. Ca meritam sa facem foamea intr-o tara cu o groaza de pamant arabil, ca meritam sa fim saraci intr-o tara cu aur in munti, ca meritam sa fim jefuiti si sa ne ducem sclavi in tara straina sa avem grija de babele lor, sa ii slugarim cand ei ne dispretuiesc, sa le dam tot, pana si copiii pedofililor lor. Daca nu suntem in stare sa demonstram contrariul, inseamna ca Ceasca avea dreptate si noi nu putem sa facem ceva maret din tara asta decat de frica, ca niste animale la circ.
    Modificata de Foxman8472; 20.06.2012 la 12:00:56.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Cine sa se sesizeze?CNA-ul,ca pentru asta exista.Ciudat sau nu,au intervenit totusi,desi in 12- lea ceas,au oprit clipurile difuzate cu cateva zile inainte sa se incheie campania.
    Eu zic ca exagerezi oarecum in tabloul pe care il zugravesti Romaniei actuale.Cu siguranta tara noastra are si parti frumoase,oameni destepti,etc,ca si peste tot in lume.
    Poate esti prea dur,ori prea sensibil,realist sau frustrat,nu te cunosc,dar eu zic sa nu duci un asemene lucru la extrem.Sunt oarecum de acord,noi nu am reusit sa ne mai afirmam la valoarea noastra reala,nu mai reprezentam de mult timp un tot unitar,fiecare individ se gandeste doar la binele personal.Binele personal ,de cele mai multe ori,nu coincide si cu binele national,pentru ca unii sunt prosti si nu inteleg,altii sunt fraieri si sunt pacaliti,altii sunt mediocri,alltii smecheri,etc.Si nu o sa se schimbe nimic peste noapte,pentru ca nu exista vreo lege care sa pedepseasca prostia si mediocritatea.
    Dar mie nu-mi place sa ma victimizez.Eu nu cred ca cei plecati au ajuns sclavi la straini,iar cei ramasi in tara mor de foame "intr-o tara cu o groaza de pamant arabil".Eu zic ca cerem prea mult de la ceilalti,ca dam intotdeauna vina pe cineva pentru esecurile noastre.
    Eu nu pot sa pun atata patos intr-o postare,nu pot impleti atata dramatism,istorie si furie.Probabil ai mostenit spiritul asta de la stramosii nostri latini,dar nici bunul simt intr-o exprimare de acest gen n-ar omori pe nimeni.

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Citat Postat de hande Vezi mesajul
    .Eu nu cred ca cei plecati au ajuns sclavi la straini,iar cei ramasi in tara mor de foame "intr-o tara cu o groaza de pamant arabil".
    Murit de foame, efectiv? Nu. Daca scoatem din ecuatie pensionarii cu pensii atat de mici incat abia se pot ajunge, sau ajung sa cerseasca. Cu siguranta nu cersesc de bine ce le e. Ajuns la disperare? Da. Altfel nu vad cum poate un roman sa ajunga la cules in strainatate. Atunci cand pleci in strainatate sa muncesti, arati clar ca propria ta tara nu te poate sustine cat ai vrea tu. Cine ar vrea sa plece din locul lui, unde are toate rudele, toate cunostintele, toti prietenii, unde a copilarit, unde ii este inima? Si strainii crezi ca se poarta frumos cu tine? Saraca soacra mea, cate a avut de indurat la italieni!

Romania e mai mare decat 2 sectoare din Bucuresti ce se vede la TV. Sunt zone din Moldova unde ai putea sa filmezi un Mad Max. La fel si in Oltenia. Multi oameni, odata cu prabusirea sistemului de stat, au ramas fara munca. Sunt oameni care stau in frig fara curent, ca n-au bani sa plateasca intretinerea. Nu au bani nici macar sa mentina ce aveau inainte. Nu vine nici un investitor strain sa tranteasca un combinat, o fabrica sau ceva sa le dea oamenilor aia de munca. Nu toti au pamant, nu toti sunt tarani fermieri. Cand se gaseste ceva de munca in provincie, e pe salarii mizere si pe munca asidua, de frica sa nu fii inlocuit cu alti 20 care asteapta la poarta fabricii.
    Angajatorii stiu asta, si se folosesc ca sa transforme Romania, putin cate putin, intr-o piata de mana de munca low-cost dar mai buna ca India. Asta vor ei sa fim noi: ceva mai destepti ca indienii (ca indienii, oricat de ieftini ar fi ei, nu sunt calitate), si platiti o idee mai bine ca ei. Si tot timpul, o patura sanatoasa de someri care sa o duca atat de mizerabil incat sa le apara in fiecare noapte in cosmarurile angajatilor, sa nu ajunga ca ei. Marginal mai bine ca lumea a 3-a. Sucursalele firmelor internationale se chinuie sa tina totul low-cost ca sa nu fie mutati toti in India sau Brazilia. Lumea a 3-a abia asteapta locuri noi de munca, ei se inmultesc cu suta de milioane in plus pe an.

E vina noastra? Binenteles. Inainte sa ne manance altii, ne-am mancat noi intre noi.
    Modificata de Foxman8472; 20.06.2012 la 15:27:28.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Discutia asta a luat o directie gresita,plecasem din alt punct.Nu are legatura cu ceea ce vreau eu sa accept sau nu,cu un dram de minte ar trbui sa inteleagem ca nu exista o societate ideala.Problemele de care vorbesti tu exista cam peste tot in lume,nimic nou sub soare.Rezolvarea nu tine de acte de vitejie,s_au dus vremurile cand curajul si forta batelor si topoarelor schimbau cursul istoriei.Sau cel putin asa ne place unora sa credem,desi multe surse istorice se cam bat cap in cap,in ceea ce priveste lupta noastra seculara de a ne proteja *nevoile si neamul*.Eu nu situ ce vezi tu gresit in faptul ca unii au plecat la cules prin alte tari.Nu_i usor sa muncesti,peste tot exista reguli,mai mult sau mai putin dure,iar oamenii care au inteles asta au pus osul la munca si si_au construit case,si_au tras curent si nu au asteptat ca statul sa vina sa le rezolve problemele.Au ales calea cea mai grea si poate nu cea mai corecta pt ei,dar nu au dat in cap nimanui,nu au furat si nu s_au lamentat.Nu poti judeca toti oamenii plecati din tara prin prisma celor traite de soacra ta in Italia,peste tot in lume exista oameni invalizi care au nevoie de ajutorul semenilor,iar acest lucru in nici un caz nu injoseste persoana care sterge dosul altei fiinte neputincioase.
    Si ca sa nu mai vorbim doar ca sa nu dormim,propune tu niste solutii simple,dar si aplicabile in acelasi timp,pentru intreaga societate,da_ne un exemplu unde aceste solutii au pus in miscare rotitele societatii respective.
    Modificata de hande; 20.06.2012 la 22:20:06.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Si daca tot a "alunecat" discutia pe alta panta, sa-mi spun si eu parerea.
    Foxman, majoritatea au plecat in strainatate pentru ca piata muncii la noi este la pamant. Si pentru ca nimeni nu le-ar fi dat in tara, nici intr-o mie de ani, 800 - 1000 de euro pentru acelasi efort. La noi astea-s salarii de manageri, iar ei cei plecati sunt oameni simpli, muncitorii care umpleau fabricile si santierele.
    Iar ca sa lucrezi pamantul la noi itit trebuie resurse. Mai bine intrebi un primar de comuna de ce nu-i lucrat pamantul, de ce-i lasat parloaga !

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Daca as avea o solutie, nu as fi spus doar ce e gresit, ci si ce se poate face in aceasta privinta. Insa problemele de care vorbesc eu nu exista, sau exista intr-un procentaj mult mai mic, in tarile nordice spre exemplu. Tragediile lor, gen masacrul lui Breivik, se datoreaza altor probleme, probleme care au aparut dupa ce au incetat sa fie izolati, deoarece lipsa diversitatii genetice i-a impins sa aduca straini, islamici mai exact, in tara lor, oameni care aveau alta cultura si alta educatie. Din pacate sistemul lor nu se pupa cu firea noastra si cu situatia noastra de acum. Pur si simplu trebuie sa fii altfel construit, cu alta gandire, cu alta educatie, sa poti sa faci ceea ce fac popoarele germanice. La fel cum nu ar merge nici sistemul din Japonia. La sfarsitul celui de-al 2-lea Razboi Mondial, Germania era o ruina, si au pus mana cu totii si au reconstruit, au refacut societatea, ca apoi sa devina din nou de invidiat. Este vorba de atitudine, pe care noi nu o avem, este o carenta ticaloasa in educatia noastra care nu ne permite sa fim cum sunt ei. Cand copilul nostru se duce la scoala, el invata despre cum Romania e o tara cu imense bogatii, si de la ceilalti copii invata cum sa fie smecher, si de la media invata ca nu trebuie sa fi respectabil sau onest, nu astea sunt valorile care ii fac pe oameni instariti la noi in tara. Cand copilul japonez se duce la scoala, el invata despre cum Japonia este o roca stearpa fara resurse, si deci tot ce este acea tara trebuie facut prin munca asidua, si de la ceilalti copii invata elitismul si competitia acerba, si de la cultura lor invata patriotismul si determinarea care-i fac ceea ce sunt. Foarte adevarat cum ai spus ca nu rezolvam nimic cu bata. Poftim solutie, schimba cum gandesc copiii de azi si vei schimba lumea de maine.

Worlds only change when we change our own ways
    Problems you blame others for are certain to stay.
    Resorting to war, a solution for fools.
    If you want real change then just bomb your own schools.

As dori totusi sa ne intoarcem on-topic, e un subiect cu o mie de fete si sa il iau din fiecare unghi mi-ar lua prea mult.
    Modificata de Foxman8472; 20.06.2012 la 16:39:28.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de Foxman8472 Vezi mesajul
    Daca as avea o solutie, nu as fi spus doar ce e gresit, ci si ce se poate face in aceasta privinta. Insa problemele de care vorbesc eu nu exista, sau exista intr-un procentaj mult mai mic, in tarile nordice spre exemplu. Tragediile lor, gen masacrul lui Breivik, se datoreaza altor probleme, probleme care au aparut dupa ce au incetat sa fie izolati, deoarece lipsa diversitatii genetice i-a impins sa aduca straini, islamici mai exact, in tara lor, oameni care aveau alta cultura si alta educatie. Din pacate sistemul lor nu se pupa cu firea noastra si cu situatia noastra de acum. Pur si simplu trebuie sa fii altfel construit, cu alta gandire, cu alta educatie, sa poti sa faci ceea ce fac popoarele germanice. La fel cum nu ar merge nici sistemul din Japonia. La sfarsitul celui de-al 2-lea Razboi Mondial, Germania era o ruina, si au pus mana cu totii si au reconstruit, au refacut societatea, ca apoi sa devina din nou de invidiat. Este vorba de atitudine, pe care noi nu o avem, este o carenta ticaloasa in educatia noastra care nu ne permite sa fim cum sunt ei. Cand copilul nostru se duce la scoala, el invata despre cum Romania e o tara cu imense bogatii, si de la ceilalti copii invata cum sa fie smecher, si de la media invata ca nu trebuie sa fi respectabil sau onest, nu astea sunt valorile care ii fac pe oameni instariti la noi in tara. Cand copilul japonez se duce la scoala, el invata despre cum Japonia este o roca stearpa fara resurse, si deci tot ce este acea tara trebuie facut prin munca asidua, si de la ceilalti copii invata elitismul si competitia acerba, si de la cultura lor invata patriotismul si determinarea care-i fac ceea ce sunt. Foarte adevarat cum ai spus ca nu rezolvam nimic cu bata. Poftim solutie, schimba cum gandesc copiii de azi si vei schimba lumea de maine.

Worlds only change when we change our own ways
    Problems you blame others for are certain to stay.
    Resorting to war, a solution for fools.
    If you want real change then just bomb your own schools.

As dori totusi sa ne intoarcem on-topic, e un subiect cu o mie de fete si sa il iau din fiecare unghi mi-ar lua prea mult.
    Si ai dori sa resetam mintile urmasilor? CUm?
    Mi se pare ca e o discutie fara inceput si fara sfarsit.
    Stiu ca daca nu imi convine ceva, incerc sa schimb. Atat cat pot, la nivelul de simplu individ.
    Nu ma plang ca nu face si altul ca mine. Pentru ca nu ma intereseaza ce face celalalt. In orice tara din europa, cand nu le convine ceva ies in strada. Daca nu imi convine ce se intampal la noi, da ies in strada. MAi mult ce as putea sa fac? Sa ii omor pe cei ce ne vand? Pe cei ce nu rezoneaza cu mine sau chiar daca rezoneaza nu reactioneaza ca mine?
    Hai sa fim un pic realisti. Astia suntem. Caragiale nu a fost niciun vizonar. Asa eram si pe vremea lui si inainte si dupa.
    Si daca astia ne conduc, inseamna ca astia suntem.
    Fiecare popor are conducatorul pe care il merita, chiar daca suntem (vorba lui Caragiale) un popor necopt

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    Si ai dori sa resetam mintile urmasilor? CUm?
    Mi se pare ca e o discutie fara inceput si fara sfarsit.
    Stiu ca daca nu imi convine ceva, incerc sa schimb. Atat cat pot, la nivelul de simplu individ.
    Nu ma plang ca nu face si altul ca mine. Pentru ca nu ma intereseaza ce face celalalt. In orice tara din europa, cand nu le convine ceva ies in strada. Daca nu imi convine ce se intampal la noi, da ies in strada. MAi mult ce as putea sa fac? Sa ii omor pe cei ce ne vand? Pe cei ce nu rezoneaza cu mine sau chiar daca rezoneaza nu reactioneaza ca mine?
    Hai sa fim un pic realisti. Astia suntem. Caragiale nu a fost niciun vizonar. Asa eram si pe vremea lui si inainte si dupa.
    Si daca astia ne conduc, inseamna ca astia suntem.
    Fiecare popor are conducatorul pe care il merita, chiar daca suntem (vorba lui Caragiale) un popor necopt
    Sa facem un scurt rezumat: se stie de problema; se imagineaza ca dracul nu e atat de negru; se resemneaza. Fix Miorita. Miorita laie, laie bucalaie, multumesc pentru avertisment, insa eu o sa-mi imaginez ca moartea mea violenta o sa fie de fapt o nunta, asa ca o sa-i las sa ma omoare. Miorita este scoala tristetii nationale.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari