Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sofia_l's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2011
    Postari in forum
    55

Regele Mihai in Parlament

Astazi de dimineata, dupa mai bine de 20 de ani de la revolutie, regele Mihai a tinut, cu ocazia implinirii a 90 de ani, un discurs in cadrul unei sedinte solemne a Parlamentului.
    La eveniment au fost prezenți fostii presedinți Ion Iliescu și Emil Constantinescu, precum si fostul premier Petre Roman. Presedintele Traian Basescu si premierul Emil Boc nu au venit la Parlament.

Discursul regelui Mihai l-am gasit pe Mediafax.

Vreau sa va intreb ce parere aveti despre invitatia facuta Majestatii Sale, acum, pentru prima data? Si ce parere aveti despre monarhie in general.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Oricand pentru mine este o incantare sa il aud, vad, citesc ceva despre Rege.
    Astazi la ora 10, aveam 4 copii in casa. Cand le-am zis, liniste, vorbeste Regele, au venit toti si au stat si ascultat.
    Au plecat la final, cu capetele lasate in jos.
    Maine la ora de istorie despre asta vor sa vorbeasca.
    La multi ani Majestate!

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Am citit si eu discursul regelui. Din pacate nu eram langa un televizor sau langa un radio ca sa il vad sau sa il ascult in direct. Am ramas impresionata. Sunt unele lucruri spuse altfel sau nespuse de multa vreme de nimeni. De niciun politician roman.

"După 84 de ani de când am devenit Rege, pot spune fără ezitare națiunii române: Cele mai importante lucruri de dobândit, după libertate și democrație, sunt identitatea și demnitatea. Elita românească are aici o mare răspundere.
    Democrația trebuie să îmbogățească arta cârmuirii, nu să o sărăcească. România, ca și toate țările din Europa, are nevoie de cârmuitori respectați și pricepuți.......
    Europa de astăzi este un continent în care popoarele și pământurile nu se schimbă ca rezultat al deciziilor politicienilor. Jurământul meu a fost făcut și continuă să fie valabil pentru toți românii. Ei sunt toți parte a națiunii noastre și așa vor rămâne totdeauna.
    Stă doar în puterea noastră să facem țara statornică, prosperă și admirată în lume.
    Nu văd România de astăzi ca pe o moștenire de la părinții noștri, ci ca pe o țară pe care am luat-o cu împrumut de la copiii noștri."

Pe mine personal m-a emotionat regele. Cred sincer ca Romania ar fi fost altfel in anul 2011 daca Romania redevenea monarhie in 1989. Cred ca am fi avut o alta sustinere din partea tuturor monarhiilor din Europa.

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    Oricand pentru mine este o incantare sa il aud, vad, citesc ceva despre Rege.
    Astazi la ora 10, aveam 4 copii in casa. Cand le-am zis, liniste, vorbeste Regele, au venit toti si au stat si ascultat.
    Au plecat la final, cu capetele lasate in jos.
    Maine la ora de istorie despre asta vor sa vorbeasca.
    La multi ani Majestate!
    Ioana, ma gandeam acum, cititnd postarea ta ca discutia de la ora de istorie a copiilor va depinde foarte mult de parerea pe care o are profesorul de istorie despre monarhie in general si despre monarhia in Romania in particular.
    Dar copiii - cred - isi vor sustine punctul de vedere, chiar daca va fi diferit de cel al profesorului.

Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Daniela, din pacate, profa de istorie a fiicei mele, si a celor 2 colegi ai ei care erau astazi la noi, este sotia unui inspector pdl-ist din minister. Dar poate daca ei vor...... totusi este istorie

Moderator Floricica Novice Cristelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Citat Postat de daniela37 Vezi mesajul
    ...Cred sincer ca Romania ar fi fost altfel in anul 2011 daca Romania redevenea monarhie in 1989. Cred ca am fi avut o alta sustinere din partea tuturor monarhiilor din Europa.
    He he ce vorbe de aur ai spus tu acum!
    Cred, vreau sa cred, ca alta era viata noastra acum. Mult mai buna adica.
    In '89 eu as fi refuzat monarhia pentru presedentie dar, vazand cum au mers lucrurile in tara in toti anii astia, poate monarhia salva Romania.

Cat depre presedintele Romaniei, trist, foarte trist. Urate declaratii. Sau mai bine zis urat din partea lui sa ignore aceasta vizita. Persoana Traian Basescu poate sa gandeasca ce vrea dar in calitate de presedinte trebuia sa aiba alta pozitie.

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de Cristelaa Vezi mesajul
    He he ce vorbe de aur ai spus tu acum!
    Cred, vreau sa cred, ca alta era viata noastra acum. Mult mai buna adica.
    In '89 eu as fi refuzat monarhia pentru presedentie dar, vazand cum au mers lucrurile in tara in toti anii astia, poate monarhia salva Romania.

Cat depre presedintele Romaniei, trist, foarte trist. Urate declaratii. Sau mai bine zis urat din partea lui sa ignore aceasta vizita. Persoana Traian Basescu poate sa gandeasca ce vrea dar in calitate de presedinte trebuia sa aiba alta pozitie.
    Cristina, ai foarte mare drepatate in legatura cu presedintele tarii. El trebuie sa aiba tot timpul o pozitie publica, nu pozitii private. Nu are voie. Acasa la el poate crede ce doreste, dar public trebuie sa aiba pozitii corecte. Cred ca asta nu au inteles multi dintre conducatorii Romaniei.

In legatura cu regele Mihai, si eu as fi zis in 1989 ca nu trebuie rege, dar noi eram copii in anul ala si oricum stiam numai istoria care fusesem invatati. Dar altii ar fi trebuit sa stie ce sanse avem sau de ce sanse sau oportunitati ne putem folosi. Noi, ca tara.

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Daniela, din pacate, profa de istorie a fiicei mele, si a celor 2 colegi ai ei care erau astazi la noi, este sotia unui inspector pdl-ist din minister. Dar poate daca ei vor...... totusi este istorie
    Ioana, sa ne povestesti cum s-a desfasurat ora de istorie despre monarhie si despre Regele Mihai. Sunt curioasa cum au ridicat copiii problema, daca li s-a dat vreo sansa de a avea o parere, pur si simplu.

Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de daniela37 Vezi mesajul
    Ioana, sa ne povestesti cum s-a desfasurat ora de istorie despre monarhie si despre Regele Mihai. Sunt curioasa cum au ridicat copiii problema, daca li s-a dat vreo sansa de a avea o parere, pur si simplu.
    Din pacate..... nimic. Li s-a spus ca nu e in programa si are de ascultat

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Din pacate..... nimic. Li s-a spus ca nu e in programa si are de ascultat
    Am avut o banuiala ca asa va decurge ora.

Asa suntem noi, nu stim sa ne promovam valorile, sa vedem ceea ce este bun. Cei de la conducere stau mereu cu frica in san ca daca ii dau regelui un minim de drepturi isi vor pierde puterea.
    SI aunci mai conteaza ce e mai bine pentru tara? Bine-nteles ca nu!

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de ruxidadi Vezi mesajul
    Am avut o banuiala ca asa va decurge ora.

Asa suntem noi, nu stim sa ne promovam valorile, sa vedem ceea ce este bun. Cei de la conducere stau mereu cu frica in san ca daca ii dau regelui un minim de drepturi isi vor pierde puterea.
    SI aunci mai conteaza ce e mai bine pentru tara? Bine-nteles ca nu!
    Ruxandra, nu crezi ca asta este cea mai mare greseala? Sa interzici, sa anulezi, sa excluzi? Eu cred ca tocmai aceste lucruri atrag mai tare, toate aceste lucruri de care le este teama celor de la putere.

Dar asta este puterea...in schimb orele de istorie ar trebui sa arate un pic altfel, poate mai ancorate in realitate. Ar trebui, prin discutii de felul acesta, sa atraga copiii catre istorie. Pentru ca, nefacand asta, pentru copii istoria va fi mereu o materie despre lucruri moarte. daca nu ii lasi sa o aduca in prezent.

Numai ca, nu ma mir deloc ca s-a intamplat asa, ca si tine...Cred ca ma asteptam. Cred ca m-as fi mirat daca profesoara ar fi fost deschisa sa discute, sa asculte si sa accepte si alte opinii. Mai ales ale copiilor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari