Ultimele discutii din forum
    sanda5
    Guest
    Cea mai obisnuita forma de violenta prin care trec femeile din toate lumea este violenta fizica la care sunt supuse de partenerii de viata. In medie, cel putin una din trei femei este batuta, obligata sa faca sex sau supusa vreunui alt abuz de catre partenerul de-a lungul vietii, comenteaza ziua in editia online de miercuri. "violenta impotriva femeilor si a fetelor continua netulburata pe fiecare continent, in fiecare tara si cultura. Are un efect devastator asupra vietii femeilor, asupra familiilor lor si asupra societatii in ansamblu. Majoritatea societatilor interzic asemenea violenta, totusi realitatea este ca prea adesea este ascunsa sau trecuta cu vederea", a declarat secretarul general al natiunilor unite, ban ki-moon. Femeile cu varste intre 15 si 44 de ani sunt supuse unui risc mai mare sa fie violate si sa fie supuse violentei in familie decat sa se imbolnaveasca de cancer sau malarie, sa fie implicate in accidente rutiere sau razboaie. Mai multe rapoarte mondiale arata ca jumatate din crimele ale caror victime sunt femei sunt infaptuite de fostii sau actualii soti si parteneri ai acestora. Exista estimari conform carora una din cinci femei va fi victima unui viol sau a unei tentative de viol de-a alungul vietii, potrivit centrului de informare onu pentru romania. Violenta la adresa femeilor nu este strict legata de o anumita cultura, regiune, tara sau un anumit grup de femei din cadrul unei societati. Cauzele violentei la adresa femeilor isi au originea in relatii de putere inegale intre barbati si femei de-a lungul istoriei, si discriminarea constanta a femeilor. Conform estimarilor, intre 500. 000 si 2 milioane de oameni, dintre care majoritatea sunt femei si copii, sunt victime ale traficului de persoane pentru prostitutie, munca fortata, sclavie sau robie. Femeile sunt hartuite sexual de-a lungul vietii. Intre 40% si 50% din femeile din ue au raportat o forma de hartuire sexuala ce s-a petrecut la locul de munca. Exista 102 state care nu au niciun fel de prevedere legala asupra violentei domestice. Violul conjugal nu poate fi actionat in instanta in mai mult de 53 de tari. Http://www. Ziare. Com/actual/social/03-05-2008/o-femeie-din-trei-este-agresata -de-partener-257852

numarul cazurilor de violenta in familie a crescut in ultima perioada intr-un ritm alarmant, provocand ingrijorarea autoritatilor in domeniu. In 2004, in primul an de abordare oficiala a problemei, erau inregistrate 8. 104 cazuri de violenta domestica. In 2009, numarul acestora a ajuns la 11. 534 in 2008, in timp ce in primul semestru au fost identificate nu mai putin de 6. 386 de cazuri. Organizatia sindicala "cartel alfa" trage un semnal de alarma si solicita autoritatilor statului sa faca demersuri pentru adoptarea urgenta a tuturor normelor legale necesare pentru a combate violenta impotriva femeilor, pentru asigurarea dreptului la o viata decenta, inclusiv a minorilor din familiile unde se manifesta acte de agresiune. "in lipsa alocarii fondurilor necesare studierii si combaterii acestui fenomen, din pacate, nici acum nu se cunoaste amplitudinea lui. Medicii de specialitate din cadrul institutului national pentru medicina legala au tras deja un serios semnal de alarma vorbind despre faptul ca numarul victimelor se apropie de 900. 000, iar tendinta este de crestere. Diferenta provine din numarul victimelor, in mare masura femei, care nu indraznesc sa faca plangere la politie, sa se duca la camera de garda a unui spital de urgenta sau sa se prezinte la medic pentru a solicita certificatul medico-legal. Este o situatie alarmanta care trebuie rezolvata cu multa perseverenta", se arata intr-un comunicat de presa al "cartel alfa", citat de gardianul. Pentru a sprijini victimele violentei in familie, sindicalistii cer modificari legislative, vizand un sistem de asistenta sociala bine dezvoltat la nivel comunitar, precum si introducerea unor masuri de protectie a victimelor, cum ar fi ordinele de protectie, restrictie si interdictie, precum si facilitarea interventiei politiei in aceste situatii. Organizatia natiunilor unite a decretat ca ziua de 25 noiembrie sa fie ziua internationala pentru eliminarea violentei impotriva femeii. Http://www. Ziare. Com/actual/social/11-25-2009/numarul-de-cazuri-de-violenta-i n-familie-s-a-dublat-959633

ce ziceti, sunteti pro sau contra violentei domestice?

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Io ma intreb cine o sa zica ca e "pro".

sanda5
    Guest
    Nu cred ca ar exista cineva care sa zica asta. . .

sanda5
    Guest
    SCHIMB TITLUL:''VIOLENTA DOMESTICA'' .

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Violenta domestica, orice haina ar imbraca (fizica sau verbala) este de condamnat si cred ca nimeni nu va putea fi vreodata de acord cu ea. Parerea mea este ca vina apartine intr-o proportie de 80% agresorului, daca se poate numi asa, si 20% victimei care se complace in situatia data si nu face nimic.E drept ca majoritatea femeilor , care sunt victimele acestui fenomen, au diferite scuze :nu au unde sa se duca, depind financiar de barbati, mai sunt vreo2-3 copii la mijloc.Dar nu isi pun problema ca sunt si ele fiinte, au demnitate, cu ce sunt agresorii mai presus ca ele? Cei care se folosesc de puterea pumnului o fac pentru ca nu pot rezolva prin vorba buna (adica nu au inteligenta necesara) problemele.Si daca mai punem si alcoolul (factor determinant), gelozia, problemele cotidiene, si alte motive invocate de respectivii....(le-as spune animale, dar ma tem ce e prea frumos) avem tabloul complet, mediu propice pentru dezvoltarea violentei domestice.
    Nu cred ca exista familie in care sa nu fi existat vreodata o discutie sau pareri contradictorii, sau chiar partenerii sa aiba opinii complet diferite legat de o problema, dar in momentul cand puterea bunului simt si a argumentelor dispare in defavoarea pumnilor, batailor, injuriilor vorbim de persoane cu probleme, frustate, lipsite de inteligenta.
    Stiti care e ridicolul situatilor...niciodata "viteazul" nu isi va masura puterile cu unul de seama lui, isi va varsa nervii pe persoane inferioare fizic, pentru ca stie ca va iesi invangator.
    Numai bine!

sanda5
    Guest
    Foarte bine spus, andrea! :)

mother
    Guest
    poate o sa intre vreun tatic care sa ne spuna de ce merita nevasta-sa bataie :)))

sau vreo nevasta care isi altoieste sotul :)))

subiectul e serios, dar titlul e funny.. si localizare lui... nu cred ca o sa se contrazica cineva pe aici :)

sanda5
    Guest
    Hehehe, ar fii super, andreea! :))
    m-ai facut sa rad! :)) cine stie, poate apare cineva pe aici! :))
    hehehe, stiu. . . .

oanachampion
    Guest
    Ar trebui sa existe legi mai aspre care sa pedepseasca orice fel de violenta domestica.
    Eu sotului meu i-am spus de la inceput ca atata ii trebuie, sa ma bata, ca n-o sa mai poata dormi in casa fara frica... Prin partile astea de lume, daca sotul te maltrateaza si, la un moment dat, te saturi si-l omori in somn (de exemplu), ai circumstante atenuante si toate sansele sa scapi fara nici macar o zi in inchisoare (se numeste ceva de genul "sindromul femeii abuzate")...

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    eu la al meu i-am spus ca daca da in mine,intr-o saptamina se duce din lumea asta
    ii pun in mincare pastile si da o diaree in el,si nu il duc la spital

oanachampion
    Guest
    Arianna, imi place de tine, esti femeie cu adevarat! Statistic vorbind, metoda de a ucide cea mai folosita de catre femei este otrava (sau pastile, chimicale etc). Eu sunt muuult mai a naibilui, pana nu as vedea (mult) sange, nici nu m-as simti razbunata!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari