Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Logodna sau concubinaj

Care este parerea vostra vis-a-vis de logodna (fara a face pasul urmator, casatorie) sau de concubinaj?

Eu una sunt mai traditionalista din punctul asta de vedere, adica eu sunt adepta casatoriei. Dar nu inainte de a exista o perioada de logodna sau de concubinaj. Acesta perioada o vad extrem de benefica pentru un cuplu pentru ca inainte de casatorie trebuie "testat terenul" asa cum imi place mie sa spun. Consider extrem de important ca inainte de a face pasul ce mare, cuplul sa locuiasca o perioada de cel putin un an impreuna, singuri pentru ca doar asa, stand zi de zi impreuna, impartind resposabilitatie, grijile si bucuriile de zi cu zi, iti poti da seama daca relatia merge sau nu. Cand fiecare sta acasa "la mama" si se vad doar peste zi sau mai petrec cate un week-end impreuna toate par cam "roz" dar atunci cand locuiesc impreuna isi descopera unul altuia tabieturile placute sa mai putin placute , obiceiurile si "hibele" si doar asa iti poti da seama daca sunt lucruri marunte peste care poti sa treci sau pe care le poti remedia - atat la tine cat si la partener, sau nu.

Deci sunt pro concubinaj sau logodna insa pe perioada determinata ca sa zic asa

oanachampion
    Guest
    Cred ca depinde de personalitatea celor doi care formeaza un cuplu... In unele cazuri e benefic sau chiar necesar, in unele nu... Eu m-am casatorit cu sotul meu dupa 12 zile de stat, efectiv, impreuna (ma rog, am vorbit 9 luni pe net, in fiecare zi, ore in sir... sunt convinsa ca sunt cupluri care stau impreuna si nu apuca sa vorbeasca atata, pt ca, atunci cand stai, fizic, cu omul, intervin si alte chestii... iesit cu prietenii, uitat la tv, dus la servici etc).

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    ambele variante sunt benefice ``sanatatii`` si trainiciei cuplului.Doar locuind impreuna il poti cunoaste pe celalalt.Se impart grijile, bucuriile, se calculeaza si se ``distribuie`` bugetul, cine schimba butelia ( a se intelege cine o cara, ca doar de aia e barbat!), cine plimba catelul in creierul diminetii sau la miezul noptii ( de obicei el)....Exista un aspect pe care l-am intalnit la unele cunostinte cu care nu sunt de acord, sau mai bine zis, nu-i inteleg in acea privinta....Luam un cuplu.Locuiesc impreuna de, sa zicem 3-4-5- luni.Cu toate astea, fiecare e cu banul lui.Se imprumuta unul de la celalalt (financiar vorbind), urmand sa inapoieze banii la salariu.Mai ciudata mi se pare situatia cand cei doi sunt casatoriti, mai exista si un copil, iar sotia imi spune ca a ajutat-o cu bani sotul si cumnatul pentru a rezolva ceva....Cum adica .....``m-a ajutat `` sotul cu bani!?Dar, banii mei sunt banii mei, iar ai lui, sunt ai lui?
    Asta mi se pare ciudat.

iubytzik22
    Guest
    da eliza mai sunt si astfel de cupluri...insa parerea mea este ca de la bun inceput sa se clarifice lucrurile ..dar greseala este si a lor ca accepta....
    mai exista avantaje si dezavantaje din ambele perspective ...daca nu traiesti in concubinaj si te casatoriesti exista riscul sa nu stii cum este cel de langa tine si spre nenorocul tau chiar sa descoperi unele lucruri mai rele.....apoi daca traiesti in concubinaj prea mult exista riscul sa descoperi ca are prea multe defecte si il lasi.....si logodna e cu dus intors practic e oficializata relatia doar la starea civila ....ca aspect pozitiv poate fi doar senzatia de stabilitate ceea ce in concubinaj nu prea este....ca aspect negativ poate fi ca nu cunosti indeajuns persoana respectiva......deci ambele au si aspecte pozitive si negative....

Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Iubitzik, cand am inceput sa locuiesc impreuna cu sotul meu, n-am avut nici un fel de discutie de genul acesta.Totul a venit de la sine.De la inceput am pus banii in acelasi loc amandoi si niciodata n-a fost vorba de imprumut de nici un fel intre noi doi.Asta nu inteleg la unii.Cum poti sa locuiesti cu partenerul, si, totusi, sa te imprumuti de la el...sau sa-l imprumuti ...

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Iubitzik, cand am inceput sa locuiesc impreuna cu sotul meu, n-am avut nici un fel de discutie de genul acesta.Totul a venit de la sine.De la inceput am pus banii in acelasi loc amandoi si niciodata n-a fost vorba de imprumut de nici un fel intre noi doi.Asta nu inteleg la unii.Cum poti sa locuiesti cu partenerul, si, totusi, sa te imprumuti de la el...sau sa-l imprumuti ...
    Probabil asa sunt unele persoane cine stie...eu inteleg ce spui tu....in general se intampla acolo unde se permite astfel de lucruri...daca ambii sunt de accord si considera ca asa e mai bine.....nu ai ce sa faci...

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    Si eu sunt pro!:)) Noi locuim de 2 ani si jumatate impreuna dar nu suntem casatoriti.
    Cum ai zis si tu (gabitzza) este mult mai "sigur" sa locuiesti cu persoana respectiva. Cand te trezesti zi de zi altauri de ea iti dai seama daca intradevar iti place senzatia asta.
    Atunci vezi daca sunteti "pe aceiasi lungime de unda".
    La inceput in relatia noastre era totul roz, amandoi lucram si aveam bani de cheltuit, la cateva luni de locuit impreuna a venit "criza" si eu am ramas fara lucru. atunci am invatat sa cheltuim mai cu "cap", credeam ca in cazurile deastea ne vom certa deoarece nu mai aveam atatia bani de cheltuit pe plimbari , cine, haine etc. dar spre surprinderea amandurora lucrul asta ne-a unit si mai mult si atunci ne-am da seama ca intredevar ne iubim si ca nu este vb doar de bani.

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    ambele variante sunt benefice ``sanatatii`` si trainiciei cuplului.Doar locuind impreuna il poti cunoaste pe celalalt.Se impart grijile, bucuriile, se calculeaza si se ``distribuie`` bugetul, cine schimba butelia ( a se intelege cine o cara, ca doar de aia e barbat!), cine plimba catelul in creierul diminetii sau la miezul noptii ( de obicei el)....Exista un aspect pe care l-am intalnit la unele cunostinte cu care nu sunt de acord, sau mai bine zis, nu-i inteleg in acea privinta....Luam un cuplu.Locuiesc impreuna de, sa zicem 3-4-5- luni.Cu toate astea, fiecare e cu banul lui.Se imprumuta unul de la celalalt (financiar vorbind), urmand sa inapoieze banii la salariu.Mai ciudata mi se pare situatia cand cei doi sunt casatoriti, mai exista si un copil, iar sotia imi spune ca a ajutat-o cu bani sotul si cumnatul pentru a rezolva ceva....Cum adica .....``m-a ajutat `` sotul cu bani!?Dar, banii mei sunt banii mei, iar ai lui, sunt ai lui?
    Asta mi se pare ciudat.
    Noi de la inceput ne-am impartit anumite treburi caznice, ca nu cumva sa fie neantelegeri. :))
    cat despre imprumutat....... noi avem banii in 2 conturi fiecare cheltuie din contul lui si eu cateodata "ma imprumut" de la sot, dar niciodata nu ii dau inapoi. hahaha, ma imprumut fictiv deoarece doar el lucreaza. ce sa-i faci barbatii asta nu inteleg ca femeile avem multe cheltuieli.
    eu inainte sa stau cu partenerul actual am fost pe punctul sa locuiesc cu un altul, atunci cand mi-a zis ca daca ne mutam vom pune banii impreuna. nu am fost de acord si cu asta mi-am dat seama ca iubirea nu exista si asa s-a terminat relatia. daca este vorba de bani cred ca deja te gandesti la o despartire si pentru orice eventualitate nu vrei sa-ti cheltui banii.

Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de lolita si kevin Vezi mesajul
    Noi de la inceput ne-am impartit anumite treburi caznice, ca nu cumva sa fie neantelegeri. :))
    cat despre imprumutat....... noi avem banii in 2 conturi fiecare cheltuie din contul lui si eu cateodata "ma imprumut" de la sot, dar niciodata nu ii dau inapoi. hahaha, ma imprumut fictiv deoarece doar el lucreaza. ce sa-i faci barbatii asta nu inteleg ca femeile avem multe cheltuieli.
    eu inainte sa stau cu partenerul actual am fost pe punctul sa locuiesc cu un altul, atunci cand mi-a zis ca daca ne mutam vom pune banii impreuna. nu am fost de acord si cu asta mi-am dat seama ca iubirea nu exista si asa s-a terminat relatia. daca este vorba de bani cred ca deja te gandesti la o despartire si pentru orice eventualitate nu vrei sa-ti cheltui banii.
    Fa-ma sa inteleg...Adica fostul posibil partener a conditionat sederea impreuna, cu banii la comun?Am inteles bine?Una e sa existe doua, trei conturi/carduri in cuplu/familie, din care sa se foloseasca cei doi parteneri si alta e sa aiba banul separat.Crezi ca el ar fi vrut sa stea cu tine pt bani?Adica, de ce sa cheltuiasca doar banii lui, cand ati fi putut cheltui din ai amandurora?
    Eu una cred ca din moment ce faci pasul de a locui in doi, normal ar fi ca si banii sa fie la comun.In caz contrar, eu vad situatia ca pe un parteneriat in doi, in care cei doi impart locuinta, cheltuielile de intretinere, etc in felul urmator:``Iubito, maine platim chiria si lumina.Ai bani pentru partea ta,...te imprumut daca nu ai si mi-i dai la salariu?``, sau:``Azi e randul meu sa iau paine, maine e al tau.``

S-a trezit fetita, nu mai pot scrie.

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    buna! fetelor eu am stat cu sotul 2ani fara sa fim casatoriti si desi tata nu era de acord, i-am spus ca nu vreau surprize neplacute mai tarziu....si ne-a facut bine pentru ca asa am stiut la ce sa ma astept de la el si daca-mi convine sau nu...am facut 7ani de cand suntem casatoriti si 9 de cand suntem impreuna.
    in privinta banilor, la inceput a lucrat el dar banii erau pusi in casa si fiecare isi lua cand avea nevoie.....si acum e la fel, banii raman acasa si dimineata isi ia cand pleaca la servici, ca el face piata, eu nu pot cu bebe, dar si eu daca am nevoie de ceva de jos de la magazin am bani sa ma duc sa iau.
    am o verisoara careia sotu ii cere sa faca lista cu cheltuielile ei, cand i-am spus lu al meu, a zis ca-i o prostie, cum sa dai justificare pentru fiecare banut?
    cred ca oricum ar fi, daca cei doi se inteleg in privinta banilor si le convine situatia e ok.

eu sunt pentru concubinaj, e o perioada care nu are cum sa strice, din contra intareste o relatie. stiu multe exemple de tineri care s-au casatorit si au divortat dupa 1an sau mai putin din cauza ca nu se intelegeau. mai bine vezi asta la timp.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Eu una prefer concubinajul nu ca nu as fii de acord cu casatoria dar in ziua de azi nu cred ca mai merita sa te casatoresti si dupa catva ani sa divortezi .

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari