Ultimele discutii din forum
    alinutza82
    Guest

Mamici dispuse sa faca pe bona

Tinand cont ca indemnizatia tot va disparea cat de curand am zis sa creez acest topic pentru mamicile dispuse sa ia in grjia inca 1-2 copii pentru a-si rotunji veniturile.

In acest fel 1-2 manici se pot intoarce la munca, iar mamica-bona isi rotunjeste veniturile.

nicole13
    Guest
    sunt tare curioasa ce impact va avea aceasta propunere pentru mamicile din Romania!
    frumoasa initiativa ta,dar cred ca destul de greu de realizat...scuza-mi scepticismul!

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Eu lucrez deci nu pot sa ma ofer, dar si eu sunt curioasa sa vad daca exista persoane interesate.

silvia_l
    Guest
    In principiu este o idee buna, insa si eu cred ca e greu de realizat...Pt a lua in ingrijire si alti copii eu zic ca mamica respectiva trebuie sa aiba anumite conditii, o anumita pregatire, etc...

Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    Si mie mi se pare un lucru dificil de realizat si care presupune o pregatire pe masura asteptarilor!!!
    si eu ma declar putin sceptica

Floricica Senior krissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2008
    Postari in forum
    3.803
    Presupun ca e buna ideea, in situatia in care mamica bona ar trebui sa stea cu 3 - 4 copii undeva la curte, sa poata sa-i lase pe afara... daca ar sta cu ei intr-un apartament... n-ar putea sa-i scoata afara ceea ce ar fi foarte plictisitor pentru copii... eu stiu ca a mea daca n-o scot afara toata ziua... te capiaza

alinutza82
    Guest
    Si eu sunt curioasa daca macar vreo mamica este dispusa sa faca asta.
    Personal, in Romania, as castiga mult mai bine la servici decat daca as lua inca 2 copii. Deci as fi din cele care ar cauta o mamica dispusa sa faca asta.

@evansilvia, Ai dreptate, trebuie sa ofere anumite conditii. Ca sa le punem pe hartie:
    - spatiu de dormit copil - aici poate dormi in aceeasi camera cu copilul tau. Poti pune inca 2 paturi pliante, unul langa altul. Nu este extraordinar, dar eu zic ca este decent. Dar asta presupune ca trebuie sa ai cel putin un dormitor si o sufragerie care sa fie numai ale tale intre 08:00 si 18:00.
    - spatiu joaca copil - tinand cont de cele de mai sus, rezulta ca spatiul de joaca devine sufrageria. Dar nu trebuie sa fie multa mobila ingramadita, totusi sa fie ceva aer.

Nu adaug curatenie, e de la sine inteles.

Oricum in Romania bonele nu au nici o pregatire, cel putin eu nu am auzit de cursuri de bone, dar s-ar putea sa ma insel. Deci nu ar exista mare diferenta intre o mamica si o bona pe care o angajezi.

Doar asta imi vine in minte acum. Ce ar mai trebui adaugat?
    Modificata de alinutza82; 14.05.2010 la 08:42:43.

alinutza82
    Guest
    Citat Postat de krissa Vezi mesajul
    Presupun ca e buna ideea, in situatia in care mamica bona ar trebui sa stea cu 3 - 4 copii undeva la curte, sa poata sa-i lase pe afara... daca ar sta cu ei intr-un apartament... n-ar putea sa-i scoata afara ceea ce ar fi foarte plictisitor pentru copii... eu stiu ca a mea daca n-o scot afara toata ziua... te capiaza
    Bonele din orasele mari stau si ele la bloc. Dar cred ca totusi 4 copii e prea mult. 3 e suficient si sa fie pe varste.
    De iesit afara ies cu toti odata. Pot sa iti zic cum iese bona mea. Are un carucioar de gemeni unde pune cei 2 bebelusi care nu pot merge, iar pe cea de2 ani o ia de mana.

Floricica Nou Venita flori0304's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2009
    Postari in forum
    107
    Citat Postat de krissa Vezi mesajul
    3-4 copii deja mi se pare prea mult
    daca eu am deja unu,sa mai iau inca 2 sau 3 ce-am facut?

sincer eu as lua unul,pt cea mica.
    ii plac la nebunie copii si nu prea are parte de ei,doar in parcuri

oanachampion
    Guest
    Ffff buna ideea, insa trebuie tinut cont si de faptul ca multe mamici au un singur copil si chiar si cu acel copil le mai ajuta parintii/socrii... In conditiile astea, nush daca s-ar descurca asa, dintr-o data, cu 2-3 copii... Nevoia te invata, intr-adevar, insa daca nu e 100% musai (adica daca nu-s ai tai), cred ca s-ar gandi de 1000 de ori pana sa accepte...

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    aici in italia se poarta asa ceva
    o mamica sta cu 3 -4 copii,cu virste apropiate,am vazut la TV
    avea dormitorul si o sufragerie mare, statea la parter si avea si un pic de gradina
    in loc sa dai la o cresa privata 350-400 euro,dai 200 euro ,si macar daca ai gasi loc la crese private sau de stat

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari