Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046

Nelamurit Parintii si viitorul ginere sau viitoarea nora

Societatea ... cel mai crud "judecator" are o influenta uneori nefasta in viata unei persoane ... altfel spus "cand parerea ceorlalti conteaza mai mult"

Cand copilul vine acasa cu vestea ca are de gand sa isi intemeieze o familie, de multe ori e un motiv de bucurie ... insa uneori devine o adevarata drama ... atunci cand copilul tau iti spune, sau chair mai rau afli de la altcineva ca partenerul are un copil dintr-o relatie anterioara ... O alta situatie este aceea in care afli ca partenerul copilului tau este ... tigan sau negru ... sau (la noi in zona) maghiar sau roman dupa caz sau de alta religie decat tine si este necesara convertirea la ceallalta religie sau strain si vor sa plece din tara ... sau varsta partenerului ...
    Ce e de facut??? Te impotrivesti cu toate ca o viata ai zis ca ii vei lasa mana libera sa aleaga cu cine va trai toata viata??? sau din contra il sprijini sau macar il intelegi???

As vrea sa discutam ipotetic sau de ce nu pe cazuri concrete.

Intre apropiatii mei s-au intamplat de multe ori astfel de situatii ... cred ca si aici intervine mentalitatea ... uneori invechita

iubytzik22
    Guest
    Buna paula exact asa gand si mama mea din start ne-a spus mie si fratilor mei ca nu vrea pe cineva cu un copil sau sa fie tigan.....Cat despre religie si eu am fost catolica si m-am dat pe religia ortodoxa insa nu au fost probleme .....la mine probleme au aparut dupa casatorie si nu cu parintii ci cu socrii...

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    caz concret: sotul meu era casatorit in momentul in care ne-am reintalnit(despartit in fapt dar nu in acte) eu libera studenta cu viitorul inainte ,am povestit parintilor de el fara nici o teama si dupa cca o 2-3 luni de relatie l-am si prezentat familiei.sunt norocoasa ca am parinti deschisi care au incredere in mine si nu pun etichete fara sa cunoasca omul.dar in schimb am avut prieteni care l-au evaluat doar prin prisma divortului anterior si gata au ajuns la concluzia ca nu e bun pentru mine,cum de eu domnisoara l-am acceptat pe el cu asa un trecut ,toate au trecut si lumea a uitat.
    daca fiul meu va veni cu cineva care nu se va potrivi asteptarilor mele..ii voi spune parerea mea dar nu imi voi impune punctul de vedere.ma voi infuria , ne vom certa fireste...dar nu il voi indeparta de mine din contra indiferent de ce va face in viata voi acolo in umbra sa il ajut la nevoie .

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Paulici, foarte faine subiecte de discutie deschise....dar din lipsa de timp, ma limitez sa postez (deocamdata) doar pe acest topic....

La mine situatia a stat cam asa...eram divortata de curand cand mi-am cunoscut sotul....si asa cum spunei....societatea, cel mai crud judecator, ne-a taxat.Mai degraba el decat eu era mereu sicanat de colegii de servici, era "pus " la curent cu faptul ca eu mai fusesem casatorita (desi stia asta de la prima intalnire), ni se dadeau sanse zero....impreuna.La polul opus au fost parintii lui (oameni minunati), care in momentul in care eu le-am spus ca am mai fost casatorita, au spus ca pentru ei asta nu e ceva de condamnat sau de etichetat....(astazi soacra mea imi e cea mai buna prietena), m-au primit in familia lor fara resentimente, fara prejudecati, m-au luat de buna...cand altii m-au aruncat de rau.

In alta ordine de idei, mi-as dori pentru fetita mea tot binele din lume, Fat-Frumos pe cal sa o peteasca....dar imi voi judeca viitorul ginere (care probabil ma va avea la mana cu aceste randuri) prin prisma faptelor sale, intai de toate sa fie om....nu coteaza ca e roman, tigan, negru, catolic, orfan sau din familie instarita....

Floricica Nou Venita MadalinaSD's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    7
    Buna
    Eu am 20 de ani, si acum 3 zile am aflat ca sunt insarcinata.Pana acum nu e nimic rau, insa nu sunt casatorita, sunt in anul 2 la drept, iar parintii mei sunt penticostali.Poate va puteti imagina ce este in sufletul meu acuma.Societatea va fi extraordinar de cruda cu mine.Singurul lucru care ma mai incalzeste este ca, desi sunt tanara, mi-am dorit f mult un copil si ca prietenul meu este 100% alaturi de mine. Ma gandesc ca poate este un dar de la Dumnezeu, pt ca am ramas insarcinata in timpul tratamentului cu anticonceptionale si ca acuma un an si ceva am suferit o operatie ce m-a lasat fara ovarul drept.Deocamdata nu stiu ce sa fac....sunt fericita, dar speriata.....Sper ca toate lucrurile sa se rezolve intr-un final....

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    Citat Postat de MadalinaSD Vezi mesajul
    Buna
    Eu am 20 de ani, si acum 3 zile am aflat ca sunt insarcinata.Pana acum nu e nimic rau, insa nu sunt casatorita, sunt in anul 2 la drept, iar parintii mei sunt penticostali.Poate va puteti imagina ce este in sufletul meu acuma.Societatea va fi extraordinar de cruda cu mine.Singurul lucru care ma mai incalzeste este ca, desi sunt tanara, mi-am dorit f mult un copil si ca prietenul meu este 100% alaturi de mine. Ma gandesc ca poate este un dar de la Dumnezeu, pt ca am ramas insarcinata in timpul tratamentului cu anticonceptionale si ca acuma un an si ceva am suferit o operatie ce m-a lasat fara ovarul drept.Deocamdata nu stiu ce sa fac....sunt fericita, dar speriata.....Sper ca toate lucrurile sa se rezolve intr-un final....
    multa sanatate si putere sa alegi ce e maibun pt voi

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    ce sa zic: nu i-as putea interzice copilului meu sa fie cu o persoana de alta cetatenie deoarece sotul meu nu este roman, nu as putea sa fiu rea cu nora deoarece atat soacra cat si mama sunt niste femei minunate si se comporta foarte frumos cu ginerii/nurorile.

tata mi-a dat un sfat: daca sunt fericita cu cel pe care -l aleg nu are importanta ce culoare are, cat de sarac este sau cat de urat. :))) si cel mai important: sa nu ma iau dupa gura lumii.
    i-am urmat sfatul si acum stiu ca am luat decizia corecta.

Floricica Nou Venita Ralucy's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2010
    Postari in forum
    262
    Madalina tu decizi ce credeti ca e mai bine pentru voi...insa ca o parere personala, Doamne Doamne v-a daruit o minune si avand in vedere faptul ca ai trecut printr-o operatie, in care sansele de a mai ramane insarcinata scad considerabil...ar trebui sa te gandesti ca este o binecuvantare minunea care se ascunde acolo in burtica ta...In ultimul timp multe cupluri au probleme de infertilitate, si se chinuie ani de zile sa faca un copilas, prin orice metode posibile........asa ca BUCURATI-VA tu si iubitul tau...parintii tai vor intelege pana la urma , trebuie sa discuti cu ei, sa fii deschisa, sa nu le ascunzi...acum nu mai e ca pe vremuri, ce daca nu esti casatorita...nu actul te leaga intr-o relatie, important e sa fie intelegere, respect, iubire...
    Ai sa vezi ca timpul le rezolva pe toate...asa ca fii fericita, nu fi trista ca face rau la bebe...pupici si sunt alaturi de tine

Floricica Cu Vechime lianadani's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2010
    Postari in forum
    5.264
    Este foarte greu sa accepti anumite lucruri din prima dar probabil dupa ce incepi sa cunosti persoana, situatia o accepti incetisor, ca doar copilului tau ii doresti tot binele din lume, asa ca trebuie sa accepti intai ca ceea ce a ales el il poate face fericit.

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    daca fata mea e fericita alturi de cel pe care si l-a ales.voi fi fericita si eu si voi incerca sa il accept.intre mine si sot e diferenta de 12 ani dar mama mea nu mi-a zis nimic,l-a acceptat si gata.asa voi face si eu,voi fi alaturi de ea indiferent pe cine isi va alege sa ii fie alaturi

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    interesant subiect.
    intradevar, sint situatii cind parintii, poate din prea mult exces de zel, pot face mari greseli in legatura cu viitorul copiilor lor.
    eu c red ca nu ar trebui sa se amestece prea mult in viata copiilor, bineinteles , sfaturile sint de folos intotdeauna dar nu la modul de a exagera...
    eu chiar am avut o problema cind l-am cunoscut pe sotul meu, nu ptr ca ar fi de alta etnie sau religie ci ptr simplul fapt ca era din alta localitate si vezi doamne este mai tinar cu 3 ani decit mine.
    nici nu vreau sa ma gindesc daca era casatorit.....sau divortat...
    am avut un show de zile mari cind a aflat ca relatia era mai serioasa, dar cum se zice...dragostea e oarba si cind iubesti cu adevarat treci peste orice...
    eu nu am cedat asa usor si pina la urma ..nu au avut ce face....
    acum , vreau sa va spun ca se inteleg mai bine cu el decit cu mine...
    eu am zis ca atunci cind copilul meu va veni acasa cu o fata, bineinteles sa fie relatia si serioasa, nu am sa pot sa fac nimic decit sa-l sustin din toate punctele de vedere.
    vreau sa vada in mine o prietena si nu un dusman.
    ii voi da sfaturi ca orice mama dar nu il voi restrictiona....
    madalina, eu am ramas f greu insarcinata, si la o virsta la care altele au deja copii, si sa stii ca si eu aveam prejudecati si ai mei m-ar fi strins de git daca ramineam gravida fara sa fiu casatorita, dar- acum iti spun ca daca ar fi sa o iau de la capat si sa astept un copil la o virsta mai tinara si fara sa fiu maritata nu as renunta la el!!! este o minune sa ai un copil si un mare pacat sa nu ti-l doresti daca el vine.....
    deci, fruntea sus! sa gindesti cu inima ta si nu cu ratiunea!.
    nu intotdeauna ratiunea ne da cele mai bune sfaturi...
    pina la urma parintii tai vor intelege si te vor sprijinii
    bafta!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari