Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

Proiect de lege privind evitarea expunerii copiilor de catre adulti!!

Iata o noua gaselnita a celor de la Ministerul Muncii si protectiei sociale..

"Vrei să-ți admire lumea odrasla pe facebook, în fotografii? Copilul tău vrea să cânte și să danseaze la propria petrecere sau să se dea în spectacol la cea a vreunui coleg de generație? Practică cu pasiune vreun sport în care are rezultate evidente? Sau ai chef să-i pui la cale petrecerea de absolvire? Ei bine, pune-ți pofta-n cui! Toate acestea ar putea deveni în scurt timp acțiuni imposibile fără... patalama eliberată de Comisia pentru Protecția Copilului!
    Și nu-i de glumă! Ministerul Muncii a lansat, spre dezbatere publică, un proiect de hotărâre ce vrea să reglementeze, cică, prestarea de către copii de activități în domeniile cultural, artistic, sportiv, publicitar și de modeling. Prin aceasta, se dorește evitarea exploatării prin muncă a minorilor, lucru absolut lăudabil dacă respectivul act normativ n-ar avea prevederi ce aduc atingere vieții private.
    Reprezentanții Direcției Generale pentru Protecția Copilului Vrancea sunt de părere că acest proiect de hotărâre poate fi interpretat ca o îngrădire a drepturilor copilului, aspect pe care l-au semnalat și Ministerului Muncii. " (preluat Monitorul de Vrancea, 20.09.2011)

Voi, mamici si viitoare mamici, ce parere aveti de acest proiect de lege care se vrea a intra in vigoare cat mai repede? Eu recunosc ca am cont pe facebook si acolo troneaza la loc de cinste poza micutului.
    Modificata de dalicris; 20.09.2011 la 19:46:07.

Floricica Avansata oanamylove's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2011
    Postari in forum
    1.399
    Da mie mi se pare o porcarie. Ei vor sa evite ca bebelusii si copiii sa fie exploatati prin munca, dar asta nu inseamna sa nu mai poti face publice pe un site fotografii cu el, sau sa nu poata face sport sau alte activitati . NU stiu eu consider ca fiecare parinte stie ce e mai bine pt copil si daca vrea sa-si dea micutul sa faca anumite activitati e alegerea lor.

Floricica Nou Venita LuciaB's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2011
    Postari in forum
    5
    Da, la fel , mi se pare o porcarie.Cred ca fiecare parinte poate decide ce poate face mai bine pt copil, in limita bunului simt. Si cum in ziua de azi avem cate 1 sau 2 copii maxim, cred ca grija noastra se indreapta catre confortul copiilor in primul rand , si dupa aia ne gandim la noi.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Este de-a dreptul aberant, si sunt convinsa ca nu va exista o astfel de lege...

Eu una nu am nimic impotriva activitatilor care il expun pe copil. Chiar mi-ar placea daca fiica mea ar deveni protagonista in vreun film sau macar un spot publicitar. Evident in limitele in care copilul se simte confortabil facand asa ceva. Intre noi fie vorba, nu am de gand sa ma/o implic in asa ceva (din comoditate), dar nu vad ceva rau in asta. Mi-ar placea sa exceleze intr-un anumit domeniu. SA fie, de exemplu, sportiva de performanta. De ce nu?

Iar despre publicarea fotografiilor pe site-uri de socializare, chiar nu inteleg care-i problema.
    Pai pe principiul asta, copilul este expus din prima secunda in care il scoti afara din casa...
    Ca sa nu mai zic de interzisul cantatului sau dansatului la propria petrecere. Sincera sa fiu, ideea mi se pare cel putin hilara.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari