Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72
    Debbie Amos, in varsta de 43 de ani, deja bunica, a dat nastere unui copil chiar daca fusese sterilizata de doua ori, in urma cu 13 ani. Femeia nu a stiut ca este insarcinata pana in luna a sasea, potrivit Ziare.com. O bunica sterilizata de doua ori a nascut un bebelus

Voi ce parere aveti despre acest caz? Care este varsta la care o femeie este considerata prea "batrana" pentru a putea avea un copil ("batrana" nu neaparat din punct de vedere biologic)? O femeie la 43 de ani ii mai poate oferi o viata normala copilului ei?

Floricica Cu Vechime serena2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.470
    Eu am o cunostinta care a nascut la 41 de ani...copilul e perfect sanatos...mai au si o fetita de 16 ani...mie doar diferenta dintre copii mi se pare cam mare...in rest...daca tu te simti bine si in stare sa ai grija de un copil la o asa varsta totusi inaintata...40 de ani...diferenta este prea mult...zic eu...parerea mea...

Floricica Nou Venita littlelory's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2009
    Postari in forum
    82
    Eu am o prietena care a nascut la 42 de ani... copilul a iesit ok, acum are 14 anisori.

Am constat ca incepand cu varsta de 30 de ani, risti sa nasti copii care pe viitor vor avea probleme psihice... cunosc o gramada de tzacanitzi nascuti la 30 de ani :))

Floricica Novice paula bogiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2008
    Postari in forum
    355
    Eu zic ca decat la 60 si... mai bine la 40 si...
    Unele lucruri se intampla pt ca asa vrea Dumnezeu.

Guest
    "Am constat ca incepand cu varsta de 30 de ani, risti sa nasti copii care pe viitor vor avea probleme psihice... cunosc o gramada de tzacanitzi nascuti la 30 de ani :)) "

cum [poti face o astfel de afirmatie? tot mai multe femei aleg sa aduca pe lume copii dupa varsta de treizeci de ani din varii motive...si multe studii au aratat ca,copiii nascuti din mame mature au un coeficient de inteligenta ridicat...
    "tzacanitzi"...inseamna ca generatiile urmatoare sunt terminate cu viata...sa deschida astia niste spitale de nebuni atunci,va urma o epidemie de nebuni...Dumnezeule,ce puteti debita!!!!!!!!!

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.233
    de acord cu tine Nicole13, perfect de acord,

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.233
    am citit articolul...evident, titlul tebuia sa sune atractiv caci continutul mi se pare exagerat...se exagereaza cand se subliniaza ''varsta inaintata'' a mamei, pai ati vazut-o cum arata la varsta ei? cunosc f multe persoane care pana la 40 si ceva de ani nu au reusit sa ramana insarcinate si inca mai incearca...si ce daca e bunica? bravo ei!...singura nelamurire a mea este referitoare la metoda de sterilizare, eu stiu doar despre ''ligatura trompelor'' si am mai auzit de cazuri cand au ramas insarcinate chiar si dupa aceasta interventie

Floricica Debutanta vera_32's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2009
    Postari in forum
    606
    Fata draga,tu te auzi ce spui? mama mea ma nascut la 40 de ani si sunt sanatoasa tun,iar eu la 28 de ani am nascut o pereche de gemeni minunati...majoritatea prietenelor mele au copii nascuti la 30-35 de ani si nu am vazut nici unul tzacanit...exat cum spunea si nicole daca ar fi cum spui tu urmeaza o epidemie de nebuni.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Foarte bine, bravo ei ca a nascut. Inseamna ca e o persoana sanatoasa, inca tanara chiar daca e bunica, si care inca se iubeste suficient cu sotul.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Asta ca asta cum arata, dar am primit eu pe mail niste poze cu miss grandma din brazilia parca. Iti pica falca pana in pamant daca vezi cum arata. Bine, tot pe la 40-50 de ani sunt si ele, dar pici pe jos efectiv cand le vezi, sunt vedete hollywodiene care nici la 20-25 nu arata asa bine. Daca gasesc pe net, va dau si voua link sa le vedeti.
    EDIT: aici sunt concurso de abuelas

mother
    Guest
    ce mai stire..nu mi se pare nimic iesit din comun in afara faptului ca era sterilizata...si despre asta nu se spun prea multe....
    in ultima vreme tot mai multe femei fac copii la 40 de ani... si dupa cum ma vad pe mine , daca ne ajuta Dumnezeu sa fim sanatosi poate ca mai fac si eu unul la 40... ca pana atunci tre sa prind iar curaj...:))

iar tu draga lory poate ca esti facuta pe la 50 de ani de poti sa afirmi asa ceva... as spune eu mai multe despre avantajele de a fi mama la 30 de ani si nu la 20... dar nu vreau sa lovesc in mamicile tinerele care au avut curaj sa faca si sa creasca un bebel...cu multa dragoste, nu ma indoiesc...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari