Ultimele discutii din forum
    stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de pia_ _mater Vezi mesajul
    Comparatia cu cadrele didactice este irelevanta,iar cea cu soferia de-a dreptul exagerata,si probabil stiti asta,dar de dragul discutiei,sfatuiti pe altii la relaxare.Inainte de a le lua pe toate "izi",trebuie sa fii cu capul pe umeri,sa stii in ce te bagi si care sunt si riscurile,nu numai rozul promis al 'rotunjirii veniturilor'.In fond,fiecare face cum il taie capul,insa tot cu capul din dotare trebuie sa le si traga.
    nu e de loc exagerata comparatia. la noi exista acest sistem de ingrijire la domiciliu..am mai spus la alt topic ca femeile se numesc mame de zi (dag mamma) si sunt 2 posibilitati: sunt cele platite de primarie si acum au aparut si cele private. aceleasi persoane care sunt mame de zi pot sa treaca la gradinite daca vor..nu au nevoie de mai multa scoala ca sa faca trecerea. eu am lucrat la gradinita aici si, din cele 4 cadre didactice care eram la grupa, 2 erau foste mame de zi..au devenit mame de zi dupa ce au facut propriii copii..nu au facut nici o facultate..si nu se vedea nici o diferenta intre cunostintele sau abilitatile unei foste mame de zi si a unei educatoare cu diploma de la universitate..
    ah... si nu au 3 sau 4 copii, cum spunea alinutza, ci au chiar 5-6 (3-4 au cele care iau copii sub 2 ani jumate..)
    eu cred ca e lipsa de vointa..sau lipsa de vointa pt acceptarea unor idei noi..eu zic ca Alinutza a dat mult prea multe argumente solide, dar cine nu vrea sa inteleaga, nu va intelege..
    Modificata de stefaniajohansson; 17.05.2010 la 16:10:13.

alinutza82
    Guest
    Merci Stefania :) Incepusem sa simt ca lupt singura cu morile de vant...

stefaniajohansson
    Guest
    am uitat sa spun ca eu am vrut sa ma ocup cu asa ceva aici la noi, numai ca am primit postul la gradi si am abandonat planul..pentru ca aici e la fel de greu sa prinzi un post de mama de zi sau un post de educatoare. daca iti faci tu afacerea ta privata, e altceva..dar trebuie sa-ti si gasesti clientii..sa fim acum serioase, majoritatea ar vrea sa poata lucra, sa fie bine platite si sa fie si cu copilul in acelasi timp..si acasa, unde ai tot comfortul..
    Modificata de stefaniajohansson; 17.05.2010 la 16:07:00.

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de alinutza82 Vezi mesajul
    Merci Stefania :) Incepusem sa simt ca lupt singura cu morile de vant...
    cu placere:) eu am citit la inceput, dar n-am vazut unde a ajuns discutia..chiar mi se pare ca majoritatea il iau pe nu in brate..nu inteleg de ce la noi se poate dar in romania nu?..

Floricica Nou Venita flori0304's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2009
    Postari in forum
    107
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    cu placere:) eu am citit la inceput, dar n-am vazut unde a ajuns discutia..chiar mi se pare ca majoritatea il iau pe nu in brate..nu inteleg de ce la noi se poate dar in romania nu?..
    ba se poate dar ce facem cu comoditatea apoi?

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de flori0304 Vezi mesajul
    ba se poate dar ce facem cu comoditatea apoi?
    asta da intrebare;P cum il cita pe Creanga si Alina (parca) : daŽ muieti is posmagii?

Floricica Debutanta alebia's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.02.2009
    Postari in forum
    859
    Eu as fi dispusa sa fiu bona altor copii pt a putea sta mai mult acasa cu copilul meu, dar locuiesc intr-o localitate unde e cam greu sa gasesti mamici care sa isi permita o bona. Nu ca as astepta sa primesc pt serviciile mele sume uriase dar daca mamicile nu au locuri de munca sau cele care au au salarii mici din care abia se descurca.

alinutza82
    Guest
    Eu cred ca o bona ar trebui sa aiba un salariu mai mult decat decent. Am mai zis intr-un alt post, bona mea nu castiga departe de mine (nu ca as fi eu cine stie ce etalon, am studii superioare si master).
    In plus merita din plin banii.

Floricica Nou Venita flori0304's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2009
    Postari in forum
    107
    cred ca nici nu se pune problema de bani,plus ca acum bonele au si carti de munca

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari