Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72
    Ce parere aveti despre programele sociale ale candidatilor la presedentie?

Traian Basescu spune despre natatlitate si familie ca "Sunt necesare masuri de stimulare a cresterii natalitatii prin acordarea de stimulente fiscale si dezvoltarea serviciilor pentru mama si copil, precum si adoptarea unor politici coerente cu privire la migratie."

Si Mircea Geoana a inclus in programul sau electoral protejarea familiei. Acesta a declarat ca "Pensiile si alocatiile pentru copii nu sunt "pomeni electorale". Politicile de securitate sociala si politicile familiale trebuie scoase de sub influenta deciziilor electorale. Pensiile si alocatiile pentru copii au nevoie de o strategie de durata, care sa asigure beneficii reale pentru cei vulnerabili si stabilitate pentru sistemul public."

Candidatul din partea PSD promite si ca fiecare familie va avea acces la servicii medicale din partea statului, in conditii decente.

Voi ce parere aveti? Care candidat la presedentie are un program social mai bine pus la punct?

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Eu merg pe mana lui Basescu,..............

Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Geoana e putin deplasat de unde pensii daca nu sunt locuri de munca ,dar asa reuseste sa prosteasca pensionarii sa mearga la vot sa il aleaga.

alexys
    Guest
    acum etste perioada asta de dinaintea votului, cand suntem bombardati cu o gramada de promisiuni fanteziste. Toate programele sociale ale candidatilor sunt bine „periate si parfumate”, aparent...
    dar cum alegem intre acestea pe cele rationale, realizabile, pe cele de care are intr-adevar nevoie societatea noastra ? Aici e problema...
    Are vreunul dintre candidatii la presedintie in programul sau ceva de genul asta :
    - reducerea cailor si posibilitatilor de fraudare a bugetului (nici nu pomenesc de eradicarea coruptiei.. asta e deja basm!)
    - eliminarea politicului din structurile statului; politica se face in Parlament si, cel mult, in esaloanele superioare ale guvernului (ministri si secretari de stat), nu mai mult..
    - reforma reala in invatamant, sanatate, ordine publica, justitie, armata,
    - dezvoltarea a agriculturii si turismului, doua sectoare care pot contribui decisiv la PIB-ul Romaniei si ....exclus Udrea &co...
    - reducerea numarului celor asistati de stat, strict la persoane cu handicap, fizic sau psihic., restul la munca.
    - Pensii decente - si cand zica asta ma refer la ambele fete ale monedei: la cei cu venituri exorbitante cat si la cei cu venituri ridicol de mici. un exemplu : madam Toncescu, presedintele Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor (CSA), a avut in 2008 venituri salariale de aproape un milion de lei, potrivit fisei fiscale, depasind chiar de 10 ori salariul sefului statului... iar cea mai mica pensie de urmas depaseste putin 20 de lei ... no comment .

alexys
    Guest
    cred ca nu prea am cu cine vota , tinand cont de pretentiile mele

oanachampion
    Guest
    Daca as vota (ceea ce n-o sa se intample, ca nu infrunt traficul pana in oras doar pt. atata lucru), as vota cu Basescu... Mie imi place de Base f tare si sper din suflet sa castige alegerile.

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    o spui fiindca esti departe...

insa e o vorba inteleapta - fiecare popor isi are conducatorii pe care ii merita... se pare ca pentru moment noi romanii doar atat meritam :(

oanachampion
    Guest
    Nu... o spun pt. ca imi place de Base... Si nu e vorba numai de ce fel de conducatori are o tara, ci si de ce fel de oameni alcatuiesc poporul respectiv... Si cum lenea (si alte chestii) in Romania domneste pretutindeni, nici un conducator nu va putea face "miracole"... pana nu se schimba mentalitatea oamenilor, tot n-o sa mearga treaba ca lumea.

Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Ligia stii care este problema noastra,nu suntem uniti ca natiune........de aceeia e asa in tara asta.Dar sincer iti spun dupa ce am fost in Turcia eu zic ca noi suntem un popor fericit.
    Tu cine crezi ca ar fi cel mai potrivit presedinte?

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    treaba e ca uneori suntem prea uniti annee... insa in lucruri precum hotia, coruptia, lenea... si e greu sau poate imposibil sa schimbi mentalitatea unui intreg popor...

cel mai potrivit presedinte e cel descris de Alexys... nu stiu daca s-a nascut inca :))... insa nu pot alege un presedinte care a promis romanilor ca le a fi mai bine si desi le e mult mai rau are "tupeul" sa candideze a doua oara...

pentru ce?... sa improaste in stanga si-n dreapta cu noroi... sa se laude ca nu e precum ceilalti si in 5 ani de presedentie sa nu realizeze mai nimic? adica pardon - i-a deconspirat pe Patriciu si Hrebenciuc

Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Ligi atunci dece nu mergi sa il faci votul nul,asa ar fi corect .
    Eu zic ac fiecare ar trebui sa mearga la vot indiferent de optiunea dorita,secheltuie bani pt fiecare buletin de vot + oameni platiti din bani nostri care ne asteapta la urne.Eu nu zic ca Basescul e ok dar altul mai bun nu este momenta ...de groaza sa nu ajunga altul dintre candidati merg sa il votez pe el.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari