Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503

Nelamurit Religia obligatorie in scoala.De ce!?

Eu una sunt impotriva.Mie imi este suficient ca stiu Tatal nostru.De ce trebuie sa incarc memoria copilului meu cu lucruri pe care le-ar putea afla la biserica?De ce trebuie sa SCRIE teme la religie, sa invete la religie, cand ar putea in timpul acela sa se recreeze?La ce i-ar folosi sa stie atatea lucruri pe care in scurt timp le-ar uita?DE CE s-a mai incarcat programa (si asa foarte incarcata) cu o materie, zic eu, inutila?Credeti ca i-ar ajuta sa fie mai buni?Eu nu cred.

cristina elena
    Guest
    Sa va povestesc ceva: Imediat dupa terminarea liceului am lucrat ca educatoare suplinitoare; eram intr-un corp de cladire unde pe langa gradinita erau si clasele I-IV. La orele de religie veneau (in functie de cult) diferiti 'profesori'. Saracii copii de clasa I de la un cult (nu spun care) s-au trezit cu un text scris pe tabla. Au trebuit sa-l copieze
    Pai ce sa copieze?! Cand ei abia invatau alfabetul.

Deci e obligatorie. Dar se face? Cum se face?! Ce se mai face in ciclul primar, in cel gimnazial si liceal se chiuleste in masa
    Eu personal ca parinte am facut o cerere catre directiune, copilul meu in clasa a III a nu face ora de religie.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Decat sa se faca religia - adica studiul unei singure religii caci asta inseamna acum religia in scoala - ceea ce sunt impotriva, mai bine s-ar face un studiu comparat sau cronologic al tuturor marilor religiilor lumii, fara sa se puna accentul pe una anume. Iar daca parintii doresc sa isi invete copiii mai multe despre religia in care s-au nascut, sa ii invete acasa, la biserica, la cursurile organizate de biserica daca sunt. Nu la scoala unde poate au colegi din familii de alte religii, sau atei. Iar in scoala, sa nu inceapa religia de la clasele mici, cand abia incep ei sa dechida ochii, de la clasa a 5-a incolo. Nu spun ca nu trebuie sa invete copiii despre divinitate, dar nu doar in mod unilateral. Sa invete si care este perspectiva iudaica, si budhista, hindu si altele. Si pentru asta, mai ales, atentie, nu trebuie sa vina sa predea un preot.
    Modificata de roxie; 28.10.2010 la 11:49:09.

cristina elena
    Guest
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    ....mai bine s-ar face un studiu comparat sau cronologic al tuturor marilor religiilor lumii, fara sa se puna accentul pe una anume....
    Exact
    Eu am teminat liceu cu profil mate-fizica deci n-am prea avut materii 'umaniste' dar sora mea a terminat liceu cu profil uman si a avut materia istoria religiilor. Tin minte si acum ca eram pur si simplu fascinata de tot ce citeam in manualul de istoria religiilor.
    Asa ceva mi-ar place sa se predea si-n prezent in locul materiei religie

mother
    Guest
    eu cred ca religia ii poate invata sa fie mai buni... de rau nu ii invata, asta e sigur....
    si mai cred ca ar trebui sa primeasca si acest gen de informatii daca un parinte ateu refuza sa i le dea...

problema e ca e total aiurea ca toata lumea sa fie obligata sa studieze doar ortodoxismul... se fac exceptii pt musulmani... adica musulmanii pot studia religia lor (cel putin la noi in zona unde sunt f multi musulmani, ei fac ore de islam)

varietatea ar trebui sa fie mai mare.... sa aiba de unde alege ce religie sa studieze.....

mother
    Guest
    La ce i-ar folosi sa stie atatea lucruri pe care in scurt timp le-ar uita?
    pe principiul asta de ce se mai face geografie? sau istorie? ca si pe astea le uita.... eu una nu mai stiu nicio data de istorie... de ce se face matematica? cine mai stie toate formulele alea? trigonometrie mai stie cineva? analiza mai stie cineva?

toate astae se fac pt a asigura o baza pentru o viitoare specialitate....

mother
    Guest
    Sa invete si care este perspectiva iudaica, si budhista, hindu si altele
    toate astea nu se pot face la clase mici... trebuie inceput cu ceva.... in clasa intai invatam doar sa numaram si adunari simple, nu invatam matrice :))...

mother
    Guest
    De ce trebuie sa SCRIE teme la religie, sa invete la religie, cand ar putea in timpul acela sa se recreeze?
    stii tu pe cineva care scrie teme la religie?

cand lucram in invatamant copiii nu aveau teme si nici de invatat acasa.. ramnaeau cu ce faceau in clasa....

cand am facut eu religie la liceu (acum o mie de ani) nu aveam teme pt acasa si nici de invatat!

mischa2000
    Guest
    Citat Postat de cristina elena Vezi mesajul
    Sa va povestesc ceva: Imediat dupa terminarea liceului am lucrat ca educatoare suplinitoare; eram intr-un corp de cladire unde pe langa gradinita erau si clasele I-IV. La orele de religie veneau (in functie de cult) diferiti 'profesori'. Saracii copii de clasa I de la un cult (nu spun care) s-au trezit cu un text scris pe tabla. Au trebuit sa-l copieze
    Pai ce sa copieze?! Cand ei abia invatau alfabetul.

Deci e obligatorie. Dar se face? Cum se face?! Ce se mai face in ciclul primar, in cel gimnazial si liceal se chiuleste in masa
    Eu personal ca parinte am facut o cerere catre directiune, copilul meu in clasa a III a nu face ora de religie.
    esti tare cristina ...
    daca ai facut tu cererea asta ... poate o voi face si eu cand va veni timpul ...

eu una am auzit numai povesti horror despre asa zisii profi de religie ... la tara ... fiind popii din comuna care nu numai ca ii chinuie pe copii ... dar le si strica mediile ...
    ca sa nu mai povestim de metoda ... daca nu faci o fapta buna ... esti respectuos ... cazi de pe scara si iti rupi gatul ...
    Modificata de mischaela2000; 28.10.2010 la 13:14:11.

oanachampion
    Guest
    Nici mie nu mi se pare normal. Aici, la scolile publice (de stat) NU se fac ore de religie deloc. Religie se face doar in scolile particulare apartinand diferitelor biserici/religii. Religia fiecaruia e ceva mult prea personal. Iar, Andreea, chestia cu informatiile care ar trebui primite, chiar daca parintii refuza sa le dea... scuze, e o incalcare a drepturilor! Tie, daca ti-ar zice un ateu ceva de genul "lasa-ma sa-i spun copilului tau de 7-8 ani ca nu exista d-zeu, pt ca e o informatie pe care eu o consider importanta pt bunastarea lui", ti-ar conveni? NORMAL ca unui om care nu e crestin ortodox nu-i va conveni ca scoala sa-i bage in cap copilului, la o varsta la care e f usor de manipulat/indoctrinat/speriat chestii cu care nu esti de acord... Ia sa vedem... ce ai zice tu daca, intr-o zi, in loc de preotul religiei tale, la ora de religie vin eu sa predau, si le spun ca noi avem 8 sarbatori pe an in loc de 2 (yaaay, mai multe cadouri! - astia mici asa gandesc), ca ora asta facem potiuni si ora viitoare invatam despre divinatie (super, suntem la Hogwarts! - din nou, cei mici asta ar gandi) etc, ce ai zice? Informatia religioasa nu e niciodata obiectiva (au dreptate fetele cand vorbesc despre studiul religiilor prin comparatie, mai degraba decat studiul unei singure religii), iar noi, ca parinti, chiar daca le punem la dispozitie informatia respectiva, le vom si explica, pe parcursul procesului de invatare, care este parerea noastra... la ora de religie ortodoxa nu exista parinti, ci doar preotul, care ii invata ca numai ortodoxismul e demn de urmat, doar el le raspunde la eventualele nelamuriri - din nou, prin prisma crestinismului ortodox etc.

mother
    Guest
    ce ai zice tu daca, intr-o zi, in loc de preotul religiei tale, la ora de religie vin eu sa predau, si le spun ca noi avem 8 sarbatori pe an in loc de 2 (yaaay, mai multe cadouri! - astia mici asa gandesc)
    am spus ca sunt de acord cu varietatea... sa ai de unde alege....nu toti copiii tre sa invete acelasi lucru, mai ales daca ei practica o alta religie....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari