Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita littleprincess's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2009
    Postari in forum
    37
    Buna fetelor!

Ati auzit despre clinica de Fertilizare in Vitro – Sabyc ???

A fost cineva acolo sa doneze ovule? Din informatiile pe care le am se pare ca cei de acolo au fost retinuti pentru trafic de ovule. Embrionii ce urmau a fi implantati au fost obtinuti in cadrul clinicii urmare a fertilizarii ovocitelor prelevate, contra cost, de la donatoare, in perioada saptamanilor anterioare si fara a exista acordul Agentiei Nationale pentru Transplant privind acreditarea acestei activitati. In cadrul clinicii s-au realizat 1200 de fertitlizari in vitro pentru familii din Israel, Italia si Germania . La clinica exista o persoana care racola direct sau prin persoane interpuse tinere dispuse sa fie supuse tratamentului de stimulare ovariana si prelevare de ovocite.

Un sfat din partea mea donarea ovocitelor contra cost este interzisa prin lege! Asa ca aveti grija la ce clinica va programati pentru FIV!

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Buna, Littleprincess si bine ai venit pe forumul Copilul.ro.
    Am vazut si eu aseara la stiri scandalul iscat la Clinica de fertilizare in vitro Sabyc. Mie mi se pare incredibil ca se mai intampla astfel de lucruri in zilele noastre, plus ca ma cutremur cand ma gandesc la familiile care trebuie sa apeleze la FIV... Nici nu ai sti ce sa alegi... sa fii sigura ca totul e bine si nu se va apuca nimeni sa faca trafic cu ovocitele tale... E totusi vorba despre joaca cu viata acolo...

Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72
    Oamenii de acolo sunt total neprofesionisti si au incalcat legea grav. Nu este normal ca niste oameni, chipurile "de stiinta", sa se joace astfel cu vietile unor familii care isi doresc copii. Este imoral si nu exista scuza pentru asa ceva.

Floricica Nou Venita rachetutza_mik's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2008
    Postari in forum
    18
    eu am citit ca actiitatea clinicii Sabyc ar fi trebuit sa inceteze inca din 2008, iar medicii israelieni (sau ce nationalitate or fi avand ei) nu aveau drept sa practice medicina in Romania... deci ma infior cand aud de-astea... saracele femei care au mers aocolo...

Floricica Nou Venita eeyore's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2009
    Postari in forum
    27
    nu mi-a venit sa cred ce am citit astazi: clinica Sabyc nu este singura clinica de fertilizare in vitro aflata in ilegalitate... se pare ca in aceeasi situatie se afla si American Medical Center, Saint Lukas si... tineti-va bine... Medsana!!!
    cum i-o lasa inima pe medicii si pe oamenii astia (daca mai pot fi numiti oameni) sa se joace cu viata fara sa aiba toate dotarile si aprobarile necesare

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    ati vazut la clinica sabyc de la cine se faceau recoltarile? ati vazut ce femei sprijineau trotuarul in perioada asta cat a fost inchisa?

Membru inregistrat la
    23.01.2009
    Postari in forum
    27
    cristeepas, chiar nu am vazut. sa inteleg, din felul in care o spui, ca erau "niste doamne"... de trotuar?

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    "doamnele"erau de trotuar!!
    acum fiecare are scuza lui:clinica sa faca bani,cine "doneaza"sa castige bani,iar cele inseminate au un copil!!!la noi in tara fiecare face ce vrea ,cand vrea,cum vrea fara sa dea vreo socoteala!!
    de ce????????ca e tara lui papura voda !!!niste nemernici care fac bani din viata omului[mitraliera]

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    nu stiu nici macar daca le dadeau bani... le minteau ca le fac tratamente sa nu mai ramana insarcinate...cel putin asa reiesea dintr-un reportaj tv... nu am garantia ca asa stau lucrurile, dar nu m-ar mira sa fie asa...

Membru inregistrat la
    23.01.2009
    Postari in forum
    27
    materialul de care ziceti voi nu l-am vazut, dar intradevar, madaroxi, ar merita pusi la zid si impuscati medicii care pot face asa ceva... e trist ca se intampla astfel de lucruri. ma bucur totusi ca au fost descoperiti si sper sa se ia masurile care trebuie luate.
    eu zilele astea am fost plecata din Buc si nu am mai vazut nici stirile. cu Sabyc ne-am lamurit... de celelalte 3 clinici s-a mai auzit ceva? aveti idee?

Floricica Nou Venita littleprincess's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2009
    Postari in forum
    37
    Buna fetelor....pe mine ce ma socheaza cel mai mult este faptul ca mai multe persoane care au donat in repetate randuri ovocite, care au fost implementate unor femei diferite, au avut ca rezultat in final, copii care din punct de vedere genetic sunt frati....nu e posibil asa ceva! Sa nu uitam ca comercializarea de ovule feminine este interzisa aceasta practica reprezentand o forma de exploatare a femeilor si incalca valorile etice si morale!
    Eeyore nu s-au dat foarte multe detalii despre celelalte 3 clinici implicate in scandal dar sa speram ca se vor face cercetari si vor fi pedepsiti cei vinovati...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari