Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita MOTANIK_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238

Exclamatie Ingrijitoare agresiva

Buna mamici, nu am mai postat ceve de mult timp: am o problema: acum 3 zile din greseala copilul meu a lovit un coleg cu un pix in frunte nimic grav doar o umflatura, a 2 zi ingrijitoarele mai, mai sa zici ca ma iau ele la batatie mi-au zis rastit si foarte iritate ca al meu "l-a batut" cu picioarele pe acelesi copil, desi se inteleg si sunt prieteni inca din grupa mica, acum fiind in grupa mare. Doamna educatoare a zis din nou ca a fost un incident deoarece celalat baiat statea intins pe jos si din neatentie l-a atins cu piciorul. Am sunat-o pe mamica si am discutat si normal ca e nervoasa. Am intrebat-o de cel putin 3 ori pe ed si mi-a confirmat de fiecare data ca a fost un incident si ca nu a fost un gest intentionat. Dupa ce am parasit gradi am intrebat copilul daca a mai patit/s-a mai intamplat ceva si a spus ca ingrijitoarea i-a dat o palma peste fata in baie zicandu-i sa stea acolo pana ce vin ,si cu o zi inainte l-a tras de par. Cealalta l-a scos afara din clasa si l-a pus sa stea langa usa. Eu de ceva vreme am obs ca sunt diferite in comportament fata de copilul meu deoarece este singurul pe care il striga pe numele de fam si multe alte lucruri. Ce sa fac in cazul asta? eu vreu sa le reclam directoarei ( eu nu incurajez copilul sa fie violent si ma simt prost pt aceste 2 incidente dar nu cred ca au dreptul sa-mi agreseze copilul) stiu si recunosc ca poarta o parte din vina si ca nu a fost atent dar ingrijitoarele au dat o nota de agresivitate extrema acestor 2 incidente de parca ar fi un copil problema. Ce sa fac?
    Modificata de MOTANIK_23; 26.01.2014 la 07:02:31.

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Sfatul meu este sa mergi sa vorbesti cu directoarea caci , e doar parerea mea , daca lasi lucrurile asa iar ele continua sa se comporte in continuare urat cu el s-ar putea mai tarziu sa urasca gradinita iar apoi scoala . Sau mai rau sa ii fie frica sa mai mearga la gradinita .

sadia
    Guest
    Nu am sa inteleg niciodata........ce treaba are mama sa raspunda de copil de gradinita ,cand e in timpul gradinitei,.trebuie sa raspunda personalul.
    Ele trebuiesc sa stea atente sa nu se bata ,sa nu cada ,sa manance ,....atunci ele ce fac?

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Corect ! Eu cred că dacă aș fi pusă în situația asta le-aș plesni eu pe ele .. și nu mi-aș mai lăsa copilul pe mâna lor.
    CATERGORIC NU !!!! Nu pot să fiu de acord cu treaba asta și sunt foarte revoltată pe îngrijitoarele astea agresive. NU AU NICI CEL MAI MIC DREPT SĂ SE ATINGĂ DE COPILUL MEU, ORICE AR FACE ! Face ceva, mă suni pe mine și eu decid cum îl pedepsesc, nu tu ! Că nu l-ai făcut tu să îți permiți asemenea gesturi. NU !! Mie îmi este tare frică să-l dau pe Maxi la creșă - grădiniță .. tocmai din cauza asta, deși eu o să le spun dinainte să-l înscriu că nu vreau să aud de așa ceva, la creșă nu prea pot știi că nu vorbește încă copilul, dar poate o să-mi dau seama dacă chiar e să se întâmple ceva. În schimb dacă copilul îmi zice cu gura lui că l-a atins mă duc și le întorc instituția pe dos. Eu nu stau la discuții cu treburile astea. Poate că sunt tânără, dar asta nu înseamnă că nu știu sau nu pot să-mi protejez copilul. Până la urmă ele sunt puse acolo, să educe copii ( dar nu cu bătaia ) , să-i supravegheze ca să nu se ajungă la așa ceva, și dacă chiar se întâmplă din greșeală nu au dreptul să lovească copilul. PUNCT !

Nu știu ce ai tu de gând să faci, dar eu aș fi luat foc dacă eram în locul tău.

sadia
    Guest
    Ai mare grija ,la ce spui tu acolo,nu imi place deloc........copilul va ramane traumatizat.Noooo,fa ceva ,incearca sa vb deschis cu educatoarele si daca nu inteleg,mergi mai departe,Si daca ai tel performant poti sa faci ca ceilalt parinti pe la tv.
    Pt fiumiu orice!

Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Multumesc mamici pt raspunsuri! Si eu am luat foc doar ca l-am intrebat dupa ce am plecat vineri de la gradi daca s-a mai intamplat ceva si atunci mi-a spus, iar luni o voi cauta pe directoare. Cand iesise de la masa mititelul a venit plangand la mine deci a fost certat/batut/traumatizat... Desi nu ii place pilaful de orez mi-a zis o data ca nici macar nu i l-au pus in fata, de ce? Eu platesc acea mancare iar daca el nu mananca asta nu iti da dreptul sa nu ii mai dai deloc...la grupa mica la fel m-am dus sa-l iau si era ud tot deoarece s-a intamplat sa faca pisu pe el. Era rece tot pe piele, iar ingrijitoarea(aceeasi care l-a lovit) mi-a spus ca a fost pana in clasa alaturata si ca atunci avea de gand sa il schimbe. Acum cand voi vb cu directoarea le spun din start sa nu indrazneasca ca dupa ce plec eu sa-l intimideze sau sa il ignore, ca stiti acea mentalitate: "s-a dus mama ta la director, lasa ce vezi tu cand ramai singur". Gradinita e ca o a 2 casa, nu? Trebuie sa ii fie drag sa mearga acolo, iar eu ca parinte nu trebuie sa stau cu grija dupa ce plec de acolo ca cine stie ce se mai intampla si cine stie cum se comporta cu el. Daca eu plec stresata si cu griji, copilul saracul ce simte cand stie ca ramane iarasi cu acele femei si ca inevitabil vor prinde un moment cand doamna educatoare nu este de fata? Doamne, tin minte cand eram copil ca aveam o educatoare d-na Rodica, rea, foarte rea si care ii batea pe copii cu pantofii cu toc. Asemenea oameni nu au ce cauta in gradinite sau scoli. Sistemul nostru lasa de dorit, are multe lipsuri, iar daca ai probleme si esti frustrata nu ai dreptul sa te atingi de copii. Am observat cat de ligusitoare cunt cu parintii mai potenti financiar, lingusitoare si prefacute, care fac diferente intre copii in functie de relatia care o au cu parintii. Mereu le-am respectat, le salut tot timpul, imi iau ramas bun, incerc sa ma comport normal dar vad ca ceva nu le convine si voi afla ce. Iar daca salarul lor este mic,ar trebui sa isi faca griji caci dupa o plangere la inspectorat tare ma tem ca vor avea un - 10%. Asta va fi urmatorul pas in cazul in care directoarea nu va rezolva nimic.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Foarte bine ! Nu le lăsa să își bată joc. Nu le-a obligat nimeni să se facă educatoare. Trebuia să facă școală și să ajungă la birou undeva, dacă nu-i plac toți copii.

Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Citat Postat de Mamiii.lui.Maxiii Vezi mesajul
    Foarte bine ! Nu le lăsa să își bată joc. Nu le-a obligat nimeni să se facă educatoare. Trebuia să facă școală și să ajungă la birou undeva, dacă nu-i plac toți copii.
    Ai inteles gresit: e vb despre ingrijitoare( cele care ii duc pe copii la baie, ii schimba de haine, fac curatenie etc) ceea ce mi se pare mai grav doarece numar minutele pe degete cat timp petrec ele cu copii fata de educatoare. De aceea sunt cu atat mai mult revoltata: stie ea mai bine ca educatoarea ce s-a intamplat in clasa? Educatoarele sunt foarte ok, sunt multumita de ele.

sadia
    Guest
    Citat Postat de MOTANIK_23 Vezi mesajul
    Ai inteles gresit: e vb despre ingrijitoare( cele care ii duc pe copii la baie, ii schimba de haine, fac curatenie etc) ceea ce mi se pare mai grav doarece numar minutele pe degete cat timp petrec ele cu copii fata de educatoare. De aceea sunt cu atat mai mult revoltata: stie ea mai bine ca educatoarea ce s-a intamplat in clasa? Educatoarele sunt foarte ok, sunt multumita de ele.
    Sa stii ca ingrijitoarele au un rol fff important,cel putin asa vad eu lucrurile,ca daca face nu stiu ce traznaie un copil, ele sunt primele care injura printre dinti...sau ridica mana,sau minimalizeaza,ceeea ce mie mi se pare ff grav,e inadmisibil,incearca sa discuti bine pb,e copil,nu e un monstru ,ce a putut face asa grav un copil ,incat sa se comporte aceste speciimene cu el,mai ales ca e o institutie acolo.......e strigator la cer,eu mereu zic.....

Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Sadia ai dreptate: de aceasta data ele au maximalizat incidentul desi educatoare a spus clar ca a fost ceve neintentionat. ELE(INGRIJITOARELE) AU VENIT UNA DUPA ALTA SI AU TIPAT PRACTIC LA MINE CA AL MEU L-A BATUT PE CELALAT COPIL. Au fost atat de revoltate de parca era vb de nepotul lor. Parca totusi mai revoltate decat e normal, pt ceva neintentionat. Repet: nu incurajez acte de violenta gen: daca te loveste, loveste-l inapoi. Categoric NU! MA SIMT PROST. Am sunat-o pe mamica celuilalt copil sa-mi cer scuze si sa-i explic ce mi-a zis educatoarea dar bineinteles ca ingrijitoarele au dus-o in eroare spunandu-i ca l-a batut. Ele sa-si faca datoria lor, fara sa aplice corectii copiilor! Educatoarea stie mai bine ce s-a intamplat acolo si tot educatoarea trebuie sa anunte parintii copiilor implicati despre ceea ce s-a intamplat. Cum poti spune tu care nu ai fost de fata ce s-a intamplat? Copilul mi-a spus ca i-a dat o palma peste fata in baie deoarece inainte de asta educatoarea i-a spus ingrijitoarei ce s-a intamplat( fiind in tura de dimineata educatoarea pleca la 12 si jumatate) si banuiesc, din acest motiv i-a spus pt a ma anunta pe mine in cazul in care ea deja pleca acasa. Eu il supravegez mereu si cand mergem la locuri de joaca ii spun sa fie atent si la copii din jur. De asemenea daca la gradi cineva il loveste intentionat sau nu ii spun sa le anunte pe educatoare, pt ca fiecare copil tinde sa raspunda in acelasi mod si vreau sa evit astfel de gesturi. E colectivitete, spatiul e mic si copilasii sunt multi. Astfel de incidente se intampla. Si al meu a venit de n ori cu vanatai pe fata, maini, picioare. A fost scuipat de un alt coleg, lovit si chiar vineri de fata cu mine l-a calcat intentionat pe picior. L-a mine nu au mai venit sa ma anunte de aceste lucruri. Am rugat-o frumos pe doamna educatoare sa-l anunte pe tatic despre subiect, m-am intalnit dupa ceva sapt cu el intamplator si i-am spus ce ma nemultumeste si totusi acelasi copil este cel care l-a scuipat si calcat pe picior. Dar asta nu au vazut ingrijitoarele! Offff! Imi cer scuze ca nu mai termin cu amanuntele astea, dar prin ele se vede faptul ca aceste femei fac diferente intre copii.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de MOTANIK_23 Vezi mesajul
    Aaaa..am citit repede și nu mi-am dat seama. Îmi cer scuze !
    Oricum, ele nici atât nu au voie să facă așa ceva!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari