Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de Anne_Mary63 Vezi mesajul
    Nu am vazut asta.Unde a fost?
    In judetul Iasi... In municipiul Iasi mai exact... Nu ti se pare barbar?

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    In judetul Iasi... In municipiul Iasi mai exact... Nu ti se pare barbar?
    Da asa este , ai dreptate insa stau si ma gandesc oare de ce a mai tinut sarcina daca nu o vroia.Sa fii mama este un dar, si nu toata lumea il are.
    Modificata de Anne_Mary63; 20.09.2011 la 08:36:32.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de Anne_Mary63 Vezi mesajul
    Da asa este , ai dreptate insa stau si ma gandesc oare de ce a mai tinut sarcina daca nu o vroia. sa isi verse toate.Sa fii mama este un dar, si nu toata lumea il are.
    Dumnezeu stie ce o mai fi incercat pana atunci, eu nici nu vreau sa imi imaginez... imi amintesc acum de alta care a incercat sa omoare copilul infingandu-si un cutit in burta, asta se intampla prin preajma sarbatorilor de iarna ca eram in Romania si am vazut la stiri...

Floricica Nou Venita mamiMatei's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2011
    Postari in forum
    23
    Buna fetelor! Nu stiu de ce sunteti atat de socate vis-a-vis de articolul expus de ghiocelul_rosu?! Apoi cateva dintre voi ati venit cu solutii: educatie sexuala in scoala! CARE SCOALA?? Cea care a facut 8 clase cred ca e "inteleptul satului". Eu am inteles ca povestea este despre o comunitate de rromi!! Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, nu-s rasista..insa, aceasta-i cruda realitate. In zonele unde deja vorbesti despre o comunitate (care colac peste pupaza e si saracuta)...cam asa stau lucrurile. Deci, pe mine nu ma mira. Chiar ma incearca un soi de respect pentru aceste copile care incearca (atat cat se pricep ele) sa aiba grija de pruncii lor. Le ofera atat cat au avut si ele, pentru ca nu stiu mai mult, ii educa atat cat au fost ele educate... Nu poti oferi educatie unor persoane care nu si-o doresc...este creu sa le schimbi obiceiurile, valorile...modul de viata. Asa-s ei!! Trebuie sa ne obijnuim cu asta..sa nu ne mai mire. Nu pot spune insa, acelasi lucru despre ... nu gasesc cuvantul potrivit care sa le defineasca...criminalele, dracii ..care ii fac si abandoneaza, omoara ..sau care incearca sa-i omoare inca din pantece!! Pentru acestea, as fi tare bucuroasa daca s-ar reintroduce pedeapsa cu moartea!!! Si nu oricum, chinuite pana in ultima clipa!! Vis-a-vis de ce anume a spus una dintre fete (nu mai stiu numele)...ca "a fi mama este un dar pe care nu toate il au" ..NU sunt de acord! Dupa parerea mea, nu exista mame rele sau bune...ci DOAR MAME!! Acelea care fac rau propriilor copii nu sunt nici macar oameni sau animale (pt. ca animalele..au grija de puii lot), sunt DRACI !! De aceea ar trebui sa scapam de ei..sa-i trimitem unde le este locul!!! INSA, PACAT ..PEDEAPSA CU MOARTEA NU ESTE LEGALA!!

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de mamiMatei Vezi mesajul
    Buna fetelor! Nu stiu de ce sunteti atat de socate vis-a-vis de articolul expus de ghiocelul_rosu?! Apoi cateva dintre voi ati venit cu solutii: educatie sexuala in scoala! CARE SCOALA?? Cea care a facut 8 clase cred ca e "inteleptul satului". Eu am inteles ca povestea este despre o comunitate de rromi!! Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, nu-s rasista..insa, aceasta-i cruda realitate. In zonele unde deja vorbesti despre o comunitate (care colac peste pupaza e si saracuta)...cam asa stau lucrurile. Deci, pe mine nu ma mira. Chiar ma incearca un soi de respect pentru aceste copile care incearca (atat cat se pricep ele) sa aiba grija de pruncii lor. Le ofera atat cat au avut si ele, pentru ca nu stiu mai mult, ii educa atat cat au fost ele educate... Nu poti oferi educatie unor persoane care nu si-o doresc...este creu sa le schimbi obiceiurile, valorile...modul de viata. Asa-s ei!! Trebuie sa ne obijnuim cu asta..sa nu ne mai mire. Nu pot spune insa, acelasi lucru despre ... nu gasesc cuvantul potrivit care sa le defineasca...criminalele, dracii ..care ii fac si abandoneaza, omoara ..sau care incearca sa-i omoare inca din pantece!! Pentru acestea, as fi tare bucuroasa daca s-ar reintroduce pedeapsa cu moartea!!! Si nu oricum, chinuite pana in ultima clipa!! Vis-a-vis de ce anume a spus una dintre fete (nu mai stiu numele)...ca "a fi mama este un dar pe care nu toate il au" ..NU sunt de acord! Dupa parerea mea, nu exista mame rele sau bune...ci DOAR MAME!! Acelea care fac rau propriilor copii nu sunt nici macar oameni sau animale (pt. ca animalele..au grija de puii lot), sunt DRACI !! De aceea ar trebui sa scapam de ei..sa-i trimitem unde le este locul!!! INSA, PACAT ..PEDEAPSA CU MOARTEA NU ESTE LEGALA!!
    Cam "infocata" postarea ta pe un site dedicat copilului...Eu sincer nu as fi bucuroasa daca s-ar introduce pedeapsa cu moartea in astfel de cazuri.De fapt nu sunt de acord cu aceasta pedeapsa.Daca un criminal(de ex) ar sta intr-o inchisoare de maxima siguranta pana la sf vietii sau ar fi omorat,pt noi nu ar fi nici o diferenta,nu pot intelege dorinta asta de a dori moartea unui om...In nici un caz genul de persoane la care te refereai nu sunt draci,sunt oameni ca si noi,de cele mai multe ori afectati de anumite boli psihice sau de anumite substante,traumatizati,etc.Nici o femeie in deplinatatea facultatilor mintale nu ar incerca sa-si omoare copilul in burta cu un cutit,ci s-ar duce la medic sa faca avort din moment ce nu-si doreste acel copil.
    Am mai asistat in urma cu ceva timp la o discutie care m-a ingrozit.Un coleg isi exprima opinia (f buna dupa parerea lui) de a extermina incultii, criminalii,bolnavii incurabili si din start copiii care se nasc cu handicap,sa ramana pe lume doar cei care produc,care dau randament maxim.In opinia lui doar asa vom evolua...In fine ,am deviat de la subiect,dar n-am putut sa trec pur si simplu peste postarea ta.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Citat Postat de gianinad Vezi mesajul
    Am mai asistat in urma cu ceva timp la o discutie care m-a ingrozit.Un coleg isi exprima opinia (f buna dupa parerea lui) de a extermina incultii, criminalii,bolnavii incurabili si din start copiii care se nasc cu handicap,sa ramana pe lume doar cei care produc,care dau randament maxim.In opinia lui doar asa vom evolua...In fine ,am deviat de la subiect,dar n-am putut sa trec pur si simplu peste postarea ta.
    Hahahaha!!! Super tare viziunea colegului tau!!! :))))))) Pai daca ar fi dupa cum isi doreste el, populatia planetei s-ar injumatati din start.
    Eu cred ca oamenii care sustin si care cred cu adevarat asa ceva sunt sau pot deveni mult mai periculosi decat cei care la un moment dat, in viata lor, au facut ceva rau!

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Imi pare rau ca nu esti de accord cu mine despre ceea ce am spus si anume ca a fi mama este un dar.
    Insa de cate ori acei copii abandonati de mamele lor biologice nu au spus cuvantul @ mama@ decat celor care i-au crescut.Sa stii ca mama nu este cea care iti da viata ci ceea care te creste(aici ma refer strict la copii abandonati dar si adoptati).Si cred ca esti mult prea dura in ceea ce le priveste pe acele femei care isi abandoneaza copii sau ii omor.Cine suntem noi sa dorim raul altuia? Sa nu uitam ca raul dorit altora , se va intoarce impotriva noastra.Eu una nu le doresc raul niciuneia ci pur si simplu le doresc multa intelepciune in a lua decizii cu mintea si sa se gandeasca de 100000000 de ori inainte de a face sex neprotejat.

Floricica Nou Venita mamiMatei's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2011
    Postari in forum
    23
    Infocata?? Ma doare ingrozitor cand vad sau aud povesti in care niste femei care ar trebui sa faca TOTUL pentru ingerasii lor, le fac rau!! Ce vina au acei copilasi?? Da, pentru acele femei cat si pentru alti asemenea oameni care frang viata altui om cu sadism ..doresc din tot sufletul sa pateasca la fel. Nu sunt de acord cu parerea "colegului"..nici macar pentru toate "categoriile" de criminali (pt ca unii poate comit din imprudenta, poate din furie necontrolata in urma unor divergente..poate legitima aparare..), insa pentru astfel de exemplare care-si ucid sau maltrateaza proprii copilasi...NU POT SIMTI NICI MILA, NICI INTELEGERE..NIMIC!! Anne_Mary, am spus doar ca acele exemplare care fac asta...NU-S MAME! Dpvd, MAMA este acea persoana care protejeaza, iubeste neconditionat (il iubesti oricum..nu doar daca e cuminte..), care ar face ORICE pentru binele copilului ei, este langa el mereu (chiar daca dupa ce ajunge la maturitate si nu mai este copil..esti doar cu gandul langa el; multi "pleaca la casa lor", nu?- asa cum am facut si noi), se bucura impreuna cu el pentru fiecare reusita, sufera la fiecare esec, ii tremura sufletul atunci cand este bolnav (fie si de o "banala" raceala)..ACEASTA ESTE MAMA dupa parerea mea! Si da, aceasta femeie care simte asa...poate fi MAMA chiar daca nu este mama naturala a copilului. Ma bucur pentru voi ca puteti fi mai iertatoare decat mine...eu pentru astfel de exemplare ..NU POT! Ana_Creteanu, daca asa crezi, ca cei ca mine pot fi mai periculosi decat acele persoane care comit astfel de atrocitati, ce spui de cele 58 tari din lume (e drept, au ramas putine) in care pedeapsa capitala este legala? Cei care decid ca o persoana este perfect sanatoasa dpdv mental si cu toate acestea a comis o crima (sau mai multe) cu sadism, nu se mai poate recupera, reitegra, nu poate fi considerat un om normal ci un pericol pentru cei din jur si drept pentru care este condamnat la moarte...ei sunt la fel de periculosi? Stii, cateodata cand ma gandesc ca aceste exemplare au fost ei insisi copii..parca ma cuprinde mila...apoi cand ma gandesc la ce au facut..i-mi trece! Poate voi ma judecati, nu va judec, e bine sa poti ierta in viata...pentru mine insa, iertarea are o limita! Pupici ingerasilor vostri..al meu face nani acum!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    MamiMatei, scuza-ma daca din postarea mea s-a inteles ca ma refeream la tine! Ma refeream la colegul Gianinei!

Nici eu nu sunt deloc iertatoare cu mamele care fac rau copiilor!!! Cu pedeapsa capitala nu stiu daca as putea fi de acord... dar in niciun caz nu as fi ingaduitoare cu astfel de specimene!!!!!

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Infocata?? Ma doare ingrozitor cand vad sau aud povesti in care niste femei care ar trebui sa faca TOTUL pentru ingerasii lor, le fac rau!! Ce vina au acei copilasi?? Da, pentru acele femei cat si pentru alti asemenea oameni care frang viata altui om cu sadism ..doresc din tot sufletul sa pateasca la fel. Nu sunt de acord cu parerea "colegului"..nici macar pentru toate "categoriile" de criminali (pt ca unii poate comit din imprudenta, poate din furie necontrolata in urma unor divergente..poate legitima aparare..), insa pentru astfel de exemplare care-si ucid sau maltrateaza proprii copilasi...NU POT SIMTI NICI MILA, NICI INTELEGERE..NIMIC!! Anne_Mary, am spus doar ca acele exemplare care fac asta...NU-S MAME! Dpvd, MAMA este acea persoana care protejeaza, iubeste neconditionat (il iubesti oricum..nu doar daca e cuminte..), care ar face ORICE pentru binele copilului ei, este langa el mereu (chiar daca dupa ce ajunge la maturitate si nu mai este copil..esti doar cu gandul langa el; multi "pleaca la casa lor", nu?- asa cum am facut si noi), se bucura impreuna cu el pentru fiecare reusita, sufera la fiecare esec, ii tremura sufletul atunci cand este bolnav (fie si de o "banala" raceala)..ACEASTA ESTE MAMA dupa parerea mea! Si da, aceasta femeie care simte asa...poate fi MAMA chiar daca nu este mama naturala a copilului. Ma bucur pentru voi ca puteti fi mai iertatoare decat mine...eu pentru astfel de exemplare ..NU POT! Ana_Creteanu, daca asa crezi, ca cei ca mine pot fi mai periculosi decat acele persoane care comit astfel de atrocitati, ce spui de cele 58 tari din lume (e drept, au ramas putine) in care pedeapsa capitala este legala? Cei care decid ca o persoana este perfect sanatoasa dpdv mental si cu toate acestea a comis o crima (sau mai multe) cu sadism, nu se mai poate recupera, reitegra, nu poate fi considerat un om normal ci un pericol pentru cei din jur si drept pentru care este condamnat la moarte...ei sunt la fel de periculosi? Stii, cateodata cand ma gandesc ca aceste exemplare au fost ei insisi copii..parca ma cuprinde mila...apoi cand ma gandesc la ce au facut..i-mi trece! Poate voi ma judecati, nu va judec, e bine sa poti ierta in viata...pentru mine insa, iertarea are o limita! Pupici ingerasilor vostri..al meu face nani acum!
    Ce saspun de cele 58 de tari care inca isi mentin in sistem condamnarea la moarte...majoritatea(cam 35) nu o mai aplica de peste 10 ani,desi e posibil.Au existat destule sentinte in care cel condamnat la moarte era nevinovat,iar prin aceasta practica se incalca drepturile omului.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    MamiMatei, scuza-ma daca din postarea mea s-a inteles ca ma refeream la tine! Ma refeream la colegul Gianinei!

Nici eu nu sunt deloc iertatoare cu mamele care fac rau copiilor!!! Cu pedeapsa capitala nu stiu daca as putea fi de acord... dar in niciun caz nu as fi ingaduitoare cu astfel de specimene!!!!!
    Ana ai dreptate,acesti oameni sunt destul de periculosi,daca intr-adevar gandesc astfel.Eu mi-am intrebat colegul ce-ar trebui sa i se intample in cazul in care ar avea un accident si ar ramane invalid...Nu mi-a trebuit un master in psihologie sa-i analizez "fatza"

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari