Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 13
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    new sunshine
    Guest
    Incepusem sa vorbim despre cat de greu e sa fii mama.Stiu ca unele vor zice :ce poate fi asa de greu sa ai grija de un copil si o sa le dau dreptate...da e si usor dar e si greu.Situatia depinde foarte mult si de mama si de copil.

As vrea sa purtam discutii argumentate nu doar cu raspunsuri puerile.Sper ca acest topic sa duca la dicutii din care fiecare sa invatam una de la alta nu sa aratam cu degetul una spre alta!!!

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    CORECT! Pentru mine e intr-adevar cea mai grea meserie! Poate si pt. ca nu am mare talent!
    Si depinde f. mult de persoana.
    Fi-mea e energie vie, iar eu am un servici care iti "haleste" neuronii, vii stors psihic si nu prea iti mai arde de joaca si alte pretentii.
    Foarte greu mai mi se pare si cu bolile. Fi-mea nu a facut cine stie ce boli, dar de la 3 luni a racit, destul de des. Noptile nedormite si cozile la doctori(chiar la particular, cu programare), pe mine ma termina.
    Sau, de ex. vara asta am stat in concediul meu, de 1 luna jumate, cu ea acasa (mai putin o sapt. la mare) si m-am intors la serviciu si mai obosita. De dimineata cum se trezea, vroia sa plecam de-acasa si nu oriunde ci in parcuri cat mai diferite.
    Am fost si la inot, dar tot nu era obosita, vroia dupa sa mergem in alt parc cu trenulete sau gonflabile. Nici sa doarma dupa-amiaza nu vroia si de-abea o convingeam sa stam in casa 2-3 ore, pe caldurile alea mari, iar apoi iar afara. Si cu bicicleta si cu rolele si cu trotineta, cara-le si pe-alea, se plictisea de ele, le duceam eu....

oanachampion
    Guest
    E greu... si e si mai greu cand ai mai mult de unul... Eu n-am nici un ajutor, in afara de sotul meu (care este la servici 10-12 ore pe zi). Ce mi se pare cel mai greu: sa stiu ca astia mici depind numai de mine, eu trebuie sa iau toate hotararile in ceea ce ii priveste, eu trebuie sa fac totul pt. ei... cu alte cuvinte, nu imi permit sa ma imbolnavesc, sa fiu obosita, sa n-am chef, etc... pt. ca nu are altcineva cine sa-mi faca treaba...

mother
    Guest
    eu dintotdeauna am stiut ce greu e sa fii mama... pt ca ma uitam la mama mea...eu nu ma vedeam in stare sa fiu ca ea...
    cand aud dame mai tinere sau mai batrane,care nu au copiii si spun ca ce poa sa fie asa de greu ma umfla rasul...

nu ma plang, sunt multumita ca sunt mama ...il cresc singura ca tati vine noaptea acasa si are cate o duminica libera din an in pasti...

sunt fericita ca il am, sper sa ii dea Dumnezeu tot binele din lume si sa nu uite de mama lui cand s-o indragosti :)))))))

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    mda..chiar o consider cea mai grea meserie,mai ales dupa experienta neplacuta prin care am trecut cu Alex...operatie,spital si o gramada de chestii traumatizante pentru el...in aceste momente te intareste D-zeu,o spun cu mana pe inima..credeam ca o sa clachez..ei bine,n-a fost asa..nici macar n-am plans decat atunci cand mi l-au luat ametit din brate spre sala de operatie..oricum nu mai era constient de ce se intampla...
    apoi dupa operatie...sa fie trist si suparat pe lumea intreaga si mai ales pe fiinta care i-a dat viata si care l-a chinuit tinandu-l strans cand se zbatea sa i se faca analize,ecografii,perfuzii,clisma...si sa spuna.."pleaca mami,dute,departe...."..mi se rupea sufletul..dar tot la mine in brate se linistea si dorea cu toate formele lui de protest...
    asa ca...sa fii mama e un dar si o mare responsabilitate!

Floricica Debutanta livya's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2009
    Postari in forum
    740
    buna !asa e e grea meserie,nu e osor deloc...dupa cum cred in general barbatii...
    chiar daca avem un copil,sau 2...sau 3 e greu...normal ca nu se pune problema ,o mama cu doi copii,sau trei e mult mai solicitata ,decat una cu un copil,asta e drept....
    apoi asa cum ati scris si voi fetelor,o mama nu poate fii bolnava,nu poate fii obosita ea tot timpul cand e vorba de copil,ea trebuie sa fie freshhhh...ca nimeni in lumea asta nu poate face ce face ...o mama....

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Of, ai dreptate! Uitasem cum e! Am avut noroc ca doar de vreo 3 ori mi-a fost rau sa nu ma tin pe picioare( de cand o am pe fi-mea),dar e ingrozitor pt. ca ea nu intelegea si vroia ca intotdeauna ba una, ba alta, iar eu de-abea ma taram.

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    intr-adevar e f greu sa fii mama, mai ales cu cand nu ai niciun ajutor. fetita mea vrea la plimbare cu carutul tot timpul. problema e ca aici (in Norvegia) ploua mai tot timpul si asa ca fie ploaie, fie soare noi iesim la plimbare (fac si versuri) cand suntem acasa e in continua miscare, iar cum dispar cateva secunde din raza ei vizuala, face ca toate alea. de curand am rezorvat problema somnul noaptea, ca incepusem sa arat ca un zombie. uneori ma intreb cum se descurca femeile care au de la 5 copii in sus; stiu ca DD nu ne da mai mult decat putem duce, dar ma gandesc ca-ti trebuie o doza ff mare de energie si atentie distributiva ca sa faci fata si sa te imparti in N-spe parti. eu nu ma plang, desi si eu am avut momente cand am simtit ca am ajuns la oboseala extrema, dar cand am vazut zambetul minunii careia i-am dat viata, mi-am incarcat imediat bateriile.

new sunshine
    Guest
    Eu am avut parte si d euna si de alta.Tia a fost bebelusul-ingeras,nu plangea ,nu facea prostii,dormea toata noaptea si pot sa psun ca primele ei 18 luni de viata nu mi-a adus prea mari greutati.E ,cu Khloe s-a schimbat roata la 180 de grade.Nici nu se nascuse si mi-a adus probleme.A fost o bebelusa la extrema lui Tia:plangea,nu dormea destul nici ziua nici noaptea,avea colici (pe care nu i-am putut alina cu nimic) meseria asta de mama si-a spus cuvantul pt mine.
    Nu am crezut niciodata ca imi va fi greu sa am grija de copiii mei,mai ales ca fusesem si educatoare si mor dupa copii dar acum nu mai pot zic ecu seninatate,uite copilul aleia urla si ea habr nu are ce sa ii faca....nu!!!ma pun in locul ei si imi dau imediat seama ca nu ii e usor.
    In legatura cu incarcatul bateriilor:functionez si cu ele neincarcate,ce pot sa fac?Daca am rezistat atat sper sa rezist si in continuare mai ales ca incepe sa fei "fun "din unele puncte de vedere.
    Mai povestim....

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    BRAVO, ADELA! FELICITARI!

in sfarsit ia cineva taurul de coarne...

new sunshine
    Guest
    Cristina,nu stiu la ce te referi(exact) si as vrea sa povestim mai pe larg daca poti da mai multe detalii.

+ Raspunde
Pagina 1 din 13
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari