Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 41
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182

Incendiu la Maternitatea Giulesti

La sectia de terapie intensiva a maternitatii Giulesti s-a produs un incediu in aceasta seara. O parte dintre nou-nascuti au fost transportati de urgenta la Spitalul Grigore Alexandrescu cu arsuri grave. Avand in vedere a a fost afectata sectia de terapie intensiva a maternitatii Giulesti, se pare ca cei afectati sunt bebelusii nascuti prematur, care trebuia sa stea la incubator.

Cauza incendiului pare a fi instalatia de aer conditionat.

Dumnezeu sa aiba in paza bebelusii si mamicile care sunt acolo!

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    3 bebelusi au murit si 8 sunt in stare grava in urma incendiului cauzat de explozia aerului conditionat la maternitatea Giulesti.

Gravidele au fost transportate la Maternitatea Filantropia.

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    De asemenea, alte mamici au fost transportate cu nou-nascutii la Spitalul Caritas.

Incendiul a fost stins in jumatate de ora. Au fost evacuati 11 copii: cei 3 care au decedat si 8 transportati de urgenta la Grigore Alexandrescu.

Bratarile bebelusilor si ale mamelor au ars, asa ca acum se pune si problema identificarii bebelusilor.

Toate persoanele internate la Giulesti au fost transportate la alte spitale.

iubytzik22
    Guest
    Off saracii copii....sincer uitandu-ma la aceasta stire nu imi mai vine sa mai nasc in Romania...cata neglijenta poate exista.....cat trebuie sa mai suportam?Dumnezeu sa ii odihneasca in pace pe bietii copilasi si sa le dea multa putere parintilor sa reuseasca sa treaca peste aceasta tragedie ....si multa sanatate bebelusilor care se afla in stare grava.....

Floricica Nou Venita mmonikamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    Nu pot sa cred ca s-a intamplat asta. Am urmarit si eu stirile si inca nu imi vine sa cred.
    M-am intristat foarte tare cand am aflat de cei 3 copilasi, care acum sunt ingerasi.

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Toate gravidele sunt in afara oricarui pericol si doar 3 bebelusi au ramas neidentificati. Pentru acestia se vor face teste ADN, a declarat Raed Arafat, secretar de stat in Ministerul Sanatatii.

Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    Off saracii copii....sincer uitandu-ma la aceasta stire nu imi mai vine sa mai nasc in Romania...cata neglijenta poate exista.....cat trebuie sa mai suportam?Dumnezeu sa ii odihneasca in pace pe bietii copilasi si sa le dea multa putere parintilor sa reuseasca sa treaca peste aceasta tragedie ....si multa sanatate bebelusilor care se afla in stare grava.....

Ni se poate intampla si noua acelasi lucru, in orice clipa in care suntem acasa, ori la birou. Cred ca trebuie sa asteptam rezultatele anchetei, din ce au dat pe realitatea, se pare ca a fost de la aerul conditionat, reparat cu 2 zile in urma.

Este un eveniment nefericit, dar sa nu ne grabim sa acuzam oameni de neglijenta.

Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    Managerul Spitalului de Obstetrica-Ginecologie "Filantropia", dr. Gheorghe Peltecu, a declarat pentru Gandul ca pacientele aflate in travaliu au ajuns in siguranta la spital.

"Au fost aduse cu ambulante SMURD. Starea lor este sub control. Am preluat in siguranta pacientele trimise de la Maternitatea Giulesti", a spus Peltecu.

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Din pacate vestile nu sunt deloc bune in ceea ce ii priveste pe bebelusii transportati de la Maternitatea Filantropia la Spitalul Grigore Alexandrescu.
    Dan Enescu - director Gr. Alexandrescu spune ca bebelusii sunt in stare deosebit de grava, iar previziunile sunt rezervate. Arsurile reprezinta cea mai mare trauma pe care o poate suferi corpul uman, mai ales atunci cand este vorba despre un bebelus nascut prematur, cu o greutate sub 3 kg.

iubytzik22
    Guest
    Monik am zis din neglijenta fiindca de multe ori anumite lucruri se fac cu su[perficialitate......daca intr-adevar era defect acel aparat de aer conditionat de ce nu s-a reparat bine...de unde stim ca nu poate fi o neglijenta un lucru realizat de mantuiala...daca ar fi sa facem o comparatie intre spitalele din Ro cu cele din strainatate iti zic eu ca se vede o diferenta imensa.....nu mai zic de igiena.....ar trebui sa ne punem un semn de intrebare...azi la stiri a aratat un copil de 8 ani care a murit in spital din cauza unei cazaturi...dar oare nimeni nu stia sa ii dea ingrijiri adecvate?

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Iubytzik, se pare ca nu sunt siguri inca de faptul ca aparatul de aer conditionat a fost cauza incendiului. Vorbea un reprezentat al pompierilor pe Realitatea mai inainte si spunea ca nu pot spune care a fost cauza. Asteptam acum conferinta de presa de maine de la ora 11 cand toate institutiile implicate vor da mai multe informatii. Pana atunci... sa ne rugam pentru cei 8 bebelusi, sa le dea Dumnezeu sanatate si putere sa supravietuiasca si sa-si bucure parintii.

+ Raspunde
Pagina 1 din 41
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari