Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 28
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72

Idee Indemnizatia pentru cresterea copilului in tarile UE

Ce indemnizatie de crestere a copilului primesc mamele din Uniunea Europeana?

In Belgia, pentru intrerupere totala a activitatii de munca, mamele primesc 684,94 euro, iar pentru intrerupere partiala intre 342,46 si 580,90 euro in functie de varsta.

Mamicile din Danemarca primesc cea mai mica indemnizatie din UE, de 1006 euro pe an, insa statul plateste indemnizatia de cresterea copilului pana cand acesta implineste 9 ani, potrivit Ziare.com.

In Austria, indemnizatia este fixa, 14,53 euro zilnic pana la varsta de 30 de luni a copilului. In cazul gemenilor se acorda inca 50% din valoare.

In Bulgaria, se acorda pe baza contributiva persoanelor care solicita concediu pentru cresterea copilului mic, pana la varsta de 2 ani a copilului, pentru primii trei copii si pana la 6 luni pentru urmatorii copii in cuantum de 240 BGN/luna (aproximativ 123 euro).

In Cehia, mama care sta acasa timp de doi ani cu copilul primeste 425 de euro pe luna.

In Ungaria, indemnizatia se acorda pana la varsta de 2 ani si reprezinta 70% din media veniturilor brute zilnice din anul anterior. Maxim 70% din valoarea dubla a salariului minim HUF 91.700 (365 de euro).

In Franta, cuantumul total al indemnizatiei este de 530,72 euro. Cuantumul partial este de 403,56 euro in cazul unei actitivati cu jumatate de norma.

Pentru mai multe detalii despre indemnizatia pentru cresterea copilului in tarile UE vizitati si Ziare.com

Cum vi se par aceste cifre comparativ cu (noua) indemnizatie de crestere a copilului?

alinutza82
    Guest
    Raportat la salariul mediu din tarile respective mult mai putin decat cei 85% de la noi.
    Daca raportam iar la salariul mediu, plafonul de 6 mil pare ca se incadreaza in cam ce dau si celelalte tari.

Floricica Debutanta alebia's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.02.2009
    Postari in forum
    859
    Da dar oare preturile sunt aceleasi? ce poate cumpara o mamica din Romania cu aceasta suma si ce poate cumpara o mamica dintr-o alta tara? Ce posibilitati are o mamica in Romania pt a se intoarce la servici si ce posibilitati are o mamica din alta tara sa se intoarca la servici?

alinutza82
    Guest
    Citat Postat de alebia Vezi mesajul
    Da dar oare preturile sunt aceleasi? ce poate cumpara o mamica din Romania cu aceasta suma si ce poate cumpara o mamica dintr-o alta tara? Ce posibilitati are o mamica in Romania pt a se intoarce la servici si ce posibilitati are o mamica din alta tara sa se intoarca la servici?
    Pentru a primi aceasta indemnizatie trebuie sa fi muncit un an inainte. Daca stai doar 4-6 luni acasa pp ca angajatorul te pastreaza.

Membru inregistrat la
    03.02.2009
    Postari in forum
    859
    Da si la noi in Romania trebuie sa ai lucrat un an inainte pt a primi indemnizatie.

alinutza82
    Guest
    Cred ca se pune putin gresit problema. Nu ar trebui sa facem comparatie cu alte tari pentru ca cheltuielile lor de baza sunt altele.

Indemnizatia minima ar trebui sa acopere cheltuielile unui bebelus/copil si atat. Indemnizatia pentru cresterea copilului nu este pentru comfortul mamei....

Faceti un cos lunar cu preturile din Ro si vedeti ce iese.

Membru inregistrat la
    03.02.2009
    Postari in forum
    859
    Sunt de acord ca nu este pt confortul mamei, dar macar sa acopere cheltuielile legate de copil, sa poti sa ii oferi cele necesare. Si nu cred ca e normal sa plateste o gramada de asigurari si impozite de care sa nu beneficiezi de loc (daca doamne fereste ajungi in spital trebuie sa cumperi tot, si atunci pt ce platesc asigurarea daca nu ajung sa beneficiez de ea). Cred ca s-a ajuns prea departe incepe sa devina un lux sa ai un copil. De ce au fost de acord cu acordarea indemnizatiei pt o perioada de 2 ani la inceput daca nu exista destui bani pt acordarea lor. Ce vina am eu ca ei au ajuns in imposibilitate de plata, am propus eu sau alte mamici legea ei au propus-o.

alinutza82
    Guest
    Faptul ca au promis ceea ce nu puteau da pentru cateva voturi in plus e alta problema... Eu sunt total de acord cu tine ca nu este corect sa promiti ceva si dupa sa te faci ca ploua.

Uite eu nu cunosc preturile in Ro, dar pot concepe cat de cat o lista, puneti voi preturile si mai adaugati si chestii daca va vin in cap.

- scutece
    - lapte praf
    - haine (o suma aproximativa)

Daca vreti eu pot pune preturile pe care le am eu aici si facem o comparatie ce % reprezinta din suma oferita de statele europene.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    La lista ta Alinuta as mai adauga si mancare, legume si fructe, lactate.

Eu de la bun inceput i-am facut in casa lui Edi tot, iaurtul, banzica, mancarea. Deci avand in vedere ca am cumparat doar pampers, lapte praf (ca n-am avut incotro pt ca nu am putut sa il alaptez), legume, fructe, cereale si uneori cate o hainuta (am primit foarte multe hainute de la 2 prietene cu copilasi mai mari deci nu prea am cumparat hainute) sau o jucarie din cand in cand, suma cheltuita de Edi depeste pe departe cei 200 de lei "alocatia" lui.

Papmpersii sunt cam 150-180 de lei pe luna (un bax si ceva)
    Servetele umede (insa nu stiu cat vin pe luna)
    Laptele praf (dupa un an cand am inceput sa ii dau si lapte de vaca) 110 lei pe luna
    Cerealele cam 40 de lei pe luna
    Laptele de vaca 30 lei pe luna
    Iaurt 50 lei pe luna (aici sunt incluse si cerealele fulgii de ovaz si de porumb cu care papa iaurtul)
    Apoi vin legumele si fructele care sincer nu stiu cat costa pe luna insa zilnic Edi papa o banana, un mar si o para sau o portocala(din care ii fac suc).
    Modificata de gabitzza; 17.05.2010 la 16:41:11.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si pe langa toate astea se mai adauga din pacate si bani dati pe medicamente, vaccinuri, hainute pt ca si in conditiile in care ii iei strictul necesar hainutele trebuie luate pt ca stiti si voi foarte bine copiii cresc repede

alinutza82
    Guest
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Si pe langa toate astea se mai adauga din pacate si bani dati pe medicamente, vaccinuri, hainute pt ca si in conditiile in care ii iei strictul necesar hainutele trebuie luate pt ca stiti si voi foarte bine copiii cresc repede
    Am rotunjit ce ai pus mai sus la 400RON. Raman 200RON pentru restul.
    Nu imi dau seama daca acopera, nu cunosc preturile din Ro. Dar vaccinuri faci de 4 ori in primul an.
    Hainutele le schimbi foarte repede, mai ales in primul an.

Mai adaugam si alocatia inca 200 , inseamna 400 RON x 12 care se impart la vaccinuri si haine. Eu nu ma pot exprima, nu cunosc preturile.

+ Raspunde
Pagina 1 din 28
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari