Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739

Maica stareta naste gemeni

In ultimul timp am tot mai des impresia ca lumea a luat-o razna rau de tot.O stire care m-a bulversat(din nou,oi fii eu prea sensibila!!)o maica stareta care a nascut gemeni.Nici nu stiu cum sa reactionez, se zice ca sa faci ce spune popa nu ce face popa.Chiar asa am ajuns ?O fii Romania asta a noastra tara tuturor posibilitatilor dar mai da-o in masa de treaba!Din nou, astept parerile voastre.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Ce mi se pare mai grav e ca are de gand sa le abandoneze, nu ca le-a facut. Cum poate o persoana cu o educatie profund religioasa sa se gandeasca la o asemenea optiune?

Floricica Nou Venita aliver's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    Evident,un om al bisericii nu e neaparat OM.Pentru unii e doar o meserie,cum e cea de vanzator,mecanic,etc.Ma intreb ce va face ea cand va iesi din spital?!

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Singura solutie pentru ea acum este sa continue cu meseria de mama, in mod evident inapoi in manastire nu va mai fi primita acum ca s-a aflat totul, calugarita nu va mai putea sa fie. Daca isi abandoneaza si copiii, nu-i mai ramane absolut nimic. Eu sunt socata ca i-a trecut prin cap sa le abandoneze pe fetite, ma asteptam de la cineva care a avut o viata apropiata de Dumnezeu 1: sa iubeasca copiii, 2: sa aiba suficienta coloana vertebrala si simt al dreptatii si corectitudinii cat sa isi asume faptele si consecintele lor, 3: sa se gandeasca macar daca Dumnezeul in care crede ea ar aproba asa o fapta, si ce ar fi mai bine in ochii Lui: sa se intoarca la manastire lasand cei doi copii de izbeliste (evident asta avea de gand, din moment ce a tinut totul secret) sau sa aiba grija de ele, ceea ce presupune asumarea unei responsabilitati.

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Singura solutie pentru ea acum este sa continue cu meseria de mama, in mod evident inapoi in manastire nu va mai fi primita acum ca s-a aflat totul, calugarita nu va mai putea sa fie. Daca isi abandoneaza si copiii, nu-i mai ramane absolut nimic. Eu sunt socata ca i-a trecut prin cap sa le abandoneze pe fetite, ma asteptam de la cineva care a avut o viata apropiata de Dumnezeu 1: sa iubeasca copiii, 2: sa aiba suficienta coloana vertebrala si simt al dreptatii si corectitudinii cat sa isi asume faptele si consecintele lor, 3: sa se gandeasca macar daca Dumnezeul in care crede ea ar aproba asa o fapta, si ce ar fi mai bine in ochii Lui: sa se intoarca la manastire lasand cei doi copii de izbeliste (evident asta avea de gand, din moment ce a tinut totul secret) sau sa aiba grija de ele, ceea ce presupune asumarea unei responsabilitati.
    fara nici un venit , fara casa , fara sot ? oare nu ii chinuie mai tare pe copii aia? foarte greu de luat o decizie

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Tu crezi ca din cauza ca nu are venit, sot si casa vrea sa isi abandoneze copiii? Ma indoiesc. Vroia sa tina totul secret si sa le lase acolo ca sa se poata intoarce la manastire, de aia nici nu s-a dus in straie calugaresti la maternitate, ci imbracata cu haine obisnuite.
    Modificata de roxie; 30.11.2011 la 08:42:05.

Floricica Nou Venita ayleen's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2011
    Postari in forum
    19
    deci mie mi se pare aiurea ca vrea sa le abandoneze,ce suflet au uni...nu stiu cum ne mai rabda Dumnezeu pe pamint

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Din cate am inteles ea a mai avut un copil in urma cu cativa ani pe care l-a abandonat de aceea la fel ca si Roxie cred ca vroia sa ii abandoneze si pe acestia.

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    eu nu inteleg de ce sunteti socate:))) credeti ca este primul caz?? este probabil primul caz care se afla. eu cred ca de cand lumea si pamantul de intampla asa ceva. bine, putine si rare cazuri, dar ele exista. eu nu cred ca toate maicutele sunt asa cum se cere acolo sa fie. si nici calugarii. multi se calugaresc din diferite motive, mult diferite decat credinta si chemarea catre Dumnezeu. nu ati auzit si de calugarul acela omorat, ca avea unghiile la picioare vopsite cu oja rosie si ca ar fi h...? eei, asta e chiar grotesc!!! la noi la catolici, preotul trebuie sa jure castitate. eu cunosc muulte cazuri ca nici pe departe nu respecta acest lucru. eu chiar cunosc o tipa care are un copil cu un preot. lainceput am fost si eu socata, dar apoi am ajuns la concluzia ca nu e mare lucru, e cursul firesc al instinctului uman:)

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Exact Avvva, eu am si spus ca ce ma socheaza e ca vrea sa abandoneze copiii, nu ca a comis-o si a ramas gravida. Nu dau doi bani pe chestia asta cu juramantul de castitate, vaaai, ce puritate pe calugari si maicute ca nu fac sex (chiar daca chiar isi respecta juramantul, nu cum e cazul de fata). Ce sa spun, mare branza. Nici nu stiu cat de bine din punct de vedere spiritual este asa ceva, pentru ca in lumea asta religioasa a ajuns sa fie un motiv de fala abstinenta asta, si cei care traiesc prin manastiri in castitate fara sa-si dea seama se considera superiori celor care au ales viata de familie, sau mai buni si mai puri din acest motiv. Deci nu pacatuiesc cu sexul, dar pacatuiesc cu trufia, atunci cand ii considera pe ceilalti mai pacatosi, mai putin puri, etc.
    Eu chiar nu condamn pe cei care cad in ispita, pentru ca mi se pare o povara inutila pe umerii lor castitatea asta, nu de pacatul sexului ar trebui ei sa isi faca probleme, ci de altele care intr-adevar ii strica sufleteste.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Si pe mine ma socat aceasta stire , in urma cu o zi auzisem ca un preot a abuzat de mai multi copii care au facut teologia.Sincer nici nu am cuvinte sa comentez.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari