Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 20
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Avansata littleone's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2007
    Postari in forum
    1.752
    As vrea sa stiu parerea voastra despre o femeie care are ca principala ocupatie caminul propriu: cresterea si educatiaa copiilor, ingrijirea casei, documentarea pe diverse teme. . . Intrebare: daca ati avea posibiliattea de a alege intre a fi femeie casnica si a merge la un serviciu bun ce ati alege? Nu ma refer deloc la fetele care fac cariera in adevaratul sens al cuvantului.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Am toata admiratia pentru acele mame care ales sa fie casnice, dar si fac acest lucru cu succes. Nu este deloc un lucru usor sa te ocupi de o "gospodarie" intreaga ca sa fie totul perfect (curatenie, gatit, rufe, cumparaturi) si sa te ocupi si de copii, sa fie hraniti cum trebuie, sa aiba activitati frumoase si educative, sa te si joci cu ei, sa ii scoti in parc. Este o slujba cu norma intreaga. La fel cum si mai multa admiratie am pentru acele mame care lucreaza si seara vin acasa, si trec la cea de-a doua slujba, de stapana a casei, unde o asteapta aceleasi lucruri ca si pe o femeie casnica, o familie care trebuie hranita, curatenie de facut si copii care abia asteapta sa se joace cu ea. Nu as alege un serviciu, oricat de bun ar fi el, daca acesta ar presupune sa plec de acasa la 8 dimineata si sa ajung inapoi la 8 seara. Prefer ceva platit cu mai putini bani, dar care sa imi lase timp suficient sa stau cu familia si sa ma ocup de copii.

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    E adevarat ca nu e usor sa stai acasa si sa ai in grija tot......dar cand nu stai e si mai greu sa ai grija de tot!!!Cu toate astea ,nu mi-ar placea sa stau la nesfarsit acasa.....nu mai am contact decat cu mamici,vorbim doar de copii,ce gatim,cat spalam,unde merg la gradi,ce fac acolo........offf...oricum vorbim si la servici despre copil,dar schimbam climatul!

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    e adevarat ca suntem foarte mandre cand casa noastra e cea mai pusa la punct, copilul bine educat si ingrijit dar eu una as alege ca dupa 2 ani ai copilului sa merg la serviciu cu un program rezonabiil 7-16.pentru ca in ultimii doi ani de cand stau doar cu pustiul am impresia ca mai toate informatiile acumulate in facultate s-au dus si simt ca ma plafonez,cele mai multe conversatii sunt legate de copil cat ,ce ,cum doarme , mananca etc. as prefera de acum sa las pe planul doi casa in sensul c apot aspira doar 1 data si nu zeci de miide ori pe zi,pot gati la 3 zile nu in fiecare zi si fiului meu nu i-ar fi rau cateva ore la camin alaturi de alti copii.
    acasa sau la serviciu tot abosite suntem la sfarsitul zilei si e la fel de greu.

Floricica Nou Venita clari's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2008
    Postari in forum
    223
    fetelor eu una prefer casnica si asta doar datorita faptului ca ocupatia mea imi permite sa fiu
    deh am terminat literele as fi de cariera profesoara de romana insa am facut facultatea strict de placere unde mai pun ca am si acel dram de talent de care e nevoie in literatura; cu ajut lui d-zeu anul asta o sa imi public primul roman

Floricica Avansata littleone's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2007
    Postari in forum
    1.752

doamne ajuta

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Bravo, clari1 si eu am terminat literele, si asta imi permite sa stau acasa mai pe termen lung, facand pregatiri la engl si traduceri. In felul asta stau si cu copilul-sa speram copiii- ca asta mi se pare mie mai important decat orice altceva, si ajut si bugetul familiei, ca si asta conteaza. Cu pregatiri si cu traduceri pot castiga cat as castiga ca profa, si am avantajul de a fi aproape de copii mei. In acelasi timp, imi fac si meseria care imi place enorm.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Ideal ar fi sa putem sa le facem pe toate f. bine: servici si casa.
    Dar...fara a discredita munca in gospodarie, eu cred ca nu poti trai numai "la cratita". Chiar daca asta e meseria traditionala a femeii, parca te limiteaza sa faci numai gospodarie.
    Eu cred ca trebuie sa fim si independente, sa ne descurcam la fel de bine ca si ei in lumea de afara (pt. ca facem multe lucruri mai bine decat domnii) si sa nu asteptam sa ne dea ei ce ne trebuie.
    Cred ca as muri sa-i cer lui bani sa-mi iau ceva exclusiv pt.mine, sau sa-mi spuna ca n-avem bani acum pt. ce-mi doresc eu (chiar si pt. casa, copil, etc.).

iubytzik22
    Guest
    Ralukut total de accord cu tine insa marea majoritate asa gandesc eu stiu ca si mama era asa inainte acuma la 56 de ani ea lucreaza si tata lucreaza deci mi se pare un lucru bun sa fii independenta din punct de vedere financiar. Nici mie nu imi convine cand vad ca atunci cand primesc banii de pe concediu maternal si iau doar 1 milion pt mine si restul pt casa, mancare si baiat. Asta e dar deocamdata doar atat pot face. Insa rolul femeii nu e doar de a fi la cratita si sa aiba grija de copii chiar ma contraziceam cu socru miu pe tema asta, nu sunt de accord ca femeia tot barbatul sa faca mai putin pe motiv ca aduce bani in casa. Adik ne-am casatorit impreuna doar nu m-am maritat cu mine ca sa fac totul. Treburile casei se impart asa e normal si firesc parerea mea, insa nu inseamna ca nu respect si admir pe cele care o fac si chiar fff bine. Felicitarile mele ca stiu sa se descurce cu totul si faca fata.

Floricica Nou Venita alinatatarusanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2007
    Postari in forum
    148
    NU femeii casnice nu mai traim in trecut cand rolul femeiii era doar sa faca mancare curatenie si crescut copii...cred ca acum suntem complexe si egale cu barbatii de langa noi deci si ei trebuie sa faca treburile casei in egalitate cu sotia lui...cat despre copii cei care cresc dependenti de un parinte casnic mai ales de mama tind sa fie asa si in viitor si in casnicia lor si tind sa ceara acelasi lucru de la partenerul de viata...si nu este chiar placut...si cred ca parintele reperezinta modelul nr 1 al copilului si daca tu nu faci decat chestii casinice ce poate vedea copilul la tine? iar la gradinita, la scoala ce va raspunde el cand va fi intrebat ce este mama ta ce meserie au parintii tai? alaturi de alti copii care vor spune ca mama este medic, profesor etc..nu consider deloc bine sa stai acasa pentru ca vine o vreme cand copilul va fi independent si tu vei pierde multe...serviciul te deconecteaza pe tine de casa ca si gradinita pe copil...toate se imbina si ajut familia...si de ce ti-e frica sa dai copilul la gradinita cand acolo este locul lui ...intre copii asa cum locul tau ca si om este intre oameni...

oanachampion
    Guest
    Mie nu mi se pare neaparat un pas inapoi faptul ca sunt casnica... Da, mi-as dori sa avem mai multi bani, insa nu privesc asta din perspectiva independentei mele financiare, ci din perspectiva prosperitatii familiei mele. In al doilea rand... mie una imi convine sa-mi astept barbatul cu casa curata, mancare calda pe masa + eu aranjata si parfumata, nu plina de nervi si obosita de la servici, gandindu-ma cu groaza la restul muncii care ma asteapta acasa... Pt. ca, sa fim seriosi... in TEORIE treaba in casa se imparte la doi, pt. ca, in practica, femeii ii revine curatenia, gatitul si ingrijitul copiilor, iar barbatului ii revine... telecomanda...
    In alta ordine de idei, chestia cu "ii e rusine copilului sa spuna ca mama lui/ei e casnica" mi se pare aberant... De ce ar fi rusinos sa te dedici copiilor si familiei tale? Chestia e ca, in Romania, datorita saraciei si nevoii femeii de a se duce la servici (pt. ca, altfel, un cuplu normal n-ar putea nici sa viseze sa aiba cu ce creste copii), ati ajuns sa va bagati in cap ca a fi casnica e egal cu a fi lenesa, plafonata, un exemplu rau etc. Un exemplu rau poate fi oricine, iar lenea si plafonarea se intampla si la "case mai mari" (respectiv femei de cariera). Aici, de ex., fff multe femei sunt casnice. Plafonarea depinde de fiecare om. Foarte multe casnice de aici se implica in activitati de caritate ale comunitatii/orasului in care traiesc, prin intermediul bisericilor, scolilor, consiliilor locale etc.
    Alta chestie care mi se pare ciudata: faptul ca va simtiti prost sa-i cereti barbatului sa va cumpere ceva... De ce? Vorba alora din "Clona": "mucho oro, InshaAllah!" (si au mare dreptate)... Daca nici barbatul nu-ti da (pt. care, cu sau fara servici, faci o gramada de chestii), cine sa-ti dea? De ce noi trebuie sa dam la toata lumea, sa ne impartim, eventual, in 10 ca sa facem fata, iar noua sa nu ne dea nimeni? De ce femeia e vazuta ca un cal de bataie, in loc sa fie pretuita si respectata?

+ Raspunde
Pagina 1 din 20
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari