Ultimele discutii din forum
    alinutza82
    Guest
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Ffff buna ideea, insa trebuie tinut cont si de faptul ca multe mamici au un singur copil si chiar si cu acel copil le mai ajuta parintii/socrii... In conditiile astea, nush daca s-ar descurca asa, dintr-o data, cu 2-3 copii... Nevoia te invata, intr-adevar, insa daca nu e 100% musai (adica daca nu-s ai tai), cred ca s-ar gandi de 1000 de ori pana sa accepte...
    Hehehe, stii cum e, muieti sunt posmagii?

silvia_l
    Guest
    Nu sunt multi 3 sau 4 daca bona e buna si are constiinta profesionala.
    Baietelul meu a mers (nu pt mult timp ce e drept) la o bona care avea copiii ei 2 (o fetita de 5 ani si un baietel de 2 si jumatate) si mai ingrijea inca 2, pe al meu care avea 2 ani si jumatate si o fetita de 3 ani.
    Niciodata nu am avut impresia ca baietelul meu e neglijat, din contra a invatat foarte multe lucruri acolo, a facut foarte multe progrese...si sa nu se inteleaga ca ii tinea numai in casa sau ca nu ii lasa sa miste.

Floricica Nou Venita flori0304's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2009
    Postari in forum
    107
    @evansilvia,nu ma refeream la bona ci la mine,la o mamica nu cu anumite pregatiri,mie mi se par totusi cam multi 4

alinutza82
    Guest
    Nu trebuie sa incepi cu patru. O iei treptat. Initial iei decat unul, dupa cateva luni, daca consideri ca poti inca unul.
    Treptat iti dai seama si daca poti face aceasta munca, totusi este un job in care trebuie sa ai ceva talent. Nu toate femeile sunt capabile sa fie bone, nu au rabdarea necesara.

Membru inregistrat la
    12.12.2009
    Postari in forum
    107
    daa binenteles,cine poate,poate
    eu insa cred ca nu m-as putea descurca,tinand cont ca iusti face cat 10

alinutza82
    Guest
    Citat Postat de flori0304 Vezi mesajul
    daa binenteles,cine poate,poate
    eu insa cred ca nu m-as putea descurca,tinand cont ca iusti face cat 10
    Hehe, toate mamicile zic ca a lor e mai cu mot :).

Membru inregistrat la
    12.12.2009
    Postari in forum
    107
    daaa sa stii:))))
    insa am ajuns la concluzia ca face cat 10,ca o compar cu alti copii
    la joaca si la nebunii ii pune in fund pe toti

Floricica Nou Venita pia_ _mater's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    32
    Eu nu m-as arunca asa repede sa stau cu copiii altora,intr-un job "la negru" ,mai ales din cauza riscurilor care pot interveni,si aici ma gandesc la accidentele domestice.Faptul ca un copil al altcuiva,aflat la mine acasa,ar putea ajunge la spital sau chiar sa-si piarda viata m-ar baga pe mine in puscarie si ar lasa pe copilul meu pe drumuri.
    Nu ma refer la accidente survenite din neglijenta(detergenti sau substante chimice ingurgitate,obiecte ascutite,etc,etc),ci la incidente fatale din joaca,cu atat mai mult cand e vorba de copii prescolari(adica grupa 3-7 ani).Ba se trag,ba se imping,ba sare de pe scaun,ba se impiedica in fuga de vreo jucarie...banalitati,dar care pot duce la catastrofe.
    Una e cand copilul meu se impiedica de covor si se alege cu o vanataie sau cucui(il pupa mami si trece,toata lumea e fericita),alta e sa vina parintii dupa odrasla la ora 17 si sa o gaseasca vanata pe alocuri,si eu sa aduc potopul de explicatii,ca nu cumva eu sa fiu incriminata de neglijenta.Un parinte devine extrem de salbatic si susceptibil cand e vorba de raniri usoare,cu atat mai mult cand ii ajunge odrasla in spital,e gata sa te omoare si sa smulga si pielea de pe tine.Nici nu vreau sa ma gandesc cate se pot intampla cand iesi in parc sau in aer liber cu 2-3-4 copii...
    Din punctul meu de vedere...m-as mai gandi inainte de a ma hazarda sa incep asa un business privat,chiar daca ne-ar aduce un ajutor financiar,sunt prea multe in joc.

p.s. In cazul in care copilul cuiva sufera accidente cauzate de neglijenta parintilor si isi pierde viata,propriul parinte ale de dat socoteala in fata legii,e pasibil de inchisoare,eventual ceilalti copii sunt luati de stat.Asa ceva au patit parintii fetitei de 2 ani care a cazut in put si a murit,neputand fi salvata de fortele de interventie.A fost un caz mediatizat acum vreun an,parca,m-a parcat mult atunci si nu-mi iese din minte.

alinutza82
    Guest
    Citat Postat de pia_ _mater Vezi mesajul
    Eu nu m-as arunca asa repede sa stau cu copiii altora,intr-un job "la negru" ,mai ales din cauza riscurilor care pot interveni,si aici ma gandesc la accidentele domestice.Faptul ca un copil al altcuiva,aflat la mine acasa,ar putea ajunge la spital sau chiar sa-si piarda viata m-ar baga pe mine in puscarie si ar lasa pe copilul meu pe drumuri.
    Nu ma refer la accidente survenite din neglijenta(detergenti sau substante chimice ingurgitate,obiecte ascutite,etc,etc),ci la incidente fatale din joaca,cu atat mai mult cand e vorba de copii prescolari(adica grupa 3-7 ani).Ba se trag,ba se imping,ba sare de pe scaun,ba se impiedica in fuga de vreo jucarie...banalitati,dar care pot duce la catastrofe.
    Una e cand copilul meu se impiedica de covor si se alege cu o vanataie sau cucui(il pupa mami si trece,toata lumea e fericita),alta e sa vina parintii dupa odrasla la ora 17 si sa o gaseasca vanata pe alocuri,si eu sa aduc potopul de explicatii,ca nu cumva eu sa fiu incriminata de neglijenta.Un parinte devine extrem de salbatic si susceptibil cand e vorba de raniri usoare,cu atat mai mult cand ii ajunge odrasla in spital,e gata sa te omoare si sa smulga si pielea de pe tine.Nici nu vreau sa ma gandesc cate se pot intampla cand iesi in parc sau in aer liber cu 2-3-4 copii...
    Din punctul meu de vedere...m-as mai gandi inainte de a ma hazarda sa incep asa un business privat,chiar daca ne-ar aduce un ajutor financiar,sunt prea multe in joc.

p.s. In cazul in care copilul cuiva sufera accidente cauzate de neglijenta parintilor si isi pierde viata,propriul parinte ale de dat socoteala in fata legii,e pasibil de inchisoare,eventual ceilalti copii sunt luati de stat.Asa ceva au patit parintii fetitei de 2 ani care a cazut in put si a murit,neputand fi salvata de fortele de interventie.A fost un caz mediatizat acum vreun an,parca,m-a parcat mult atunci si nu-mi iese din minte.
    Acelasi risc si-l asuma si un cadru didactic. Si este intr-adevar o responsabilitate mare.
    Dar responsabilitatea este mare si cand conduci o masina, poti oricand da peste cineva si sa faci puscarie.. Asta te impiedica sa conduci?

Depinde mult si de parinti. Si nu stiu eu de ce parintii din Romania sunt mai cu mot. Si eu gasit-o pe fimea zgariata pe fata, dar nu sunt absurda, sunt copii. Sunt sigura ca si cu mine de fata ar face prostii, s-ar invineti, s-ar zgaria. La mine in brate s-a smucit si s-a dat cu capul de usa de la masina de i-a ramas o saptamana o dunga pe fata... Evident daca apare cu o vanataie in fiecare zi e clar ca undeva e o pb, dar pentru vanatai ocazionale sa faci scandal, mi se pare absolut stupid..

Ce nu inteleg eu este reticenta romanilor fata de bone. Am inteles ca au fost cateva cazuri nasoale, dar pp ca toata lumea a invatat ceva din asta. Daca un sistem din asta de bone functioneaza in alte tari, cu ce e Romania mai deosebita? Sunt mai sensibili copii romani?

Eu parintilor din Romania le-as sugera sa asculte mai des Mika: Relaxxxxx, take it eeeaasssy!
    Modificata de alinutza82; 16.05.2010 la 00:30:15.

Floricica Nou Venita pia_ _mater's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    32
    Comparatia cu cadrele didactice este irelevanta,iar cea cu soferia de-a dreptul exagerata,si probabil stiti asta,dar de dragul discutiei,sfatuiti pe altii la relaxare.Inainte de a le lua pe toate "izi",trebuie sa fii cu capul pe umeri,sa stii in ce te bagi si care sunt si riscurile,nu numai rozul promis al 'rotunjirii veniturilor'.In fond,fiecare face cum il taie capul,insa tot cu capul din dotare trebuie sa le si traga.

alinutza82
    Guest
    Pai si daca il luam pe NU in brate tot timpul? Nu putem sa fim optimisti in loc de pesimisti?

Pentru aceaste cazuri eu cu bona am stabilit "un plan de evacuare". Daca are loc un accindent grav suna prima data la ambulanta si apoi ma suna pe mine. Oricum ea are toate numerele noastre, numarul pediatrului, toate datele copilului (de ex daca suna la ambulanta sa stie data nasterii, greutate, inaltime, alergii etc, sa le dea numarul de telefon al pediatrului).

Sunt de acord cu tine ca este o responsabilitate mare, dar nu putem sa stam dupa drobul de sare.... Si de ce e irelevanta comparatia cu cadrele didactice? Adica la gradinita si la scoala nu fac nebunii? Nu se imping, nu se trag de par? Ai cumva rude educatoarea sau invatatoare? Daca da, intreaba-le de risc....
    Modificata de alinutza82; 16.05.2010 la 09:45:31.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari