Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037

Nelamurit Parintii vor mai afla sexul copilului inainte de nastere?

Dragele mele, cred ca ati auzit o stire conform careia Comitetul pentru Egalitatea sanselor, din cadrul Consiliului Europei, a propus o rezolutie potrivit careia doctorii nu vor mai avea voie sa le comunice parintilor sexul copilului, in timpul sarcinii. Aceasta rezolutie se adreseaza unui numar de 47 de state si va ajunge luna viitoare in fata adunarii generale parlamentare.

Propunerea este o reactie la practica avorturilor selective care afecteaza fetusii de sex feminin, avorturi care sunt din ce in ce mai numeroase in multe tari din Europa, ca de exemplu Suedia si Norvegia. In China si India, aceasta practica este foarte veche.

In Romania nu exista o statistica pe aceasta tema. Se stie, totusi, ca anul trecut s-au facut aproape 100.000 de intreruperi de sarcina. Problema, insa, in Romania tine mai degraba de saracie si de lipsa de educatie, decat de sexul copilului.

In prezent, in multe tari civililizate, ca de exemplu Marea Britanie, Suedia si Norvegia, numarul nou-nascutilor de sex feminim depaseste numarul nou-nascutilor de sex masculin. Raportul este de 102 baieti la 130 de fete. In aceste conditii, de teama ca urmasa lor nu o sa isi gaseasca pereche, multi parinti hotarasc intreruperea sarcinii cu fat de sex feminin.

Toate acestea duc la rezolutia care prevede interzicerea aflarii sexului copilului inainte de nastere, care o sa ajunga pe masa Parlamentului European peste o luna.

Ce parere aveti despre faptul ca s-ar putea ca, intr-un timp relativ scurt, sa nu mai avem voie sa stim din timpul sarcinii sexul copiilor nostri?

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Eu nu sunte genul care as face un avort ptr asemenea motiv, dar este o aberantza ca nici un parinte sa numai afle sexul copilului pana cand va naste doar ptr niste exceptii ...!? si cred k le va fii prea greu sa puna legea asta si doctorii sa numai spuna... ptr k tehnologia ii ajuta sa stie imediat, eu cred, ca in cazul asta doctorii ar lua spaga la greu ptr aflarea sexului bebelusului.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Daca ar fi exceptii...bine ar fi. Milioane de fetite in China si India au fost avortate, abandonate, aruncate la gunoi pentru ca erau...fetite. Milioane de fete nascute in China sufera din partea reactiei parintilor lor (mare deZamagire in familie) pentru ca sunt...fete. Majoritatea familiilor in China au dreptul la un singur copil- si prefera ca acesta sa fie baiat.
    Da, as prefera ca nimeni sa nu mai poata afla sexul copilului...daca asta ar insemna mai putine avorturi. Din punctul meu de vedere, as prefera sa nu existe nici un fel de discriminare, nici sexuala, nici genetica.

Floricica Nou Venita dodolin's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    78
    mi se pare aberant eu am vrut sa stiu sexu pt a putea pregati hainute si toate cele pt ca nu ar fi avut cine sa o faca ,ar trebui sa interzica avorturile fara un motiv intemeiat medical nu aflarea sexului,in ziua de azi exista atatea metode contraceptive nu ar trebui sa se mai ajunga la avort.

leutul
    Guest
    Nu interzicerea aflarii sexului nenascutului este solutia.
    Trebuie umblat la mentalitate, educatie, situatie sociala, economica. E greu de controlat un asa fenomen .... din pacate

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    Eu nu inteleg de ce sa ne comparam cu China.Acolo sunt alte traditii. Romania nu practica asa ceva.
    La noi se fac avorturi din alte motive. Oare cat la suta sunt avorturi facute la noi in tara pentru motivul ca e vorba de sexul copilului? Eu refuz sa cred ca e asa un procent ingrijorator la noi.

leutul
    Guest
    Citat Postat de mire.t Vezi mesajul
    Eu nu inteleg de ce sa ne comparam cu China.Acolo sunt alte traditii. Romania nu practica asa ceva.
    La noi se fac avorturi din alte motive. Oare cat la suta sunt avorturi facute la noi in tara pentru motivul ca e vorba de sexul copilului? Eu refuz sa cred ca e asa un procent ingrijorator la noi.
    Eu sincer nu am auzit la nimeni motivul asta, ma refer la noi in tara.

Floricica Nou Venita N.Riana's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.07.2011
    Postari in forum
    22
    Mi-am dorit din tot sufletul sa aflu sexul copilului pt a ma pregati cu hainutele,sa stiu ce sa cumpar,exact cum a zis si dodolin.Eu mi-am dorit din tot sufletul fetita si Dumnezeu mi-a dat-o.La noi nu se tine cont de sexul copilului ci de saracia din tara noastra,ca nu sunt posibilitati materiale,dar avem atatea metode de contraceptie.

Floricica Nou Venita terfeaioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2009
    Postari in forum
    124
    Chear cand am fost ultima data la doctorita mea la control ,vorbea cu un alt medic ginecolog in timp ce imi facea ecograful si zicea ca a renuntat la o pacienta pt ca sotul acesteia si parca si ea nu mai retin chear bine dar isi doreau fff mult un baiat prima data si a renuntat la 3 fetite pana ce a iesit baiat.Asa ca se mai fac avorturi si din cauza asta,dor oricum parerea mea este ca au cu siguranta o problema mentala oameni astia

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Nu cred ca este cazul de asa ceva la noi in tara...motivele intreruperii de sarcina la noi sunt altele si cum s-a mai spus, ar trebui umblat la educatia sexuala a tinerilor si nu numai su asa sa aruncam cu legi... Si sa fim seriosi pana la urma, daca iti spune medicul cand ai deja 6 luni ca ai fetita sau baiat, mai poti face ceva? Si rare sunt cazurile cand se afla sexul copilului pana in 3 luni, de altfel pana cand este permisa si intreruprea de sarcina, daca nu ma insel!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Doamne ce oameni *****i cum sa renunti la copilul tau doar ca e fetita...Dumnezeu ar trebui sa ii pedepseasca si sa nu le mai dea copii...parerea mea e ca daca se va da legea asta tot se va afla sexul copilului,dand muuuulti bani la doctor.Eu ce sa mai zic ca mie mi au zis ca am ba fata,ba baiat si am facut fata...si am luat haine care ar fi mers si pt o fetita si pt baietel.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari