Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mmonikamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78

indemnizatia mamelor, mamele ataca in instanta reducerea indemnizatiei

Acum, pe realitatea se discuta despre indemnizatia de maternitate si reducerea de 15%.
    Asociatia mame a dat in judecata statul pentru aceasta masura incorecta.
    Care este plafonul indemnizatiei acum?

Floricica Senior Sofia23's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2009
    Postari in forum
    3.303
    salut
    din cate stiu eu,plafonul vechi (4000) s-a redus cu 15 %...adica va fi de 3400ron
    bine ca ne iau din bani,omoara copiii..ce mai le ramane de facut???

Floricica Nou Venita dariusbabyfashion's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2010
    Postari in forum
    235
    toate indemnizatiile s-au redus cu 15% din pacate, (execeptand indemnizatia de 600 ron) pafonul minim e de 600 si maxin 4000 ron

Floricica Nou Venita mmonikamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    si eu am auzit ca plafonul maxim a fost redus cu 15%, dar sunt persoane care spun ca nu.
    din pacate, am prins pe final emisiunea de la realitatea.

Floricica Nou Venita danielamariana_t's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2006
    Postari in forum
    15
    si mie mi-au luat din indemnizatie... care nu era decat de 864 ron... vor sa ne omare pe toti guvernantii astia si sa ramana ei cu salarii babane

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    nu vad ce ar fi nou in ceea ce discuta cei de la realitatea sau ceea ce s-a propus ca subiect de discutie aici! Indemnizatiile s-au redus cu 15 % si ma bucur ca numai cu atat, pentru ca tot o stire realitatea zicea ca indemnizatiile vor fi si impozitate pe de-asupra, iar asta ar fi insemnat o reducere de... 30%? (aproximativ, ar fi fost 16 la suta din banii ramasi), ceea ce nu s-a intamplat inca... si sper sa nu se intample!
    Modificata de Ruxy_ta; 25.08.2010 la 10:33:39.

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    In alta ordine de idei... guvernul ti-a dat, guvernul ti-a luat! ce putem face in aceasta situatie? Eu, din pacate (?) inteleg necesitatea acestor masuri si nu ma revolt prea tare... cine sa produca acesti bani? in firma in care lucreaza sotul meu nu s-au achitat salarii de prin aprilie... pentru ca nu sunt bani! si daca o firma privata are probleme si nu produce si nu contibuie la stat, cine mama supararii s-o faca? cine sa ne plateasca acele indemnizatii, pensii, etc.? Partea 2, de acord cu salariile si pensiile ne-sim-ti-te, cu astea intr-adevar ar trebui sa se faca ceva... am auzit o stire (zvon, adevar, nu stiu) de postarita din Grecia care avea pensie de 30 mii de euro... anomalii ale sistemului? sau ca ajutorul de somaj e mai mare decat salariul unor profesori? pe mine fondul ma deranjeaza rau, nu faptul ca am pierdut eu banii de intretinere pe vreo 2 luni (sau banii de pampersi pe vreo 5 luni sau 2 rate la banca...), buni-rai-multi-putini ma bucur si sar pana in tavan cand imi intra indemnizatia pe card, avand in vedere ca sotul nu primeste...

loredana3345
    Guest
    stie vreo mamica ceva despre alocatia de 2 mil?eu am depus actele abia in urma cu 3 luni,dar inainte cu 20 zile sa faca fiimea 1 an.oare mai iau banii din urma?ca stiam ca termenul legal e ca daca depui dosarul pana intr un an iei banii din urma,dar azi mi au venit primii bani,si doar 2 mil,nu 28,si am intrebat de ceilalti si nimeni nu stia nimic.

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    eu stiam ca daca depui dosar in intervalul de 60 de zile de la iesirea din concediul post-natal iti iei din urma banii, daca nu depui dosar in acest interval nu iti iei banii retroactiv!

loredana3345
    Guest
    eu nu am lucrat ca sa am concediu post natal.eu vb de alocatia de la stat

loredana3345
    Guest
    Citat Postat de Ruxy_ta Vezi mesajul
    In alta ordine de idei... guvernul ti-a dat, guvernul ti-a luat! ce putem face in aceasta situatie? Eu, din pacate (?) inteleg necesitatea acestor masuri si nu ma revolt prea tare... cine sa produca acesti bani? in firma in care lucreaza sotul meu nu s-au achitat salarii de prin aprilie... pentru ca nu sunt bani! si daca o firma privata are probleme si nu produce si nu contibuie la stat, cine mama supararii s-o faca? cine sa ne plateasca acele indemnizatii, pensii, etc.? Partea 2, de acord cu salariile si pensiile ne-sim-ti-te, cu astea intr-adevar ar trebui sa se faca ceva... am auzit o stire (zvon, adevar, nu stiu) de postarita din Grecia care avea pensie de 30 mii de euro... anomalii ale sistemului? sau ca ajutorul de somaj e mai mare decat salariul unor profesori? pe mine fondul ma deranjeaza rau, nu faptul ca am pierdut eu banii de intretinere pe vreo 2 luni (sau banii de pampersi pe vreo 5 luni sau 2 rate la banca...), buni-rai-multi-putini ma bucur si sar pana in tavan cand imi intra indemnizatia pe card, avand in vedere ca sotul nu primeste...
    doamneeeeeeee,cum sa nu primeasca sotul salariul din aprilie?! cum de mai lucreaza acolo?oribil!ce pot sa zic..nu mi se pare normal sa nu ti primesti salariul.nu cred ca trebuie sa il intereseze pe el motivele pt care nu are seful bani.hai 1 luna,dar 4-5 luni?!in fine.si asta cu indemnizatiile... e jale daca au ajuns sa ia din banii copiilor!sau mai bine zis e clar catre ce ne indreptam si ce urmeaza.subiect off-topic: am vazut o stire in care arata un om care murise si familia lui primea acasa nu stiu ce chitante pe numele mortului care continua sa aibe datorii:-))))))) e de ras si de plans in acelasi timp.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari