Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita c_adina_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.08.2008
    Postari in forum
    38
    Am o mare rugaminte la voi, cele care ati mai avut de-a face cu o astfel de situatie sau cunoasteti problema, ajutati-ma cu niste informatii va rog mult. As dori sa plec cu baietelul meu de 3 ani in Italia, sotul fiind acolo. Nici eu nici copilul nu avem pasaport, acum urmeaza sa ne facem. Problema este in cazul baietelului, intru-cat am citit pe net ca avem nevoie de declaratia tatalui in fata notarului si de buletinul lui in original si copie. Sotul nu poate veni momentan in tara, oare nu se poate sa faca acolo o declaratie si o copie legalizata a CI si sa le trimita? Se poate rezolva cumva problema fara ca el sa fie nevoit sa vina in tara?

Membru inregistrat la
    10.08.2008
    Postari in forum
    38
    Inca nici o parere, poate totusi cineva ne ajuta cu informatiile necesare, noi asteptam si multumim anticipat.

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    nu stiu sa iti raspund la intrebare; noi i-am facut fetitei pasaport separat pentru ca aveam (eu si sotul) pasapoarte facute in judete diferite; o tampenie, nu?
    nu stiu cum e legea, poate ca te-ar ajuta sa suni la ambasada si sa intrebi direct acolo; asa vei primi un raspuns competent.

silvia_l
    Guest
    Ca sa iesi cu copilul din tara ai nevoie de acordul scris al tatalui. Poate merge la consulatul romaniei ca sa dea declaratia.
    Buletinul in original nu ti-l poate cere nimeni pt ca este un act de identitate care trebuie sa fie tot timpul in posesia titularului.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Tati ar trebui sa faca aceea declaratie la consulat si...din cate am inteles de la ambasada de la roma poate chiar consulatul sa o trimita in tara la dumneavoastra in judet ca sa ii puteti face celui mic pasaportul pt ca acum e necesar ca si ei sa aiba pasapoarte individuale.Nu pot sa va spun insa cat o sa dureze dar se poate interesa tati la consulatul de care apartine.

Membru inregistrat la
    10.08.2008
    Postari in forum
    38
    Va multumesc pentru raspunsuri, inseamna ca ne apucam de dat telefoane si tati de facut drumuri... si speram sa rezolvm totul.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Declaratie la Consulat si apoi o trimite prin posta (recomandata cu aviz de primire, costa in jur de 3 euro) sau un mic pachet cu vreun autocar.............eu asa am trimis multe documente importante.
    Declaratia i-o da pe loc..........poate ii ia timp sa stea la coada.
    Mi se pare ca pretul e in jur de 45 euro.

Membru inregistrat la
    10.08.2008
    Postari in forum
    38
    ms mult flora73,

Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Informatii privitoare la obtinearea pasaportului

AICI

Membru inregistrat la
    10.08.2008
    Postari in forum
    38
    Oare am inteles bine? Numai la Consulat se poate rezolva problema, nu si la Ambasada? Adica respectiva declaratie poate fi facuta numai la Consulat ?

Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    La Consulat.
    Dar localitatea unde-i sotul tau nu are un Consulat prin apropiere?
    Poate merge si la Ambasada (in cazul in care e la Roma) sa vada ca trebuie sa fie acolo si servicii consulare.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari