Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anacristea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641

Opriti uciderea cailor de cursa in UK!

UK e o tara civilizata care isi baga nasul peste tot...se vorbeste despre modul barbar in care sunt omorati cainii vagabonzi in "Europa de Est" ...adik Romanika dar la ei in ograda la fiecare 2 zile un cal este ucis la curse...si englezoii pariaza la rusinea nationala!

Ieri ma uitam la o cursa si am avut un soc atat eu cat mai ales fetita (mare iubitoare de cai) vazand un cal accidentat care incerca cu disperare sa alerge in continuare pe 3 picioare...fiind in cele din urma ucis cu sange rece caci era "ireparabil"...Calul era calarit de Frankie Dettori, o adevarata "institutie" cum le place englezilor sa-l numeasca, personaj care doar in urma cu o saptamana fusese amendat pt maltratarea aceluiasi cal pe care il biciuise cu partea de lemn a biciului...
    Si asta se intampla in tara unde coropisnita e specie protejata, unde nu ai voie sa deseci o balta daca traiesc niscaiva broaste in ea etc

National Disgrace
    Animal Aid: Whip-Abused Race Horse Rewilding Killed On His Return To Ascot
    Modificata de anacristea; 24.07.2011 la 13:43:20.

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Apropo de cruzimea vesticilor, sa nu uitam coridele si modalitatile atroce prin care sunt masacrati delfinii Calderon in Danemarca. Dar, na, e mai simplu sa vada barna din ochiul celuilalt, decat buturuga dintr-al lor.

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641
    evident si pe spanioloi si ale lor coride ii comenteaza ...

faza cu " vesticii" si "europa de est" n-o prea pricep personal...dupa 20 de ani si fara zidul berlinului cred ca ar trebui sa nu mai folosim termeni de genul asta si sa bagam in aceasi oala popoare care au culturi si temperamente diferite...
    Modificata de anacristea; 24.07.2011 la 14:30:55.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Si in Sicilia organizeaza curse de cai pe sosea asfaltata printre masini, noaptea......ii dopeaza......io i-as dopa pe proprietari si i-as arunca in mare de pe stanci.
    Bietele animale, cat sufera.

Uneori se mai sesizeaza politia si vin in urmarire camuflati printre masini si motociclete.....mai reusesc cateodata sa salveze un biet cal.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de anacristea Vezi mesajul
    UK e o tara civilizata care isi baga nasul peste tot...se vorbeste despre modul barbar in care sunt omorati cainii vagabonzi in "Europa de Est" ...adik Romanika dar la ei in ograda la fiecare 2 zile un cal este ucis la curse...si englezoii pariaza la rusinea nationala!

Ieri ma uitam la o cursa si am avut un soc atat eu cat mai ales fetita (mare iubitoare de cai) vazand un cal accidentat care incerca cu disperare sa alerge in continuare pe 3 picioare...fiind in cele din urma ucis cu sange rece caci era "ireparabil"...Calul era calarit de Frankie Dettori, o adevarata "institutie" cum le place englezilor sa-l numeasca, personaj care doar in urma cu o saptamana fusese amendat pt maltratarea aceluiasi cal pe care il biciuise cu partea de lemn a biciului...
    Si asta se intampla in tara unde coropisnita e specie protejata, unde nu ai voie sa deseci o balta daca traiesc niscaiva broaste in ea etc

National Disgrace
    Animal Aid: Whip-Abused Race Horse Rewilding Killed On His Return To Ascot
    mie imi pare rau de bietele animale, dar cum sa oprim noi?
    de ce nu opresc ei?
    noi nu suntem in stare sa avem grija de ale noastre, crezi ca o sa facem ceva pentru ale lor?

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641
    de ce nu opresc ei?
    noi nu suntem in stare sa avem grija de ale noastre, crezi ca o sa facem ceva pentru ale lor?
    asa cum isi baga ei nasul unde nu le fierbe oala pot si romanii...
    http://www.green-report.ro/stiri/pro...tea-vezi-video
    Modificata de anacristea; 25.07.2011 la 18:55:47.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    asa cum isi baga ei nasul unde nu le fierbe oala pot si romanii...
    Crezi ca ne-ar acorda noua cineva vreo atentie in privinte asta?Crezi ca s-ar obosi careva sa faca ceva, cand in joc sunt muuuuulte milioane de lire?Treaba asta n-o sa dispara poate niciodata.Sau, poate, cine stie?....N-am urmarit filmuletul (banuiesc ca e filmulet cu acei cai), nu pot, ma fecteaza f tare sa vad animale chinuite.

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641
    da, asa e. e bine insa macar sa se stie ca astfel de lucruri se intampla si sa nu mai acceptam fara sa gandim orice sfat vine din tari "cu mai mare greutate"

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Crezi ca ne-ar acorda noua cineva vreo atentie in privinte asta?Crezi ca s-ar obosi careva sa faca ceva, cand in joc sunt muuuuulte milioane de lire?Treaba asta n-o sa dispara poate niciodata.Sau, poate, cine stie?....N-am urmarit filmuletul (banuiesc ca e filmulet cu acei cai), nu pot, ma fecteaza f tare sa vad animale chinuite.
    nu recomand filmuletul persoanelor sensibile

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    de ce nu opresc ei?

Protest la Londra pentru caii de la Letea (Vezi Video) | stiri din ecologie, dezvoltari sustenabile si protectia mediului | green-report

daca ministerul roman al afacerilor externe sau ametitii aia de la ambasada erau ceva mai informati /preocupati de job-ul lor raspundeau cu aceasi moneda...da' ce sa-i faci...asa ne-am obisnuit de 20 de ani sa luam lectii de la orice strain si sa ne facem autocritica fara a vedea daca cei ce ne comenteaza sunt "mai breji"...
    Modificata de anacristea; 25.07.2011 la 19:11:15.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Protest la Londra pentru caii de la Letea (Vezi Video) | stiri din ecologie, dezvoltari sustenabile si protectia mediului | green-report

daca ministerul roman al afacerilor externe sau ametitii aia de la ambasada erau ceva mai informati /preocupati de job-ul lor raspundeau cu aceasi moneda...da' ce sa-i faci...asa ne-am obisnuit de 20 de ani sa luam lectii de la orice strain si sa ne facem autocritica fara a vedea daca cei ce ne comenteaza sunt "mai breji"...
    Chiar! Ce se mai aude de caii din delta?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari