Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410

Exclamatie Prea tinere sa fie mame!

În comuna dâmbovițeană I. L. Caragiale, fostă Haimanale, se întâmplă rar ca o adolescentă să ajungă la majorat fără să fi rămas însărcinată cel puțin o dată. Fetele roșesc când vine vorba despre metodele contraceptive și recunosc cu seninătate că ajung la spital doar când le apucă durerile facerii.

Mai bine de jumătate dintre adolescentele din comuna natală a maestrului Caragiale au devenit mame la 15-16 ani. Unele sunt chiar mai grăbite. „Eu am făcut opt clase și imediat am rămas însărcinată, dar sunt fete care au rămas grele la 12 ani", spune Mădălina Radu, care, la cei 19 ani, este deja o mămică experiementată.

Caz șocant la maternitatea din Deva: o minoră de 12 ani, de etnie romă, a născut un băiețel

În mijlocul uliței principale s-au adunat cât ai clipi o puzderie de copile care de care mai curioase să vadă cine le vizitează și, mai ales, cu ce daruri au venit musafirii de la asociație și de la ziar. Multe dintre ele se mișcă greu din cauza burții, semn că în curând vor naște. În brațe poartă câte un copilaș, iar de fuste li se mai agață câte doi-trei micuți. Alte câteva gravide vin grămadă în spatele asistentei comunitare Marta Dragomir care, de 40 de ani, bate pe la porțile fetelor cu ajutoare sau cu vaccinuri pentru cei mici.

„Mi-e frică de pastile"

„Cu ce ne ajutați? Am născut gemeni înainte de termen, la șapte luni, și sunt orbi. Cred că de la incubator li se trage. Dar se poate și mai rău. A lui Mariana Bulai a murit la două săptămâni", se plânge Doina Tulică. Are 28 de ani și deja este mamă a șapte copii. Când vine vorba despre metodele contraceptive, tânăra mămică lasă ochii în jos: „Mi-e frică de pastile. Despre prezervativ nu mă pricep ce să spun, n-am văzut niciodată".

Lângă ea, o fetiță palidă își duce pruncul de numai două săptămâni în brațe și oftează. Are doar 14 ani. „Nu mai vreau alt copil, nu mai pot, nu știu cum să fac", își spune Laura B. oful, dar nimeni n-are timp s-o asculte. În schimb, o mămică de 18 ani abia așteaptă să nască iar. După socotelile ei, trebuia să se întâmple luna trecută, dar mai așteaptă încă una. Nu e deloc speriată, până la urmă sorocul și l-a calculat singură și e posibil să fi greșit. „Mai am doi copii și doar când am născut am fost la spital", spune Andreea.

Din mulțimea de copii și copile, se ridică vocea înțeleptului satului. Nea Gheorghe nu e de acord cu situația, dar nici soluții nu prea are. „Nu știu ce or să ajungă copiii ăștia, hoți și cerșetori cred, că de muncă nu e", spune el, în timp ce fetele se înghesuie spre mașina de la Salvați Copiii, sperând să apuce o portocală sau o pereche de pantalonași pentru „ăla mic".

Prea fragede

Potrivit asistenților sociali, comuna din Dâmbovița este în topul localităților din România în ceea ce privește numărul minorelor ajunse mame, mai bine de jumătate dintre fete rămânând însărcinate înainte de a împlini 18 ani. Numai în acest moment, 15 minore din cele circa o sută de adolescente din comună sunt în lunile a 7-a sau a 8-a de sarcină.

Organizația Salvați Copiii România derulează o campanie națională destinată problemei prematurității și incidenței mortalității infantile, una dintre localitățile avute în vedere fiind I.L. Caragiale. „Sarcina la o vârstă fragedă, înainte de 18 ani, are consecințe negative atât asupra dezvoltării fizice și emoționale a copilului devenit, brusc, mamă, cât și asupra copilului născut de o adolescentă, ambii fiind condamnați să-și ducă o existență marginală", explică Miralena Mamina, coordonatoarea proiectului „Fiecare copil contează!", derulat de Organizația Salvați Copiii România.

Organizația Salvați Copiii va dedica, în 2011, campania de colectare a 2% din impozitul pe venit maternităților din România. Fondurile sunt destinate ajutorării copiilor născuți prematur să trăiască, sub sloganul: 2% din impozitul pe venit înseamnă, pentru copiii născuți prematur, 100% viață.

"Am avut cazuri când au născut în același timp și mama, și fiica. Lipsa de educație și sărăcia sunt motivele pentru care s-a ajuns aici."
    Florin Vasilache

Sursa: Adevarul.ro

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    Intr-adevar, socant! dar la cat e de cruda realitatea, nu ma mai mira nimic! pare greu de crezut ca in secolul 21, cand tehnologia avanseaza atat de mult, mai exista inca femei care nu au auzit inca de metode de contraceptie !!!

Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Am ramas si eu socata de aia am postat articolul aici sa va dati cu parerea

Floricica Nou Venita ppm_77's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2010
    Postari in forum
    12
    Eu acest articol l-as pune scris mare pe fatada Casei Poporului, la Parlament, Senat, peste tot, de fiecare data cand intra cei ce conduc tara asta, sa vada cam ce va fi Romania peste cateva generatii.
    Un neam fara cultura, fara educatie, fara nimic.
    Si foarte important, sa introduca ore de educatie sexuala inca din clasele primare, ca daca la 12 ani raman gravide, daca introduci aceste ore la clasele V-VIII, e deja prea tarziu.
    Asa acum fac ore de religie.educatie fizica si ce a mai ramas in sistemul romanesc educational, sa introduca si aceste ore.

Dar cel mai important rol il au parintii, din pacate , multi dintre ei nu o fac, nu inteleg de ce.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    dea dreptul socant.chiar stateam si ma gandeam cum ar fii fetita mea sa vina acasa sa imi spuna ca e gravida.degeaba ii oferi o educatie.sunt incapatanati pana la cer.ce as face?de pedeapsa,nici vorba,prea tarziu.de bataie e prea mare.sa o las sa plece?sa nasca pe alte usi straine?nu.nu as sti ce sa fac.imi aduc aminte ca la 17 ani ii spuneam mamei ca vrem un bb,si ea zilnic imi explika ca nu e momentul.eram la liceu.am ramas in facultate,iar mama mia dat o lectie de viata.nu ma sprijinit decat financiar.am tras de casa,sot si copil.abia facusem 21.asta e!!sunt incapatanati.voi ce ati face?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    O româncă de numai 10 ani a născut în Spania un bebeluș de 2,9 kilograme > EVZ.ro

de ce va mira? e democratie numai in anumite sensuri in Romania..Mie accesul la informatie mi s-a parut intotdeauna cea mai buna parte a acesteia, insa pe nimeni se pare ca nu doare capul de ceea ce se intampla si de ignoranta in care traiesc si astazi unii dintre noi... si nu e numai vorba de asta, ci si de educatie. daca fata vede in jurul ei toate acestea si societatea din care face parte le priveste ca fiind normale, va actua in consecinta. am vazut atatea cat timp am lucrat in invatamant incat vi s-ar face pielea de gaina daca m-as apuca sa le scriu... :(

sunshine
    Guest
    Citat Postat de ppm_77 Vezi mesajul
    Eu acest articol l-as pune scris mare pe fatada Casei Poporului, la Parlament, Senat, peste tot, de fiecare data cand intra cei ce conduc tara asta, sa vada cam ce va fi Romania peste cateva generatii.
    Un neam fara cultura, fara educatie, fara nimic.
    Si foarte important, sa introduca ore de educatie sexuala inca din clasele primare, ca daca la 12 ani raman gravide, daca introduci aceste ore la clasele V-VIII, e deja prea tarziu.
    Asa acum fac ore de religie.educatie fizica si ce a mai ramas in sistemul romanesc educational, sa introduca si aceste ore.

Dar cel mai important rol il au parintii, din pacate , multi dintre ei nu o fac, nu inteleg de ce.
    Sigur ca un rol f important il au parintii.Copiii( ca sunt niste copile )trebuie indrumati si ajutati nu lasati de capul lor in legea sortei!

Dar nu ar ajuta cu nimic daca am posta articolul pe fatadele cladirilor ,cred ca trebuie ca fiecare parinte sa fie responsabil pt copilul sau nu sa dam vina pe vecin,guvern sau societate.

Floricica Novice nalexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2011
    Postari in forum
    396
    e trist dar pentru ceva timp tot asa o vom duce!ce sa i invete parintii daca si ei au trait in acelasi stadiu daca nu au alte conceptii!!!asta e societatea in care traim,poate ca ar trebui sa se finanteze si sa se dea o importanta mai multa la asociatiile care se ocupa cu asa ceva..dar guvernul nu are timp de prostiile noastre....

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de Andreea_Rainbow Vezi mesajul
    Intr-adevar, socant! dar la cat e de cruda realitatea, nu ma mai mira nimic! pare greu de crezut ca in secolul 21, cand tehnologia avanseaza atat de mult, mai exista inca femei care nu au auzit inca de metode de contraceptie !!!
    Pare greu de crezut, dar uite ca exista femei care n-au auzit si vor mai exista atata timp cat accesul la informatii e zero.Pe mine nu ma mira.Fenomenul acesta nici nu va disparea vreodata.Varsta la care femeia naste e din ce in ce mai mica.De fapt, femeie e prea mult spus, cele mai multe sunt copile.La 10, 11,12, 13 ani vorbim inca despre niste copii care inca se mai joaca cu papusi, sar coarda in fata blocului, joaca sotronul, etc...Ma rog, ar trebui....Pe vremea noastra asa era....Lucrurile nici nu se vor imbunatati prea curand (ma tem ca nu se vor imbunatati vreodata)...

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    cumplit...parintii acestor copii nu au ce sa ii invete ca sunt si ei la fel de incuiati...ma mira ca fetele astea se rusineaza cand aud de masuri de contraceptie dar cand se culca cu barbati nu se rusineaza???Cand am nascut mai eram in spital cu mine o fatade17ani care a zis ca da copilul spre adoptie...in momentul cand una din fete i a zis de ce a ramas gravida daca nu vrea sa il tina a raspuns simplu"de placere".

Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Asta e ironia soartei sa se protejeze le e rusine sa se culce cu un barbat nu.....iar cand vine vorba de copiii majoritatea ii abandoneaza sau ii cresc in conditii greu de imaginat....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari