Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739

Rasismul in scolile din Romania

Poate nu fac bine ca imi descarc sufletul aici dar de ceva timp sunteti prietenii mei cei mai buni si simt ca pot spune tot ce am pe suflet.Se intampla intr-o scoala din Romania, nu spun unde,o clasa cu 29 de elevi din care 2 de etnie rroma.O mamica a venit la scoala si a cerut invatatoarei sa ii mute copilul din ultima banca de langa usa(copilul de abia venise la scoala dupa o internare in spital,iar mamica vroia sa se asigure ca nu va mai raci din nou),dascalul a zis ca va vedea ce poate sa faca iar dupa ce mamica respectiva a plecat m-a lasat masca afirmatia,,doamnei":Astia sunt caliti,nu mor ei dintr-o raceala(copilul de care vorbeam este rom),sincer as fii pocnit-o(sunt cam impulsiva),m-am uitat la ea si mi-a fost mie rusine de rusinea ei!Stiu ca astfel de lucruri se mai intampla inca in scolile noastre si nu numai la adresa celor de alta etnie,dar in momentul in care tu esti dascal si educi acesti copii ce exemplu ar putea ei sa ia de la aceasta doamna?

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Nu te supara pe mine, dar experientele mele cu rromii nu prea au fost placute si nu din vina mea. Sunt cadru didactic si unul dintre ei a vrut chiar sa intre in toaleta peste mine, la scoala, pe motiv ca sunt .. 'blonda', iar un altul m-a categorisit drept 'diriginta in ..gura', pentru simplul motiv ca eram prea tanara si de ce nu, blonda.... Si exemplele sunt o multime, dar nu vreau sa mai intru in detalii. Asta in timp ce am avut elevi care au avut o evolutie foarte buna la licee de top din Vrancea, am fost apreciata de majoritatea fostilor mei elevi si de parintii lor si eu insami am avut rezultate excelente la Titularizare, dar nu am avut pilele necesare.. Asa ca pentru mine, rromii sunt ceea ce sunt.. No comment..

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Zonica din pacate nu numai in scoli sau gradinite se intampla asa...noi oamenii am fost educati sa ne respectam,sa ne ajutam insa vremurile in care traim ne-au schimbat radical-mass-media joaca un rol f important ei sunt cei care i prezinta mereu ca raufacatori,vandali,imputiti etc...insa eu stiu multi oameni de etnie rroma care sunt extraordinar de civilizati,politicosi,si curati desii sunt izolati de oameni..ei mereu spun cand sunt intrebati de ce locuiesc acolo cand pot traii decent cei 3 copiii sunt toti cu profesii f onorabile-1 doctor,1 notarita si 1 asistent social si totusi traiesc izolati in conditii de satra deoarece mi au zis nu suntem acceptati deoarece au alta culoare((( desii sunt f sociabili si onesti pacat pt ca daca noi cei" normali "nu facem ceva ei vor devenii mult mai marginalizati-ceea ce i va determina sa fure,sa minta,sa incerce sa supravietuiasca oricum si nu e tocmai frumos din partea noastra-sigur sunt si exceptii dar in cazul spus de tine este inadmisibil ca un profesor sa faca discriminare nu este etic...

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Citat Postat de zonica Vezi mesajul
    Poate nu fac bine ca imi descarc sufletul aici dar de ceva timp sunteti prietenii mei cei mai buni si simt ca pot spune tot ce am pe suflet.Se intampla intr-o scoala din Romania, nu spun unde,o clasa cu 29 de elevi din care 2 de etnie rroma.O mamica a venit la scoala si a cerut invatatoarei sa ii mute copilul din ultima banca de langa usa(copilul de abia venise la scoala dupa o internare in spital,iar mamica vroia sa se asigure ca nu va mai raci din nou),dascalul a zis ca va vedea ce poate sa faca iar dupa ce mamica respectiva a plecat m-a lasat masca afirmatia,,doamnei":Astia sunt caliti,nu mor ei dintr-o raceala(copilul de care vorbeam este rom),sincer as fii pocnit-o(sunt cam impulsiva),m-am uitat la ea si mi-a fost mie rusine de rusinea ei!Stiu ca astfel de lucruri se mai intampla inca in scolile noastre si nu numai la adresa celor de alta etnie,dar in momentul in care tu esti dascal si educi acesti copii ce exemplu ar putea ei sa i-a de la aceasta doamna?
    Aceea domna cu siguranta a gresit. Eu sunt contra rasismului , cand eram in scoala aveam o colega care facea parte din aceasta etnie dar cu , care ma intelegeam foarte bine , invatat foarte bine , provenea dintr-o familie decenta dar uneori era judecata dupa "culoarea pielii" .Tin minte ca avea un prieten roman care o iubea foarte mult dar ii era frica sa o prezinte parintilor pentru ca "este tiganca".

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Aoleu am alergie la tigani,sa nu ii vad in fata ochilor dar daca as vedea un copil tigan chinuit nu as suporta,mi ar parea rau.Tin minte k pe vremea knd lucram k vanzatoare veneau mereu copii din astia la cersit si mereu le dadeam cate ceva si cand nu le am mai dat m au injurat si m au facut in toate felurile,desi erau niste copii.Dar banuiesc ca nu e vina lor ci a parintilor,nush cine ii pune sa faca atatia copii cand stiu ca nu au cu ce sa ii creasca.Asta e un subiect delicat si as avea de pov pana maine dim despre el.Faza e ca nu suport rasa asta deloc dar daca as fi profesoara nu as face diferente intre copii.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    Aoleu am alergie la tigani,sa nu ii vad in fata ochilor dar daca as vedea un copil tigan chinuit nu as suporta,mi ar parea rau.Tin minte k pe vremea knd lucram k vanzatoare veneau mereu copii din astia la cersit si mereu le dadeam cate ceva si cand nu le am mai dat m au injurat si m au facut in toate felurile,desi erau niste copii.Dar banuiesc ca nu e vina lor ci a parintilor,nush cine ii pune sa faca atatia copii cand stiu ca nu au cu ce sa ii creasca.Asta e un subiect delicat si as avea de pov pana maine dim despre el.Faza e ca nu suport rasa asta deloc dar daca as fi profesoara nu as face diferente intre copii.
    Eu nu stiu cum ai putea daca ai fi profesoara, daca zici ca ai alergie. Asta-i rasism pur!
    Eu nu am nimic cu ei atat timp cat nu-mi fac niciun rau, mai ales cand vine vorba de copii.
    Modificata de nicoleee; 13.02.2012 la 14:53:31.

Floricica Nou Venita delia100's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2012
    Postari in forum
    120
    Multi romini si nu numai considera tiganii un impediment,niste fiinte "jegoase","neinvatate" etc.Sa recunoastem ca majoritatea asa-s!Dar hai sa o luam altfel....au de unde capata o educatie aleasa???Au de unde sa invete bunele maniere,sa invete ca nu totul in viata sint banii si alte exemple,cind de fapt toata natia lor e asa???Sint foarte multi rromi care au minti de aur,pot ajunge departe in viata.....dar de unde?Cine sa ii indrume??Rominii??Care le e scarba sa ii priveasca???Ar putea ajunge si ei departe,ar putea fi civilizati,ar putea fi oameni invatati daca ar avea exemple,daca ar avea indrumatori.....dar nu!Nu cred ca se va intimpla asta vreodata.Cei care merg la scoala,foarte bine,chiar de unii merg doar asa;......dar ginditi-va ca poate ala NU ARE CUM SA INVETE:poate nu are minte,poate nu are conditii acasa,poate nu poate invata acasa,poate parintii lui il duc dupa la cersit etc.O spun si o repet:daca acesti oameni ar avea si ei o sansa la educatie macar,poate ar fi altfel!!!...

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    Aoleu am alergie la tigani,sa nu ii vad in fata ochilor dar daca as vedea un copil tigan chinuit nu as suporta,mi ar parea rau....Faza e ca nu suport rasa asta deloc dar daca as fi profesoara nu as face diferente intre copii.
    Sper ca realizezi cat de tare se bat cap in cap ideile tale, sa nu mai mentionez de tenta lor rasista.
    Eu chiar nu inteleg cum poate cineva sa afirme ca nu suporta deloc o rasa intreaga. De parca ar cunoaste toti membrii ei. La o adica, printre romani nu sunt uscaturi?

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    e un subiect super complex- eu sunt contra rasism........dar nu exista padure fara uscaturi

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    sunt multe aspecte de luat in considerare insa,recunosc sunt rasista pentru ca eu nu am intalnit inca tigan care sa munceasca cinstit,fara sa te fure,nu am intalnit copil de tigan care sa vorbeasca frumos pe strada sa fie curat imbracat ,si sincer m am c am saturat sa i vad cum statul inca le mai da ajutoare sociale fara sa munceasca

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Nu te supara pe mine, dar experientele mele cu rromii nu prea au fost placute si nu din vina mea. Sunt cadru didactic si unul dintre ei a vrut chiar sa intre in toaleta peste mine, la scoala, pe motiv ca sunt .. 'blonda', iar un altul m-a categorisit drept 'diriginta in ..gura', pentru simplul motiv ca eram prea tanara si de ce nu, blonda.... Si exemplele sunt o multime, dar nu vreau sa mai intru in detalii. Asta in timp ce am avut elevi care au avut o evolutie foarte buna la licee de top din Vrancea, am fost apreciata de majoritatea fostilor mei elevi si de parintii lor si eu insami am avut rezultate excelente la Titularizare, dar nu am avut pilele necesare.. Asa ca pentru mine, rromii sunt ceea ce sunt.. No comment..
    Draga Dalicris esti mult prea dura cu cei de etnie rroma.Nu contest ca unii dintre ei sunt nu rai ci foarte, insa asta le-a fost educatia fiindca rromii nu prea cunosc intelesul cuvantului educatie fiindca nu stiu ce este aia.In comunitatea lor sunt pastrate foarte bine anumite traditii si iti dau un ex. Lasati doamna ca noi am crescut asa si nu am avut nimic, asta fiind raspunsul la faptul ca un copil trebuie sa fie ingrijit, asa ca nu ai cum sa ii inveti, in schimb un copil nu este vinovat ca asta e etnia lui.
    Sunt unii copii rromi care sunt vai de ei, saracutii si daca reusesti sa ii scoti din mediul acela vicios cu siguranta au sanse sa devina oameni in adevaratul sens al cuvantului.Daca ai sti cum o duc unii copii rromi iti spun eu nu ai gandi asa si sa stii ca si eu tot din Focsani sunt asa ca vad lucrurile cum stau
    Eu nu sunt de acord insa cu rasismul fiindca un copil nu inseamna doar culoarea pielii sau etnia lui, ci mult mai mult.Intr-adevar sunt copii care au un comportament deviant fiindca asa au fost educati dar nu fiindca ar fi vina lor.E foarte greu sa responsabilizezi parinti rromi, cu toate ca sunt unii care chiar au grija de copii cu toate ca nu au asa multe sa le ofere dar sunt si unii care ii neglijeaza si ii lasa pe unde apuca.
    Modificata de Anne_Mary63; 13.02.2012 la 17:34:04.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari