Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata diana16's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    1.679
    Madalina sper ca vei alege sa pastrezi sarcina, un copil este cea mai mare minune care apare in viata unei femei!
    Si la noi exista in familie diferente de religie si etnie care de multe ori au ridicat probleme, chiar daca nu de fiecare data au fost puse pe tapet, aceste lucruri i-au facut pe cei din familia noastra sa nu se comporte asa cum ar trebui....Sotul meu e maghiar si reformat, eu sunt ortodoxa...si de aici incep multe...
    Eu personal, din experienta, nu am sa-i impun restrictii de genul asta copilului meu si am sa-l sustin in ceea ce va face si in deceiziile pe care le va lua. Bineinteles am sa-l sfatuiesc, dar sfaturile mele nu vor merge in directia privind religia, etnia, starea civila..

Floricica Nou Venita MadalinaSD's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    7
    multumesc foarte mult pt incurajari...nu m-am gandit sa fac intrerupere de sarcina nici macar pt o secunda....imi doream f mult un copil,bine nu acuma,dar ma gandesc ca e un dar de la Dumnezeu daca minunea s-a intamplat in ciuda tuturor impedimentelor.Eu si prietenul meu suntem foarte fericiti, am sprijinul lui si mai nou al mamei sale.Plus ca ne-am atasat incredibil de mult de ideea ca vom fi parinti...Facultatea nu pleaca nicaieri, financiar nu vom avea probleme, deci tind sa cred ca totul va fi bine.Parintii mei se vor inmuia la un moment dat pt ca stiu ca ma iubesc.Plus ca nimic in lumea asta nu valoreaza mai mult decat puiul meu....v-am pupat:*o zi cat mai frumoasa

Floricica Avansata diana16's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    1.679
    madalina ma bucur ca lucrurile incep sa fie un pic mai linistite si in sufletul tau! sa ai o sarcina usoara si ai sa vezi, asa cum spui si tu ca in curand parintii tai vor accepta sarcina, iar cand se va naste copilul vor fi innebuniti dupa el.

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Eu..in schimb am fost etichetata pt ceea ce au facut parintii mei...ei ffind divortati!
    Soacra mea m-a ..amenintat in momentul in care a aflat ca vrem sa ne casatorim: Sa nu cumva sa iti bati joc de fiul meu, asa cum si-a batut joc mama ta de tatal tau!!

Floricica Veterana shtrengaritza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364
    aici as putea sa ma bag si eu in discutie...am avut marele "noroc" ca sa am la pachet cu sotul si pe soacra...
    cu toate ca el e divortat ,are un copil (pe care il accept si il iubesc,sta cu noi doar in vacanta de vara),e mai mare decat mine cu 16 ani,parintii mei l-au acceptat asa cum e,au avut ei cate ceva de spus la inceput,dar doar mie,pe el nu l-au jignit niciodata...dar cum au vazut ca il iubesc si nu au cum sa ma schimbe ,au acceptat situatia si nu s-au bagat niciodata in casa noastra!
    pe cealalta parte,cu toate ca eu aveam 19 ani cand m-au cunoscut parintii lui ,20 cand ne-am casatorit,nu am fost nici divortata,nu aveam nici alt copil,nu le gresisem cu nimic,din contra eram mereu "atenta",nu m-au acceptat...mai mult m-au jignit de nenumarate ori,fie in fata ,fie "pe la spate",m-a blestemat soacra,fiind gravida cu nepotica ei,pe care dupa nastere au numit-o "pripasa",chiar daca e conceputa si nascuta dupa ce ne-am casatorit (si la biserica)....ei povestea e lunga,de dragul sotului care e mereu prins la mijloc,dar intotdeauna m-a sustinut si aparat in fata maica-sii ,am tot trecut cu vederea si am incercat sa fac lucrurile sa mearga mai bine...bineinteles ca in fata,pareau ok,dar la spate ma barfesc inca si stiu ca nu ma vor accepta niciodata...acum de ceva timp ,nu mai merg la ei deloc,vorbim daca ne intalnim,ca stam bloc langa bloc,daca vrea fata sa mearga la ei(are 2 ani si 4 luni) ,o las,dar eu refuz sa mai merg in vizite pt ca mi-a ajuns!
    nici nu ma cert si daca ma provoaca ,ma fac ca nu aud sau ca nu vad,ca sa nu ne mai "tiganim" ...mi-e mila si de sot ca mereu ii zic vrute si nevrute pe unde apuca,afara,oriunde...

Floricica Veterana shtrengaritza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364
    eu cu siguranta am sa respect deciziile fiicei mele,atat timp cat nu e batuta ,injurata ,maltratata de partenerul ei!
    mi se pare ok ca parintii sa dea un sfat bun,sa incerce sa ajute cu ce pot ...dar atat !

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Citat Postat de MadalinaSD Vezi mesajul
    multumesc foarte mult pt incurajari...nu m-am gandit sa fac intrerupere de sarcina nici macar pt o secunda....imi doream f mult un copil,bine nu acuma,dar ma gandesc ca e un dar de la Dumnezeu daca minunea s-a intamplat in ciuda tuturor impedimentelor.Eu si prietenul meu suntem foarte fericiti, am sprijinul lui si mai nou al mamei sale.Plus ca ne-am atasat incredibil de mult de ideea ca vom fi parinti...Facultatea nu pleaca nicaieri, financiar nu vom avea probleme, deci tind sa cred ca totul va fi bine.Parintii mei se vor inmuia la un moment dat pt ca stiu ca ma iubesc.Plus ca nimic in lumea asta nu valoreaza mai mult decat puiul meu....v-am pupat:*o zi cat mai frumoasa
    Ma bucur ca ai luat o astfel de decizie, pe care sper sa nu ti-o schimbi,
    caci a naste si a creste un copil e mai usor decat sa ai toata viata pe constiinta curmarea vietii acestuia.
    Succes mult in tot ce vei face!

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Ma bucur ca ai luat o astfel de decizie, pe care sper sa nu ti-o schimbi,
    caci a naste si a creste un copil e mai usor decat sa ai toata viata pe constiinta curmarea vietii acestuia.
    Succes mult in tot ce vei face!

Si, ca sa imi spun si eu pararea, desi ce se va intampla in realitate probabil, va fi alta, ce m-ar deranja acum f.f.f.f.f. tare ar fi ca baietii mei sa isi schimbe religia, asta nu mi-ar fi nicidecum pe plac, dar binenteles, ca va fi alegerea lor. Ca viitoarele mele nurori vor fi despartite, tinere, mai putin tinere etc nu ar fi nicio problema, vorbind la momentul asta....., dar privitor la trecerea la alta religie, sunt total contra

iubytzik22
    Guest
    Madalina sa nu renunti la facultate sau sa ingheti anul....eu am fost in situatia ta si crede-ma ca totul a fost bine pana la urma....si sa nu renunti deloc la facultate ai p[utea sa lasi copilul cu soacra cateva ore .....cat pleci....ca e pacat sa nu mai continui...eu am terminat facultatea cu baiatu de 7 luni ......am nascut in 2008 si in iunie 2009 am dat licenta.....este putin mai greu da sa stii ca se merita.....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari