Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Lorycik60's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.04.2011
    Postari in forum
    9
    Foarte frumos stefaniajohansson insa din pacate in Ro nu mai gasesti nimic natural, totul este artificial.Numai in cazul in care iti faci tu gospodaria ta si cresti animalele, fiindca altfel nu vad de unde am putea cumpara mancare bio, cand si aia nu e bio mereu.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    [QUOTE=ralukut;2554270]Dar sa-mi spuna mie cineva ca o femeie de la tara, muncita si arsa de soare, arata la 60 de ani, ca una de la oras de 40...gogorita mai mare nu am auzit in viata mea.[QUOTE]

Floricica Nou Venita stasyana's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2010
    Postari in forum
    224
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    buna stasyana! ma bucur ca te-am gasit aici:) si eu cumpar aproape doar BIO si nemodificat genetic:) am pe lista de produse folosite mai putin de 10 produse non-bio si alea nu le folosesc zilnic, poate ajung sa folosesc de 2-3 ori/saptamana ceva care sa nu fie BIO..pana si condimentele si verdeata, TOT. si eu ma gasesc in aceeasi situatie ca tine: sunt luata peste picior pt alegerile mele si mi se face observatie ca nu-mi traiesc viata. eu cred ca e exact invers: imi traiesc viata, si o traiesc sanatos. e drept ca e greu dpdv financiar, renuntam la o gramada de chestii in favoarea mancarii, insa am ajuns sa am fobie fata de produsele conventionale. pur si simplu nu mai vad produsul in sine, vad doar chimicalele din el..

Buna Stefania! in primul rand felicitari pt noul topic, (mancam sanatos impreuna), va citesc si eu din umbra....eu nu ma pot tine de diete. Si noi am aruncat acum 3 ani tot din bucatarie. condimente si alte... Produse non bio nu folosim deoarece in Germania (unde ma aflu), se gaseste absolut tot ce iti doresti. Mai nou si haine din bumbac bio....dar chiar asa de extremisti nu suntem :)) Crede-ma ca dupa ce am vazut cateva reportaje cu feme de pui in care aratau cat si cum traiesc si ca in mai putin de 2 saptamani puii iesiti din oua sunt numai buni de supa...mi-a pierit pofta de pui. Si e carnea mea preferata dupa peste desigur....in urma cu sase ani cand am venit aici, am facut o alergie la carnea de pui si f mult timp nu am mai mancat. Ulterior am aflat si cauzele alergiei: ampicilina. Eu sunt alergica la mai toate antibioticele, prin urmare.....In trei ani de zile de cand mancam doar bio (foarte rar ne abatem-doar cand mergem in vizita) am fost o singura data racita, cat despre doctorul de familie e de fiecare data surprins de rezulatul analizelor.
    din pacate nici BIO nu e bio, pt ca culturile conventionale contamineaza si culturile bio (datorita circulatiei apei in natura), iar GMO poate ajunge si la culturile non-GMO prin polenizare..imi doresc din toata inima ca cat mai multe persoane sa constientizeze ca ceea ce mancam poate fi medicamentul nostru natural sau otrava care ne baga in groapa..

perfect de acord...
    stiu ca nu e frumos, insa ma uit la ce au altii in carucioare cand astept randul la casa si pur si simplu mi se pare ca suntem o rasa de inconstienti: de ce sa cumperi 5 feluri de paine alba si 2 pungi de chipsuri si 3 feluri de biscuiti , 2 morcovi conventionali si o caserola mare de carne macinata marca cea mai ieftina, cand de aceeasi bani ai putea lua carne macinata bio, mere bio, morcovi bio si niste nuci/alune bio..e doar u exemplu. insa mie chipsurile si biscuitii si N-shpele feluri de paine mi se par chestii absolut nenecesare. cum sa iti permiti sa cumperi tigari sau sa bei bere si dai copilului tau pui care cresc in ritmul lui fat-frumos??????

marea majoritate cand aud de bio spun : a nu e prea scump!!! nu e adevarat! daca s-ar cumpara doar produsele de sezon, nu ar fi scump...dar na, mai bine il luam pe NU in brate. Anul trecut de Craciun am fost cu fetele acasa, si normal am fost si la cumparaturi. Intr-un magazin Kaufland cred, am fost f surprinsa cand mi s-a spus: "Sa stiti ca marfa noastra nu e expirata, puteti avea incredere!" Nu m-am apucat sa ii explic eu donsoarei ca pe mine nu ma interesa data valabilitatii, pe care oricum o controlez , ci daca produsul contine E-uri si alte substante nocive. Ca sa nu povestesc cum se uita lumea din magazin la mine.....tocmai din acest motiv: citeam etichetele. Aici nu e nici o problema, in Romania se arunca totul in cos si gata. Putini sunt cei care se sacrifica pt copii (vad in propria familie-a sotului) si si mai putini care se debaraseaza de NU (nu exista, nu se poate, nu am posibilitati, nu nu nu...)
    cel mai mult ma doare ca ai mei nu inteleg..cand spun (ei) bio, accentueaza intr-un mod ciudat, de parca ar fi cine stie ce minunatie..in schimb tata bea 2-3 beri zinic, fratello fumeaza 1 pachet /zi, 2 masini, fratello ia pranzul la restaurant ZILNIC cu colegii..weekend-uri la bai samd..
    La fel si la noi.....
    eu zic ca conteaza foarte mult ce alegi. bio nu va fi niciodata mai ieftin, pt ca nu contine porcariile de care ar avea nevoie ca sa se umfle, ca sa se pastreze mai mult si ca sa merite dpdv financiar al producatorilor. cei care sunt producatori bio acum sunt in general pasionati sau, in cel mai rau caz, speculanti.. cumparatorii sunt majoritatea interesati doar de pret..dar sanatatea nu are pret..eu prefer sa dau bani pe BIO decat pe medicamente, tratamente, samd..
    sa stii ca aici unele produse bio (in special cele de sezon) sunt mult mai ieftine decat cele importate...cat despre anumite substante nocive, ei , acolo ar trebui mai multa atentie. De exemplu in pestele la doza bio, in amestecurile pt paine, se afla guarkenmehl si xanthan, doua substante cancerigene.
    nu-mi sariti in cap, eu asa simt..
    mie puteti sa imi sariti in cap ca m-am obisnuit
    Citat Postat de Lorycik60 Vezi mesajul
    Foarte frumos stefaniajohansson insa din pacate in Ro nu mai gasesti nimic natural, totul este artificial.Numai in cazul in care iti faci tu gospodaria ta si cresti animalele, fiindca altfel nu vad de unde am putea cumpara mancare bio, cand si aia nu e bio mereu.
    Buna Lory,
    precum spuneam mai sus e foarte usor sa il luam pe Nu in brate. Eu si in Romania am mancat tot numai BIO , am platit poate putin mai mult dar se poate. Si nu e nevoie de gospodaria ta, de animale pe care sa le cresti tu. Daca nu ai tu rude prieteni la tara, cum e si cazul meu, au prietenii tai sigur pe cineva in care au incredere...si uite asa din om in om reusim sa ne ajutam unii pe altii....
    .

stefaniajohansson
    Guest
    stasyana, ai dreptate, legumele si fructele de sezon pot fi si mai ieftine. dar carnea din pacate e mult mai scumpa. eu dau 95kr/kg de pui intreg bio, cand un pui conventional costa 19 kr/kg. asta e una dintre cele mai mari diferente si exact asta ma face sa ma intreb: ce poate avea acel pui conventional de costa asa de putin?????? ca nu numele bio costa ci ceea ce bio presupune.. ouale sunt cu vreo 70 de centi mai scumpe/bucata iar la lactate in general 1 kr in plus/litru... branza intr-adevar e mult mai scumpa, insa se poate cumpara si in cantitati mai mici:P YouTube - Paleo in a Nutshell Part 1: Food

Membru inregistrat la
    24.11.2010
    Postari in forum
    224
    stasyana, ai dreptate, legumele si fructele de sezon pot fi si mai ieftine. dar carnea din pacate e mult mai scumpa. eu dau 95kr/kg de pui intreg bio, cand un pui conventional costa 19 kr/kg. asta e una dintre cele mai mari diferente si exact asta ma face sa ma intreb: ce poate avea acel pui conventional de costa asa de putin?????? ca nu numele bio costa ci ceea ce bio presupune.. ouale sunt cu vreo 70 de centi mai scumpe/bucata iar la lactate in general 1 kr in plus/litru... branza intr-adevar e mult mai scumpa, insa se poate cumpara si in cantitati mai mici:P YouTube - Paleo in a Nutshell Part 1: Food
    hmm....diferenta de pret e mare ... pai eu iau un pui de supa bio cu 3,99 euro, pui ne bio dar nemodificat genetic cu 2,99. Un pui normal bio e undeva la 8 euro kg. Ouale sunt cu 1,50 euro mai scumpe /pe cutie (10buc), laptele e la 95 de centi- normal (ne bio) 55centi. La noi painea bio e f scumpa 750 g 4,29 euro, inghetata cam 4,99 300ml (dar inghetata fac singura), carnea de porc 15 euro/kg, gastele/ratele sunt extrem de scumpe 15-23 de euro pe kg. Din fericire pt mine , sotul a inceput primul sa se informeze despre o alimentatie sanatoasa, (dupa ce am avut mai multe cazuri de cancer in familie plus prieteni, colegi de servici), dupa ce eu m-am plans de nenumarate ori ca merele si rosiile, capsunii si restul fructelor au gust de apa, si am fost amandoi de acord sa nu ne batem joc de propria sanatate. Avem un meniu echilibrat, dar nu mancam zilnic carne. Mezeluri da. Ma bucur si eu ca te-am gasit :D

Membru inregistrat la
    24.11.2010
    Postari in forum
    224
    hmm....diferenta de pret e mare ... pai eu iau un pui de supa bio cu 3,99 euro, pui ne bio dar nemodificat genetic cu 2,99. Un pui normal bio e undeva la 8 euro kg. Ouale sunt cu 1,50 euro mai scumpe /pe cutie (10buc), laptele e la 95 de centi- normal (ne bio) 55centi. La noi painea bio e f scumpa 750 g 4,29 euro, inghetata cam 4,99 300ml (dar inghetata fac singura), carnea de porc 15 euro/kg, gastele/ratele sunt extrem de scumpe 15-23 de euro pe kg. Din fericire pt mine , sotul a inceput primul sa se informeze despre o alimentatie sanatoasa, (dupa ce am avut mai multe cazuri de cancer in familie plus prieteni, colegi de servici), dupa ce eu m-am plans de nenumarate ori ca merele si rosiile, capsunii si restul fructelor au gust de apa, si am fost amandoi de acord sa nu ne batem joc de propria sanatate. Avem un meniu echilibrat, dar nu mancam zilnic carne. Mezeluri da. Ma bucur si eu ca te-am gasit :D

stefaniajohansson
    Guest
    trebuie sa specific ca pui cu 19 kr/kg e la oferta. nu stiu cat costa in mod normal, dar vad aproape saptamanal in reclamele care ne vin in posta. dar pui bio nu e la oferta. doar rar si atunci imi umplu de-a dreptul congelatorul din garaj. carnea de porc/vitel bio o iau de la o ferma la cativa km de oras, cumpara cumnatul cate o jumatate de porc sau vitel de-odata, o transeaza si o imparte pe pechete (a fost macelar). daca iau insa din magazine, costa 42 kr o caserola de 400 gr de carne macinata de porc, 45 kr pt cea amestecata si 48 cea de vita..alte minunatii nu iau decat daca sunt cu data scurta (expira a 2-a zi) si le fac in ziua in care le iau. un ou bio(cel mai ieftin, deci si relativ mic) costa 2,49 kr.. (se cumpara la cofraj, insa eu ma uit mereu la pretul pe bucata/kg)..mezeluri nu, pt ca sunt doar din carne bio/eko dar cu adaus de chimicale..iau doar rar, de la macelarie, ca sa-mi fac cate o pofta..in schimb fac acasa pate de ficat (ficat tot bio de la ferma) si toba de limba cu ficat (aceeasi sursa), am mai facut fleici mari de carne la cuptor si le condimentam bine si le feliem subtire, iar eu le numesc "sunca":P laptele fara lactoza 20 kr, cel cu lactoza 10-12 depinde..perle de banza 14 kr/250 grame..mere 15-20 kr/500 grame..rosii 24-30 kr/ 500 gr..si lista continua

ca sa-ti faci o parere despre cat inseamna koroanele, ultima data cand am avut nevoie era 8,8 kr=1 euro..

insa si eu am familie in Germa langa Boblingen si vara-mea m-a vizitat pana acum de vreo 6 ori. ei zic ca e mai scump la noi decat in Germa..poate de asta te si socheaza preturile..cred ca sunt alte hestii care compenseaza pt preturile ridicate ale alimentelor

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    La noi in oras nu stiu daca exista macar un magazin cu produse bio.Am sa ma interesez.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari