Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121

Permisul auto,doar pentru cei care au absolvit minim 8 clase

Astazi am nimerit si eu putin la stiri si am ramas surprinsa cand am aflat ca vor sa conditioneze obtinerea permisului auto

Voua cum vi se pare aceasta acest proiect de lege?

Mie una mi se pare ca ar fi foarte bine

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    Citat Postat de alinna Vezi mesajul
    Astazi am nimerit si eu putin la stiri si am ramas surprinsa cand am aflat ca vor sa conditioneze obtinerea permisului auto

Voua cum vi se pare aceasta acest proiect de lege?

Mie una mi se pare ca ar fi foarte bine
    da, este bine doar ca irelevant... oricum, cine nu are 8 clase, nu prea se poate prezenta la scoala, nestiind sa citeasca iar asta inseamna, nerezolvarea de chestionare, care sa nu uitam sunt la PC acum... deci, acel "neabsolvent" de gimnaziu nu are nicio sansa... eu as ridica si mai mult:' sa fie absolvent de liceu sau echivalent [profesionala +anii de completare]...

Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Citat Postat de avvva Vezi mesajul
    da, este bine doar ca irelevant... oricum, cine nu are 8 clase, nu prea se poate prezenta la scoala, nestiind sa citeasca iar asta inseamna, nerezolvarea de chestionare, care sa nu uitam sunt la PC acum... deci, acel "neabsolvent" de gimnaziu nu are nicio sansa... eu as ridica si mai mult:' sa fie absolvent de liceu sau echivalent [profesionala +anii de completare]...
    Fiu'meu de 3 ani si 8 luni are ora de informatica la gradinita,Nu va spun ce nervi am pe tema asta,Eu incerc sa-l feresc de calculator si la gradinita grupa mijlocie le introduc ora de info,
    se descurca ei la calculator si fara sa stie sa citeasca

nicole13
    Guest
    cum poti afirma ca un absolvent de 8 clase nu stie sa citeasca?nu cumva asta se invata in clasele primare?
    e-adevarat ca ar trebui cumva coditionata si eliberarea de permise pe banda rulanta,dara daca avem primari fara liceu si cine cati or mai fi in functii inalte la fel,de ce nu si soferi?

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Mie mi se pare o aberatie. In primul rand pt ca oricum nu te poti prezenta la test daca nu stii sa citesti,
    nu? Oricum nu treci testul daca nu stii citi intrebarile si raspunde corect la ele, deci tot nu primesti carnetul. Si-atunci care ar fi rolul acestei conditionari? Constat cu stupoare ca Ro da din lac in put.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    cine nu are 8 clase, nu prea se poate prezenta la scoala, nestiind sa citeasca ...
    Tu glumesti, asa-i? Sau incerci sa ne convingi asa mai subtil ca tu in clasa a 7-a nu stiai sa citesti. Ahem!

Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Citat Postat de mama leone Vezi mesajul
    Mie mi se pare o aberatie. In primul rand pt ca oricum nu te poti prezenta la test daca nu stii sa citesti,
    nu? Oricum nu treci testul daca nu stii citi intrebarile si raspunde corect la ele, deci tot nu primesti carnetul. Si-atunci care ar fi rolul acestei conditionari? Constat cu stupoare ca Ro da din lac in put.
    MJ,sa sti ca la noi in tara carnetul se mai ia si pe "ochii frumosi" sa nu spun altfel

Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    Citat Postat de alinna Vezi mesajul
    MJ,sa sti ca la noi in tara carnetul se mai ia si pe "ochii frumosi" sa nu spun altfel
    asa este si tocmai aici e problema... ar trebui inasprite conditiile de examinare, eliminata spaga si pedepsirea politistilor care acorda permisul "pe ochi frumosi" cum spui tu, Alina... aici e buba care ar trebui tratata... nu inseamna ca unul care a terminat o facultate e un sofer mai bun decat ala care a terminat doar gimnaziala... a fost cazul permiselor de la Pitesti unde mai era putin si politaii instalau o taraba in fata sediului Politiei ca sa vanda permise... asta mi se pare inadmisibil... parerea mea este ca ar trebui luate masuri pe partea autoritatilor, nu a candidatilor... daca examenul ar fi pe bune, atunci cu siguranta ar trece doar cei care cunosc bine legislatia si care sunt capabili sa conduca fie ca ar avea sapte clase sau masterat (nu mai spun si de cum se face fisa medicala, ca acolo e alta problema)

Floricica Cu Vechime kamyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    Buna fetele...eu tocmai am luat carnetul sapt trecuta in Germania....am facut scoala odata in Ro dar nu am luat carnetul...asta acum 3 ani...apoi am inceput-o aici...Pot sa va spun ca depinde fff mult de scoala facuta in Ro...la ex teoretic au fost 30 de intrebari,fiecare avand puncte de la 2 la 5 ...aveai voie sa gresesti 10 puncte,dc greseai 2 intrebari a cate 5 puncte era gata...l-am luat din prima fara nici o greseala,dar am si invatat f mult...Apoi conducere am facut 45 de ore...aici nu te baga in examen pana nu stie instructorul ca esti capabil sa conduci singur si fara greseli...Se fac obligatoriu 4 ore pe autobanda,3 ore pe noapte si 5 ore in afara orasului...In Ro nu am facut asa ceva decat cateva ore in oras...bineinteles ca am picat,dar cum zicea mai sus multi au luat carnetul pe ochi frumosi...si asta e rezultatul atator accidente in Ro unde mor atatia oameni nevinovati....Parerea mea e ca conteaza foarte mult ce si cat inveti in scoala in materie de conducere nu cate clase ai...aici nu mi-a cerut nimeni diploma de 8 clase sau de bac...Am platit mult,dar am si invatat multe lucruri incat nu mi-e frica sa conduc singura si cu copii in masina....

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    TIPIC ROMANESC!!!
    Mie personal mi se pare o *****enie! Adica ce vor sa rezolve cu masura asta??! Chiar nu inteleg rationamentul!
    Eu sunt chiar de parere ca trebuie sa exista posibilitatea examinarii speciale a persoanelor care nu stiu sa citeasca, sau care nu vorbesc romaneste!!! Mi se pare discriminare!!!
    E ca vorba aceea: "CE ARE SULA CU PREFECTURA?"
    E jenant, dar in Romania nu ma mai mira nimic!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Kamy, felicitari pt permis!
    Si eu am de gand ca in curand sa fac scoala de soferi aici, in Grecia. Am posibilitatea de a alege sistemul de examinare teoretica: limba greaca sau nu. "Nu", adica un sistem simplificat special gandit pentru persoanele vorbitoare de alta limba decat greaca. Mie una imi este indiferent, dar mi-a placut ideea ca sunt luati in seama si cei ce vorbesc alte limbi sau care pur si simplu "nu stiu carte". Si ce-i rau in asta...?

By the way: bunicul meu nu a fost la scoala decat pana in clasa a 4-a, si credeti-ma ca scrie si citeste foarte bine; ba chiar a citit carti pe care multi licentiati in diverse, nu le-au citit. Asa ca hai sa fim seriosi...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari