Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390

Idee La ce si cum faceti economie?

Haideti sa scriem la ce si cum facem fiecare economie, poate reusim sa trecem mai usor peste problemele financiare.

Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    mnetionez de la inceput ca in familia mea, eu sunt cea cumpatata, cea mai strangareata, mai zgarcita cum imi spune sotul. desi, nu e asa.insa el prea e mana-sparta: lasa becuri aprinse, apa curge la bucatarie siroaie, baie face la 2 zile cu cada plina ochi apoi se limpezeste 20 de minute cu dusul si lista poate continua....astea-s mici exemple!

siminaa
    Guest
    Noi nici nu incercam :)) pt ca nu se poate ..dar ai putea sa faci ...daca fumati ....am vazut la cineva ca are o lista cu cei trebuie si asa ia mereu cei trebuie si calculeaza mereu ce si cum.... nuah .... da sincer mi se pare absurd sa ma abtin de la o baie placuta sau nu stiu..... pana la urma eu zic ca o viata avem daca stau sa fac economie si la viata asta care oricum e grea si asa cum e ea..atunci ce fac?? asa cu ajutorul lui Doamne Doamne o sa fie bine ...e foarte bine pt cei care reusesc sa faca sa puna ceva deoparte..dar nuah

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    - becuri de consum redus in toata casa (am redus consumul de curent de la 80-90 la 50 - 55 de euro pe luna);
    - masina de spalat nu merge doar pe jumate plina si o sting imediat ce termina de centrifugat;
    - tv, computer, microunda - stinse daca nu sunt folosite;
    - pentru copil cumpar hainele din C&A si Kiabi, din Zara sau altele mai scumpe doar de ocazie, pentru ca dupa nici 3 luni trebuie sa le dau mei departe in ritmul in care creste;
    - pentru noi cumparam numai haine si produse de calitate - chiar daca sunt mai scumpe, viata lor e cu mult mai lunga decat a unora de calitate indoielnica;
    - nu fac si nu voi face niciodata economie la produsele de igiena, la cele de curatat sau la apa (a nu se intelege ca o las sa curga in nestire, dar nici nu reducem numarul de bai/dusuri pentru a face economie)...

siminaa
    Guest
    Ai griija cu becurile acelea nu tot ce e mai ieftin e si bun ..aici ma refer ca faci economie la bani dar nu si la sanatate uite ce se zice despre acele becuri ..si stiu ca fost dat si la stiri
    Specialiștii atrag atenția asupra riscurilor pe care folosirea becurilor o implică și totul din cauza conținutului de mercur și a nivelului mare al radiațiilor electromagnetice, potrivit Știrilor Pro Tv. Spre deosebire de becurile obișnuite, acestea sunt de 4-5 ori mai puțin consumatoare de energie, iar durata lor de viață ar fi între 6000 și 10.000, față de numai 1000 de ore pentru un bec clasic.
    Uniunea Europeana a decis ca ele să înlocuiască vechile becuri pentru protecția mediului și sănătate. Dar nu a fost luat în calcul felul în care acestea ne pot afecta.

De exemplu, Comisia de Securitate a Consumatorilor din Franța solicită utilizatorilor prudență în folosirea noilor becuri, din cauza cantității de mercur. În cazul în care un bec se sparge, CSC recomandă aerisirea îndelungată a încăperii și părăsirea ei în această perioadă. Cioburile trebuie adunate cu grijă, folosind mănuși și sugativă, iar apoi trebuie puse în saci de plastic. În nici un caz nu trebuie folosit aspiratorul, care ar pulveriza în aer particulele de mercur.

Comisia mai spune ca, în caz de utilizare prelungită, consumatorul să stea la o distanță de minimum 30 de centimetri.

siminaa
    Guest
    Nu este prima atenționare apărută în legatura cu aceste becuri. Un studiu mai vechi făcut de cercetători relevă că în cazul femeilor care dorm cu lumina aprinsă, folosind becuri economice, riscul de a se îmbolnăvi de cancer mamar este cu 22% mai ridicat decât în cazul acelor care nu au acest obicei.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Uite un blog super fain exact pe tema asta. Cred ca e singurul de genul asta in romaneste, adica mai degraba practic si aplicabil in viata de zi cu zi, si mie una imi face mare placere sa il citesc. Sunt sigura ca avem ce invata- Economisim.info .

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de iassmina Vezi mesajul
    Ai griija cu becurile acelea nu tot ce e mai ieftin e si bun ..aici ma refer ca faci economie la bani dar nu si la sanatate uite ce se zice despre acele becuri ..si stiu ca fost dat si la stiri
    Specialiștii atrag atenția asupra riscurilor pe care folosirea becurilor o implică și totul din cauza conținutului de mercur și a nivelului mare al radiațiilor electromagnetice, potrivit Știrilor Pro Tv. Spre deosebire de becurile obișnuite, acestea sunt de 4-5 ori mai puțin consumatoare de energie, iar durata lor de viață ar fi între 6000 și 10.000, față de numai 1000 de ore pentru un bec clasic.
    Uniunea Europeana a decis ca ele să înlocuiască vechile becuri pentru protecția mediului și sănătate. Dar nu a fost luat în calcul felul în care acestea ne pot afecta.

De exemplu, Comisia de Securitate a Consumatorilor din Franța solicită utilizatorilor prudență în folosirea noilor becuri, din cauza cantității de mercur. În cazul în care un bec se sparge, CSC recomandă aerisirea îndelungată a încăperii și părăsirea ei în această perioadă. Cioburile trebuie adunate cu grijă, folosind mănuși și sugativă, iar apoi trebuie puse în saci de plastic. În nici un caz nu trebuie folosit aspiratorul, care ar pulveriza în aer particulele de mercur.

Comisia mai spune ca, în caz de utilizare prelungită, consumatorul să stea la o distanță de minimum 30 de centimetri.

Wow, chiar nu auzisem de chestia asta.

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Economie de unde sa mai reducem ca si asa vai de noi nu fac niciodata economie la apa mi se pare aberant sa i-mi reduc nr de dusuri sau bai atat mie cat si restul familiei pentru a economisi igiena este mult mai importanta. La mine sotul are 2 joburi si asa mai reusim sa supravietuim caci noi am facut o rata in euro si acum a crescut de numaiiiii in rest mancam numai mancare gatita eu am noroc ca am porc ,pui,oua si alte lucruri din astea de la tara

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    studiul l-am citit si eu in vreo 3 limbi, dar se refera la a dormi cu lumina aprinsa, nimic mai mult. cat despre nocivitatea becurilor de consum redus, da, cele ieftine au un grad de pericol daca se folosesc la lampi pentru citit si chestii care sunt aproape de persoane sau daca se utilizeaza perioade indelungate de timp (de exemplu in birouri), insa din tavan nu chiar. mai nociva mi se pare mie emisia de UV, decat posibila contaminare cu mercur.de asemenea, folosirea computerului, telefonului mobil, modemului de internet prezinta, dupa cercetatori, riscuri foarte mari in a dezvolta tumori canceroase si de a suferi de iradiere.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de alinaflory Vezi mesajul
    Economie de unde sa mai reducem ca si asa vai de noi nu fac niciodata economie la apa mi se pare aberant sa i-mi reduc nr de dusuri sau bai atat mie cat si restul familiei pentru a economisi igiena este mult mai importanta. La mine sotul are 2 joburi si asa mai reusim sa supravietuim caci noi am facut o rata in euro si acum a crescut de numaiiiii in rest mancam numai mancare gatita eu am noroc ca am porc ,pui,oua si alte lucruri din astea de la tara
    sa stii ca ai dreptate, mancarea gatita e mare economie. si mai ales daca mai ai si o sursa buna de aprovizionare. si noi ieseam foarte des la restaurant inainte sa avem copilul si se duceau banii de numa-numa... :)) acum e mult mai multa chibzuiala, mai multa raspundere, dar si mai multa siguranta a zilei de maine... eu nu cumpar carnea din supermarket, ci direct de la producator, iar fructele si legumele, pe cat posibil, de la cei de pe aici care le au in gradina. e putin mai scump uneori, insa diferenta de gust si calitate e enorma.
    sunt chestii la care se poate face economie si altele la care nu. insa eu ma bucur ca am devenit mai responsabila, nu pentru a strange bani la ciorap sa-mi fac nu stiu ce harburi, ci pentru a-i asigura fetei un viitor bun. cred ca asta e cel mai important.
    Modificata de snowdance22; 29.12.2011 la 20:06:45.

+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari