Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita N.Riana's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2011
    Postari in forum
    22
    Citat Postat de dumitrelaionescu Vezi mesajul
    Eu ma aflu printre acele mamici mai batrine. Pe Alexandra am nascut-o la 30 de ani, adica acum 5 ani si pe Beatrice acum 11 luni, adica la 34 de ani.Am fost judecata pentru acest lucru de multi oameni, stim cu totii cum sintem noi, romanii, ne uitam la birna din ochii vecinului si pe a noastra nu o observam iar toata lumea care auzea ca am nascut la 30 de ani, iar la 34 de ani nici nu mai zic, faceau o fatza de parca le-am spus ca am omorit pe cineva.
    Dar nimeni nu m-a sprijinit si mi-a fost alaturi in 4 ani in care am luptat sa am un copil, m-am luptat cu tratamente peste tratamente, 1 sarcina oprita din evolutie, tratament cu polidin, branca ursului, ceai de cretisoara si altele, analize, investigatii, milioane date de ici colo la medici care nu stiau decit sa ne demoralizeze si mai mult si sa ne spuna ca noi nu prea avem sanse si uite asa i-am lasat pe toti cu gura cascata, in anul 2005, reusind sa obtin mult dorita sarcina.
    Iar la 4 ani ale fetei ne-am dorit un alt bebe, nu am asteptat atit de mult si acum 11 luni am nascut o fetita care se numeste Beatrice.
    Iar, in ciuda faptului ca noi nu sintem nistr parinti asa tineri, am invatat sa nu tinem cont de criticile altora si sa fim mindri de minunile noastre si de prima experienta care a fost, intr-adevar, o lupta si am invatat sa privim trecutul ca un reper si sa invatam din el, iar viitorul ca pe un lucru necunoscut, cum si este, care va aduce cu el schimbari majore si multe stari, principii, surprize si probleme.
    Tind sa felicit toate mamicutele tinere care isi iubesc copii mai presus de orice, au grija de ei si sunt responsabile.
    Iar despre bunici... noi stam foarte aproape de bunici, in special de parintii mei si aproape in fiecare zi ne vizitam iar fetele mele, in special Alexandra, au o simpatie deosebita pentru bunici si ma bucur acest lucru, am fost si eu foarte atrasa de bunicii mei si ii iubeam nespus, iar daca bunicii, ca ei sunt obisnuiti sa isi alinte nepoteii, stiu de o limita(limita oricarui lucru), e ok sa isi petreaca timpul cu nepotii si nu vad ce ar dauna asa ceva. Si eu, cand aveam nevoie, apelam mereu la mama sa ma ajute cu fetele iar ea mereu era cu bratele deschise, dornica de a-mi oferi ajutor neconditionat si in mare parte mi se pare normal sa apelam si la ajutoare, cateodata, nu e ceva anormal.

Buna!Te felicit pentru micutii tai,sa iti traiasca,sa te bucurii de ei,si chiar nu esti de condamnat.Si sunt de acord cu tine,daca am nevoie de ajutor sau daca vreau sa ies undeva o data pe saptamana sa ma recreez imi pot lasa fetita 3 ore cu mama sau cu soacra,nu mi se pare o tragedie!

Floricica Senior Dana2101's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2009
    Postari in forum
    2.735
    [QUOTE=dumitrelaionescu;2652806]
    toata lumea care auzea ca am nascut la 30 de ani, iar la 34 de ani nici nu mai zic, faceau o fatza de parca le-am spus ca am omorit pe cineva.

Buna fetele!!!
    Pot spune ca eu as fi ce-a mai batrana mamica, toata lumea care ma cunoaste m-a felicitat pentru faptul ca am suportat sa fac tot felul de investigatii timp de 7 ani, dupa care am adus pe lume o fetita la varsta de 38 ani si sant ce-a mai fericita mamica.
    Dupa ce-am nascut eram ce-a mai batrana mamica din salon si ma simteam prost, dar va zic sincer ca mi-am dorit acest copil fff mult si santem foarte mandrii de ea.
    Modificata de dana2101; 25.08.2011 la 19:08:48.

Membru inregistrat la
    21.07.2011
    Postari in forum
    22
    Felicitari!Si chiar nu aveai de ce sa te simti prost.Importanat este ca noi si copii nostrii sa fim sanatoase.Mie mi-a zis bunica mea cand am stabilit data nuntii,"ca te mariti cu buricul verde",dar nu am bagat-o in seama.Nu mi-a parut rau,nici nu imi pare rau si nici nu o sa-mi para rau k m-am maritat la varsta de 18 ani.

Floricica Nou Venita Sabina01's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.07.2011
    Postari in forum
    2
    Buna,la fel si eu ma aflu printre tinerele mamici..(copil cu copil)Oricat de matura m-as simti eu,normal sunt doar un copil.Am doar 17 ani jumate si sunt insarcinata in 39 de saptamani.Voi avea o minunatie de fetita:X.La aflarea vestii parintii mei mai aveau un pic si explodau.:).Toti din familia mea ma impingeau catre avort cu motivele ca sunt prea tanara tatal copilului cand va vedea cum e sa ai un copil iti va da un sut in cu*...etc..etc..probabil ca in unele situatii aveau dreptate si probabil ca multe se vor adeveri dupa ce voi naste ,dar tot nu-mi pare rau ca am luat aceasta decizie.. Tatal copilul este alaturi de noi,stam impreuna pot spune chiar ca ne iubim pentru ca asa e,dar vom vedea pe viitor cum se va comporta.Dupa ce voi naste imi voi termina liceul.Cu bebe va sta "soacra"deoarece mama lucreaza(ea fiind singura care a fost fericita din prima secunda de cand a aflat de bebe)).Alta solutie nu am pt a-mi termina si eu studiile.Chiar daca mi-as dori sa stau cu fetita mea in fiecare secunda nu voi putea sa ma bucur de ea doar dupa scoala.

Floricica Nou Venita moniqe's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2011
    Postari in forum
    7
    Buna !!! Deci ma astept sa fiu jignita si criticata dar ma bucur nespus de mult ca nu sunt singura de aici care are este "copil cu copil" :D

Am 17 ani si sunt insarcinata in 25 de sapt ! Sunt cu un om mai mare cu 2 ani decat mine si prima oara in viatza mea cand am facut dragoste am si ramas insarcinata dar adevarul este ca nici nu ne-am protejat chiar de eram constienti de marele risc la care suntem expusi !!!

Parintii, majoritatea rudelor si prietenii s-au indepartat de mine ... M-au pus inca sa aleg intre ei si viata copilului meu si bine inteles ca mi-am ales copilul !!!! Pe moment nu am gandit prea mult dar oricum nu imi pare rau de decizia luata !

Eu inca sunt studenta si vreau sa imi termin studiile, vreau sa fac si o facultate daca se poate si sa ii ofer copilei mele tot ce e mai bun ... sa aiba parte de o copilarie mai frumoasa decat am avut eu !!!

Noi ne bazam foarte mult pe parintii lui Edi(prietenul meu) care ne ajuta f mult si pe sora mea mai mare cu 3 ani ... cativa prieteni ... si cam atat !!!

Momentan stam la socrii !!! Iar ei ma vor ajuta si cu fata ca vreau sa imi termin si studiile ... si prietenul meu studiaza inca !!! Vrem sa fie cat mai bine si sa oferim fetitei tot ce e mai bun si mai frumos ! Aici ma refer si la valorile materiale dar si la cele morale : dragoste parinteasca, sprijin, afectiune, grija !!!

Avem de facut si nunta, va trebuii la un moment dat sa avem si casa noastra, trebuie sa terminam studiile si sa ne gasim de munca ... avem multe de facut dar cu ajutorul lui Dumnezeu vom reusii sa le terminam pe toate !!!

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de moniqe Vezi mesajul
    Buna !!! Deci ma astept sa fiu jignita si criticata dar ma bucur nespus de mult ca nu sunt singura de aici care are este "copil cu copil" :D

Am 17 ani si sunt insarcinata in 25 de sapt ! Sunt cu un om mai mare cu 2 ani decat mine si prima oara in viatza mea cand am facut dragoste am si ramas insarcinata dar adevarul este ca nici nu ne-am protejat chiar de eram constienti de marele risc la care suntem expusi !!!

Parintii, majoritatea rudelor si prietenii s-au indepartat de mine ... M-au pus inca sa aleg intre ei si viata copilului meu si bine inteles ca mi-am ales copilul !!!! Pe moment nu am gandit prea mult dar oricum nu imi pare rau de decizia luata !

Eu inca sunt studenta si vreau sa imi termin studiile, vreau sa fac si o facultate daca se poate si sa ii ofer copilei mele tot ce e mai bun ... sa aiba parte de o copilarie mai frumoasa decat am avut eu !!!

Noi ne bazam foarte mult pe parintii lui Edi(prietenul meu) care ne ajuta f mult si pe sora mea mai mare cu 3 ani ... cativa prieteni ... si cam atat !!!

Momentan stam la socrii !!! Iar ei ma vor ajuta si cu fata ca vreau sa imi termin si studiile ... si prietenul meu studiaza inca !!! Vrem sa fie cat mai bine si sa oferim fetitei tot ce e mai bun si mai frumos ! Aici ma refer si la valorile materiale dar si la cele morale : dragoste parinteasca, sprijin, afectiune, grija !!!

Avem de facut si nunta, va trebuii la un moment dat sa avem si casa noastra, trebuie sa terminam studiile si sa ne gasim de munca ... avem multe de facut dar cu ajutorul lui Dumnezeu vom reusii sa le terminam pe toate !!!
    Monique la ce esti tu studenta?Citeam ca ai doar 17 ani ...

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Moniqe, ori ai gresit site-ul, ori datele! Imi pare rau, poate-ti revizuiesti povestea si te vom asculta!

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Rectific acum, site-ul nu, dar datele sigur...
    Si sa mai zica careva ca suntem prea sarcastice!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Fetelor, cand Monique spunea ca studiaza, cred ca se referea la faptul ca inca este eleva la liceu. A spus clar ca ar vrea sa urmeze dupa aceea si o facultate... deci cred ca a fost destul de explicita. Mai cititi inca o data postarea ei, cu atentie!

Completare: cred ca ar fi fost mai potrivit termenul de "eleva" in loc de "studenta"
    Modificata de anna_creteanu; 28.08.2011 la 01:11:08.

Floricica Nou Venita moniqe's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2011
    Postari in forum
    7
    Ma asteptam sa fiu criticata ... dar vad ca nu e asa precum pare !

Intr-adevar, am facut-o lata cu 'studenta' si da, se potrivea mai bine eleva !!! ORICUM, vorba Annei Creteanu, se observa ca am specificat faptul ca vreau sa fac si o facultate deci totusi se subintelegea ...

In fine, sunt eleva, sunt la liceu si imi doresc sa merg mai departe si la facultate chiar de imi imaginez cat de greu imi va fi ... Nu ma descurajez, am incredere in mine !!!!

Membru inregistrat la
    21.07.2011
    Postari in forum
    22
    Citat Postat de moniqe Vezi mesajul
    Ma asteptam sa fiu criticata ... dar vad ca nu e asa precum pare !

Intr-adevar, am facut-o lata cu 'studenta' si da, se potrivea mai bine eleva !!! ORICUM, vorba Annei Creteanu, se observa ca am specificat faptul ca vreau sa fac si o facultate deci totusi se subintelegea ...

In fine, sunt eleva, sunt la liceu si imi doresc sa merg mai departe si la facultate chiar de imi imaginez cat de greu imi va fi ... Nu ma descurajez, am incredere in mine !!!!
    Sa fii sanatoasa.Sarcina usoara!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari