Ultimele discutii din forum
    lorito
    Guest

Pana unde mergeti pentru a va face dreptate?

Dupa caz...
    De ex. daca cineva o sa-mi bata copilul pe la gradi ori scoala, nu ma las pana cand persoana respectiva nu va fi sanctionata: mustrare, taiere din salariu,...ceva

mischa2000
    Guest
    stai linistita ...
    nu e dracul asa de negru ...
    mai sunt tampite .. doamne fereste ... dar nu pe toate drumurile ...
    cat despre facutul dreptatii ///
    pana in panzele albe ... uita-te la vadim :)))))))))))))))))))))))))))

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    daca este vorba despre copiii mei, pana in panzele albe

nicole13
    Guest
    pana-n panzele albe...........

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    si io si io...
    dupa fapta si rasplata!

Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Cred ca cel mai important e sa imi indepartez copilul de persoana respectiva, ca sa nu se mai repete. Daca e educatoare, sa o mut la alta gradinita, daca e vecina sa ii interzic vizitele, daca e ruda apropiata, sa o las sa o vada doar sub supravegherea mea.

Dreptatea e pe locul doi. Desigur, e importanta, de exemplu as depune o plangere daca mi-ar face o educatoare asa ceva, de ce sa repete figura si pe alti copii? Dar n-as merge pana in panzele albe... important e sa fie copilul meu fericit si sa nu se mai repete.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Nici eu nu as accepta un astfel de tratament legat de copilul meu si pentru el si eu, ca si voi as merge pana in panzele albe ca sa ii fac dreptate si sa ii fie bine, cu atentie insa pentru ca orice actiune are si repercursiuni care n-as vrea sa se rasfranga asupra copilului.
    Sunt o fire justitiara insa de multe ori las lucrurile asa pentru ca stiu ca sunt "prea mica" sa pot schimba ceva. Vreau si cer dreptate dar am astepati realiste.

lorito
    Guest
    dar daca, sa presupunem ( ca au tot fost cazuri) cineva va omoara pe cineva drag
    doamne fere', sa zicem doar...
    pana unde mergeti cu dreptatea?
    ce puteti face personal?
    ca de cele mai multe ori mortul este vinovat...si judecatorii corupti

sau alt caz:vreti un post bun dar nu sunteti adepta pupicurismului si nici nu va culcati cu seful
    pitzipoanca siliconata va sufla postul
    ce faceti?
    mai revin cu ipostaze:P

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Teoretic, pt orice situatie, as merge pana la Dumnezeu si inapoi.
    Practic, cand am avut o problema legata de cariera (nu sa-mi pierd serviciul) am mers doar pana la Sf. Petru, pt ca altfel as fi cazut in penibil si oricum nu se rezolva nimic (birocratie, stiti voi: nu exista prevederi legale pt situatia respectiva).
    Daca cineva mi-ar omori o persoana draga as face orice sa se afle adevarul. E o lupta cu morile de vant, dar as incerca.
    Imi place sa lupt, am si energia necesara, dar uneori trebuie sa stim cand sa ne oprim pt a nu friza ridicolul, a nu ne pierde mintile...mai ales cand nu sunt sanse de izbanda.

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Citat Postat de LaraRo Vezi mesajul
    Cred ca cel mai important e sa imi indepartez copilul de persoana respectiva, ca sa nu se mai repete. Daca e educatoare, sa o mut la alta gradinita, daca e vecina sa ii interzic vizitele, daca e ruda apropiata, sa o las sa o vada doar sub supravegherea mea.

Dreptatea e pe locul doi. Desigur, e importanta, de exemplu as depune o plangere daca mi-ar face o educatoare asa ceva, de ce sa repete figura si pe alti copii? Dar n-as merge pana in panzele albe... important e sa fie copilul meu fericit si sa nu se mai repete.
    Asa gandesc si eu. Uneori, vendetta mamei poate avea consecinte nefaste asupra educatiei copilului .
    De fapt, noi asa am si procedat. Deoarece nu am fost de acord cu metodele folosite de o d-ra educatoare pt. a linisti/corecta comportamentul copiilor, mi-am mutat odrasla la alta gradinita . Si bine am facut.
    Modificata de Villi; 06.03.2011 la 10:11:10.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de lorito Vezi mesajul
    Dupa caz...
    De ex. daca cineva o sa-mi bata copilul pe la gradi ori scoala, nu ma las pana cand persoana respectiva nu va fi sanctionata: mustrare, taiere din salariu,...ceva
    sa imi bata copilul ???!!! mustrare, taiere din salariu ?? hmm, ma scuzati dar in situatii d'astea as fi un pic mai...bastinasa sa zic asa, cred ca in primul rand imi fac dreptate cum stiu eu mai bine. Doamne, nici nu vreau sa ma gandesc dar cred ca as strange-o de gat, cred ca as ajunge sa ma vedeti la stiri !

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari