Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847

Exclamatie Masuri anticoruptie - recentele arestari in vami

Cum priviti recentele (si numeroasele, sa zicem) actiuni de arestare a unor angajati ai Vamilor si Fiscului?

Credeti ca sunt o masura eficienta anticoruptie? Sau credeti ca este o razbunare politica? Sau poate praf in ochii romanului?

Considerati ca aceste arestari sunt un lucru bun care poate contribui la eradicarea coruptiei in Romania? Credeti ca vamesii se tem acum de justitie mai mult decat inainte? Credeti ca vom vedea efecte pe termen lung?

Va e "mila" de cei arestati sau considerati ca o meritau? Credeti ca in urma proceselor vor fi pedepsiti pe masura faptelor?

Am pus o gramada de intrebari, sper sa aveti chef si timp sa va spuneti parerea!

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    eu le privesc sa zicem circumspect
    daca vroiau sa eradicheze coruptia, incepeau cu arestarile de sus in jos
    atat timp cat au incepu invers, le-au lasat timp celor de la varf sa isi aranjeze ploile
    mila nu imi este de ei
    dar stiu ca este o vorba, cu care eu personal nu sunt de acord
    stapanul invata sluga hoata

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Din cate stiu eu, cand inca eram in tara, multi dintre vamesi si-au facut banuti si au plecat in Canada....vorbesc de vama de la vest....ca cei de la est se plangeau ca nu prea le pica.

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    eu cred ca e mai degraba o diversiune....mai mult ca sigur ne pregatesc alesii vreo "surpriza" sau incearca sa ascunda ceva...nu stiu ce,dar actiunea cu arestarile in lant a fost intreprinsa doar sa atraga atentia populatiei...sa fim seriosi,aceste arestari puteau fi facute mult mai repede...de ce s-au asteptat ani de zile??doar dna-ul e infiintat de cativa ani buni ..mai mult ca sigur s-a asteptat de fapt momentul prielnic si doar ei stiu de ce a fost prielnic taman amu'...
    probabil ca vamesii ramasi in functii se tem acum de justitie...insa oameni corupti vor exista mereu in Romania ...de ce sa tragi ca boul in jug cand poti sa obtii bani pe alte cai si mult mai usor,intr-un cuvant:ilicit!!
    iar ref la mila...stii vb aia "mila mi-e de tine,dar de mine mi se rupe sufletul!"....fata de oamenii astia nu trebuie sa ai mila......

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Citat Postat de dama de pica Vezi mesajul
    Cum priviti recentele (si numeroasele, sa zicem) actiuni de arestare a unor angajati ai Vamilor si Fiscului?

Credeti ca sunt o masura eficienta anticoruptie? Sau credeti ca este o razbunare politica? Sau poate praf in ochii romanului?

Considerati ca aceste arestari sunt un lucru bun care poate contribui la eradicarea coruptiei in Romania? Credeti ca vamesii se tem acum de justitie mai mult decat inainte? Credeti ca vom vedea efecte pe termen lung?

Va e "mila" de cei arestati sau considerati ca o meritau? Credeti ca in urma proceselor vor fi pedepsiti pe masura faptelor?

Am pus o gramada de intrebari, sper sa aveti chef si timp sa va spuneti parerea!

Asaaaaa...sa le luam pe rand!

Daca nu sunt astea o masura eficienta anticoruptie nu stiu care ar fi! In principiu ar trebui sa fie, daca nu sunt e naspa!
    Ar putea fi si o razbunare politica, daca am privi dincolo de asta, in ideea in care s-ar lua astfel de masuri oricum, as trece cu vederea fara probleme implicatiile politice, sa-si sparga capetele, sa-si scoata ochii si sa infunde oamenii unii altora....pe mine ma intereseaza masurile in esenta!

La faza cu praful....mi-e frica sa comentez, in ideea in care, daca mai sta romanul sa ia praf in ochi si acu, fara sa vada dincolo de el, e aproape inspaimantator....suna tragic! Inseamna ca suntem indobitociti de-a dreptul....

Da, cel putin ar trebui sa fie un lucru bun aceste arestari, inca mai am speranta ca aceste inceputuri vor avea si continuari constante si concrete! Si evident daca ele vor avea continuitare vor contribui masiv la eradicarea ( e mult spus), sau macar la diminuarea coruptiei in Romania!

Da, cred ca se tem vamesii acum, cel putin acum....Vor avea afecte pe termen lung daca se vor indeplini conditiile de mai sus amintite....continuitate!

Nu stiu daca imi e mila....depinde, daca toti cei implicati au fost total lipsiti de scrupule, nu prea....Evident ca o meritau, altfel am putea sa ii consideram neindreptatiti si nu e cazul!

SPer sa fi fost la fel de concisa si coerenta ca tine, Ioana! SUper subiect!
    Modificata de maryann32; 03.03.2011 la 21:54:06.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Ioana, nu stiu ce sa zic... din cate am inteles pe astia de jos i-au prins prin filaje de luni de zile si flagranturi. Pe aia mari ii toarna astia mici. Poate ca ar fi fost mai bine sa faca flagrant in zona de sus...

Flora, foarte interesant!

Bia, si eu ma intreb de ce abia acum. Probabil are legatura cu intrarea in spatiul Schengen, dar in fine, mai bine mai tarziu decat niciodata.

Ana Maria, mi-ai luat vorba din gura la fiecare punct! Nici pe mine nu ma intereseaza implicatiile politice (mai ales ca la noi politica tine de interese si nu de doctrina, iar cine e azi in dreapta, maine poate fi foarte bine in stanga...). Sa se infunde unii pe altii, foarte bine.

Temerea mea este ca in final justitia ii va face scapati sau vor scapa cu pedepse minime sau vor infunda puscaria doar cei mici. Cu banii pe care i-au facut (milioane de Euro) pot cumpara usor avocati si judecatori. Nu am incredere in justitia romana...
    Modificata de dama de pica; 03.03.2011 la 23:37:22.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Delicat subiect!
    Poate nici n-ar trebui sa postez pe tema asta, dar nu ma pot abtine.
    De cativa ani incoace, totul in tara asta e facut demonstrativ. Stiti campania de denigrare a justitiei? Cand s-au apucat sa si aresteze cativa patati? Evident pe cei mai mici si neansemnati.
    Cei "adevarati" nu vor cadea niciodata. Va aduceti aminte ce urat au vorbit conducatorii nostri despre magistrati, ce minciuni s-au spus despre salarii (publicau sumele brute sa se justifice termenul de "salarii ********e")? Cum au denigrat politia?
    Rezultatul. Cel mentionat de Dama de pica: neancredere in justitie si institutiile statului in general. Invrajbire intre noi, discreditare pe plan international.
    Cu vamile, nu spun ca nu erau corupti (desi personal nu am patit nimic de genul asta), dar tot cei mici vor plati, cum bine ati spus. Coruptia nu se va eradica, dar vor iesi in fata unii si altii ca au luptat impotriva ei.
    Si cate as mai avea de spus...

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de bia25 Vezi mesajul
    eu cred ca e mai degraba o diversiune....mai mult ca sigur ne pregatesc alesii vreo "surpriza" sau incearca sa ascunda ceva...nu stiu ce,dar actiunea cu arestarile in lant a fost intreprinsa doar sa atraga atentia populatiei...sa fim seriosi,aceste arestari puteau fi facute mult mai repede...de ce s-au asteptat ani de zile??doar dna-ul e infiintat de cativa ani buni ..mai mult ca sigur s-a asteptat de fapt momentul prielnic si doar ei stiu de ce a fost prielnic taman amu'...
    probabil ca vamesii ramasi in functii se tem acum de justitie...insa oameni corupti vor exista mereu in Romania ...de ce sa tragi ca boul in jug cand poti sa obtii bani pe alte cai si mult mai usor,intr-un cuvant:ilicit!!
    iar ref la mila...stii vb aia "mila mi-e de tine,dar de mine mi se rupe sufletul!"....fata de oamenii astia nu trebuie sa ai mila......
    si eu cred cam acelasi lucru: incercarea de a se abate atentia de la alte actiuni despre care nu trebuie sa stim.Arestarile `en gros` atrag atentia si multi spun: da, bine le face, asa le trebuie.Dar ei sunt doar cei marunti, cei de jos....de cei de sus nu se pot apropia.

Floricica Cu Vechime guest2013's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2009
    Postari in forum
    5.086
    bia subscriu in mare la cele spuse de tine.

de la ce sa ne atraga atentia?

a mai ramas cate ceva de vandut prin tara...

totusi si doctorii primesc "atentii", nu se incadreaza tot la mita?
    Modificata de scorpion02; 04.03.2011 la 23:36:07.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Nu stiu daca poate fi numita mita.Dai mici `atentii` pt ca medicul sa fie mai atent cu tine.....desi, daca stai sa te gandesti binisor....cam tot tot un soi de mita ar cam fi....

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    Citat Postat de scorpion02 Vezi mesajul
    bia subscriu in mare la cele spuse de tine.

de la ce sa ne atraga atentia?

a mai ramas cate ceva de vandut prin tara...

totusi si doctorii primesc "atentii", nu se incadreaza tot la mita?

mda a ramas de vandut posta romana...in rest cred ca au risipit tot...
    aaa si sa nu uitam cum tin ascunse rezerve de aur....deci nu suntem atat de saraci pe cat parem.....
    iar ref la medici ,eu cred ca cei carora le oferi atentii pt ca asa vrei tu...e in regula,dar atata timp cat ti se cere o anumita suma de bani pt a te opera mai repede sau pt a rezolva anumite chestiuni ce tin de ei,atunci ..da e MITA!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari