Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054

Octo Mom

Pentru ca am vazut ca pe Zone reality a inceput un nou reality show a carei protagonsita este Nadya Suleman, mama singura a 14 copii, dintre care ultimii sunt octupleti, m-am gandit sa va intreb ce parere aveti despre acest personaj... pentru ca e un personaj intr-adevar.
    Ce parere averti de decizia ei de a duce la termen toti cei 8 embrioni rezultati din FIV? Asta dupa ce are alti 6 copii acasa, obtinuti tot prin FIV?
    Cine ar trebui sa impuna o limita atunci cand vorbim de FIV? Exista vreo lege care reglementeaza asta?
    Este ok sa aleaga sa faca atatia copii, cand nu este angajata nicaieri si traieste din ajutorul social?
    Ca sa nu mai vorbim de faptul ca este complet depasita de situatie. Cat timp are la dispozitie pentru a acorda atentie fiecare copil individual? Mai ales ca cativa dintre copiii mai mari ai Nadyei au probleme, unul sufera de autism, altul de ADHD si alti doi au intarzieri de vorbire. Ce impact psihologic are aceasta viata asupra copiilor?

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Uite, mie nu imi vine sa o condamn pentru ca a vrut sa fie mama, si in nici un caz pentru ca a ales sa nu omoare pe nici unul dintre cei 8 copii din a doua sarcina.
    Care era alternativa? Sa nu mai faca copii dupa prima sarcina (pentru ca avea deja 6 si traia deja din ajutor social)? Bun, dar daca a ales sa mai faca, cu ce o face asta o persoana rea? Sau cu ce ar fi decizia ei condamnabila, inacceptabila?
    Poate ca acei copii nu vor avea totul- nu vor avea o situatie materiala extraordinara (ma indoiesc ca le lipseste strictul necesar). Poate ca nu au fiecare atentia exclusiva a mamei (dar cunoastem si cazurile triste ale unor mici mostenitori bogati, uitati cu bona, televizorul sau jocurile pe computer, care nu concureaza cu alti 13 frati, ci cu cariera parintilor). Insa nu sunt ei cei mai nenorociti dintre copii- au, in primul rand- o mama (asa cum e ea, e mai bine sa cresti cu o mama decat fara de ea); mai au o multime de frati (si pot fi o familie unita). Au un acoperis deasupra capului si traiesc intr-o tara unde statul nu ii lasa sa moara de foame (stim tragediile din Africa). Si, in primul rand- sunt in viata. Mama lor a ales sa-i faca p e toti. E si asta ceva. Traiesc- si o multime de alte bonusuri pe langa asta.
    Din punctul meu de vedere nimic nu justifica avortul. Din punctul meu de vedere, odata ce femeia a hotarat sa aiba si a doua sarcina, a procedat corect facandu-i pe toti.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Ca a ales sa faca copii si cati este dreptul ei. Mi se pare ca a ingradi acest drept al omului este egal cu a-i incalca dreptul la libertate.
    Nici eu nu sunt pentru avort si nu cred ca daca as fi apelat la FIV as fi putut decide cati tin si cati omor.
    In schimb felul in care sunt ingrijiti copiii, aici este o alta discutie, si aici mi se pare ca e rolul celor care se ocupa de bunul mers al copiilor (protectia copilului) sa evalueze daca ea este o mama buna pentru copii, daca ii ingrijeste corespunzator.

Dar de la idealurile noastre romanesti, care in ziua de azi daca s-ar putea sa faci un singur copil, hai, maxim doi, ca sa-i oferi marea si sarea, dar de fapt ca sa ai bani sa ii oferi mai mult stai pe la munca decat acasa cu copiii (vorbesc mai ales dupa ce se termina indemnizatia de crestere copilului) cred ca e distanta mare pana la ceea ce inseamna o familie mare, normala, in care fiecare primeste ce are nevoie ... nu tot ce isi poate dori.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Raluca, sa inteleg de la tine ca nu mai conteaza daca are posiblitatea materiala sau dispozitia psihologica sa ii creasca, si ca singurul lucru care conteaza aici e ca nu a facut avort, sau reductie embrionara? Mi-e greu sa cred ca cineva poate gandi asa.
    Nu crezi ca are vreo importanta faptul ca a ales sa faca inca o FIV, cand deja stia ca nu are cu ce sa ii intretina nici pe cei care ii avea deja? Cand ai deja 6 copii acasa si nu ai nici un venit si esti ingropata in datorii, crezi ca mai e cazul sa mai faci altii? 8? Esti mama buna doar daca torni copii cu zecile?
    Modificata de roxie; 15.10.2011 la 21:32:02.

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Cand e vorba de accident, sau cand te decizi sa nu te protejezi si faci mai multi copii e o chestiune, dar cand alegi prin alte metode sa MAI ai copii cand nu esti pragatita material si psihic, cand ai deja copii cu probleme care depind de tine, mi se pare cel putin exagerat si lipsit de orice ratiune. Si cred ca am spus suficient cat sa nu mai argumentez.

coffee
    Guest
    O sa urmaresc si eu emisiunea...
    Dar cred ca "vina" este a medicilor care au fost de acord cu cel de-al doilea fiv.
    Copiii sunt un drept (asa cum a spus cineva mai inainte) dar mai ales o responsabilitate. Si cand cineva nu se dovedeste responsabil, e datoria societatii sa intervina. Asa cum a intervenit cu ajutoare sociale (ca am inteles ca mama respectiva este beneficiara) asa trebuia sa intervina si inainte de cel de-al doilea fiv...

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Cu al doilea FIV? E al saselea FIV. Femeia asta are 14 copii obtinuti din 6 FIV-uri.

coffee
    Guest
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Cu al doilea FIV? E al saselea FIV. Femeia asta are 14 copii obtinuti din 6 FIV-uri.
    Scuze, nu se intelegea prea bine (sau nu am citit eu cu atentie). Deci doctorii care i-au venit in ajutor cu fiv pt. indeplinirea dorintei de a fi mama, trebuiau sa stie si cand sa se opreasca. O ancheta sociala, de exemplu
    Modificata de coffee; 15.10.2011 la 22:43:17.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Cunosc cazul unei familii cu 11 copii, toti "obtinuti" pe cale naturala. Mama a "turnat"cu copii in fiecare an, fara sa exagerez! la 32 de ani avea 11 copii! Pe toti si i-a dorit foarte mult, atat ea, cat si sotul ei... Sunt o familie saraca si beneficiaza de ajutor social (noi, vecinii, obisnuiam sa spunem ca primesc "ajutoare"). Cand o mama creste aproape singura 11 copii (tatal e ocupat cu munca), mi-e greu sa cred ca nu are si momente cand isi iese din fire... deci ai spune ca psihic nu e pregatita pentru acest rol...
    Si totusi, vorbim de o familie mare, cu multi copii, toti fericiti (cel putin asa par, fericiti); parintii sunt oameni cu frica de Dumnezeu si isi doresc si alti copii.
    Aceasta familie are toata admiratia mea; copilasii sunt foarte ingrijiti, foarte bine crescuti, majoritatea sunt scolari, iar 4 dintre ei studiaza si diverse instrumente muzicale.

Cine sunt eu sa ii spun ca are prea multi copii???! Cine sunt eu sa ii spun ca nu sunt crescuti cum se cuvine??!
    Poate ca pentru acesti oameni cel mai important lucru din lume e armonia, iubirea, bucuria de a avea o familie mare. Poate nu ii intereseaza luxul, si poate ca ii multumesc lui Dumnezeu ca au in fiecare zi sa pune pe masa o bucata de mancare.

Ceea ce vreau sa subliniez este ca nu suntem toti la fel, nu avem toti aceleasi prioritati si asteptari de la viata.
    Eu personal nu cred ca o familie numeroasa si care nu este bogata este echivalenta cu o familie nefericita!

coffee
    Guest
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Ceea ce vreau sa subliniez este ca nu suntem toti la fel, nu avem toti aceleasi prioritati si asteptari de la viata.
    Eu personal nu cred ca o familie numeroasa si care nu este bogata este echivalenta cu o familie nefericita!
    Corect!
    Eu m-am gandit in primul rand ca nu e naturala o sarcina de 8. Probabil ca mai exista 1 sau 2 in lume...
    E normal ca femeia i-a vrut pe toti cei 8 embrioni obtinuti de medici, pentru ca toti erau ai ei, inteleg ca nu putea sa aleaga...
    De asta zic ca vina este la medici.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Raluca, sa inteleg de la tine ca nu mai conteaza daca are posiblitatea materiala sau dispozitia psihologica sa ii creasca, si ca singurul lucru care conteaza aici e ca nu a facut avort, sau reductie embrionara? Mi-e greu sa cred ca cineva poate gandi asa.
    Nu crezi ca are vreo importanta faptul ca a ales sa faca inca o FIV, cand deja stia ca nu are cu ce sa ii intretina nici pe cei care ii avea deja? Cand ai deja 6 copii acasa si nu ai nici un venit si esti ingropata in datorii, crezi ca mai e cazul sa mai faci altii? 8? Esti mama buna doar daca torni copii cu zecile?
    Este problema ei de ce a facut 6!!! FIV-uri (probabil ca isi dorea foarte tare copii- si daca medicii au fost de acord cu asta, probabil ca i-au acordat credit). Asta este pur si simplu alegerea ei. Daca a ales asta (de buna voie, nesilita de nimeni, stiind f bine ce vrea si DIN PROPRIILE EI MOTIVE pe care eu nu le cunosc ca sa le judec), atunci singurul lucru corect din punctul meu de vedere este sa ii faci pe toti. Avort sau reductie embrionara inseamna sa omori x copii din 8. Pe ce principiu ii alegi? Ii omor pe al 3-lea, al 5-lea si al 7-lea, si ii las pe restul sa traiasca? De ce nr 3,5,7 sa nu aiba dreptul la viata?
    Faptul ca ii doresti, si ii faci, nu te face automat o mama buna- DAR, ceea ce am vrut eu sa subliniez este ca nu inseamna neaparat ca acei copii vor avea o viata rea.
    Cunosc o familie cu 13 copii (cel putin atatia erau in momentul in care i-am cunoscut)- si nu e cazut fericit al unei familii sarace, dar armonioase. Este cazul extrem de nefericit al unei familii in care parintii sunt betivi si plini de datorii, tatal la un moment dat in puscarie, copiii batuti, neglijati, banuiesc ca multi dintre ei nici macar doriti. Ceva o opreste insa pe femeia aia sa avorteze (ii face pe toti- probabil o educatie catolica, auzisem). Dar eu i-am cunoscut pe copii, am lucrat cu ei- in ciuda lipsurilor si a traumelor- sunt copii frumosi, sanatosi, rezilienti, isteti, cel mai buni frati pe care i-am cunoscut eu (nu ai idee ce uniti erau, cum isi purtau de grija). Cu o copilarie mai mult decat traumatizanta, insa mergeau mai departe...Acum, in ochi caruia dintre ei trebuia sa ma uit eu si sa-i spun "Tu nu ar fi trebuit sa existi?" In ochii Danielei? Ai Andreei? Ai PEtronelei? Ai lui Vasilica? Cui sa ii spun eu "tu ar fi trebuit sa fii avortat, pentru ca parintii tai beau, au datorii, si au deja mai multi copii decat pot duce?". Copiii au fiecare un caracter frumos si potentialul unui viitor mai bun.
    La un FIV poti implanta nu neaparat 8 embrioni- ci 2-3- cred ca femeia aia stia in ce se baga in momentul acelui FIV. Avea deja 6 copii acasa, nu poti spune ca nu stia cu ce se manaca cresterea copiilor. Si-a asumat "riscul" de a avea inca 8. OK. De ce? Problema ei (nu o cunosc, nu am vazut-o niciodata nici macar intr-un clip TV, nu stiu nimic despre ea). O face asta o mama buna? Nu neaparat- insa din punctul meu de vedere decizia corecta ar fi fost sa ii duca pe toti la termen- pentru ca nu decid eu, ca om, asupra mortii si vietii altui om. Ar putea fi nepotrivita pentru a fi mama, inconstienta si are potentialul de a-si traumatiza copiii? DAR la fel si noi! Si eu am zile cand ma intreb daca fac ce trebuie in meseria de parinte, daca nu cumva, procedand intr-un fel sau altul, nu il traumatizez pe Silviu pe viata :), daca alegerile mele de parenting sunt cele mai bune.
    Nu am spus ca, facandu-i, devine automat o mama buna (asa cum nici noi nu suntem automat mame bune doar pentru ca am facut copiii, sau pentru ca am facut numai 2, sau pentru ca nu avem datorii). Nu am afirmat ca a fost intelept sa mai faca un FIV dupa ce avea deja 6 copii acasa.
    Am afirmat ca- in conditiile in care acei 8 copiii existau deja in uter, singurul lucru corect ar fi fost sa le dea tuturor o sansa la viata. Si ca, poate, acei copii nu o duc chiar cel mai rau din lume (din motivele enumerate in prima postare).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari