Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    iubytzik22
    Guest

Exista Rai si Iad?

Eu cred ca exista Rai si Iad,la fel de mult cum exista binele dar si raul pe pamant.Adesea ne intrebam, dupa ce murim unde ne vom duce?
    Parerea mea este ca sufletul este cel care se va duce in Rai sau in Iad, iar corpul se va intoarce inapoi in " tarana" de unde am si venit.
    Se spune ca daca am realizat fapte bune, de milostenie si am ajutat pe altii sufletul nostru se va duce in Rai, iar daca am fost rai, am batjocorit, am barfit, am facut rau altora, mi-am batut joc de persoanele mai "slabe de inger" vom ajunge in Iad.
    Chiar am citit undeva si despre Purgatoriu care semnifica locul in care " sufletul este supus pentru o vreme unui "foc curatitor"."
    Voi ce parere aveti?

miha.b
    Guest
    stai un pic ... adica unde ma duc din groapa mai departe?
    nu te cauta dupa 7 ani?

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Si eu cred ca exista Rai si iad dar nu stiu cum este fiecare dintre ele. Cred ca raiul este un loc unde sufletul isi gaseste linistea - dupa tumultul vietii iar iadul ... nu pot sa mi-l imaginez. In fiecare religie aproape iadul si raiul au o alta forma.

miha.b
    Guest
    pai daca exista iadul ... atunci sigur o fufa care tocmai si-a omorat gemenii nou nascuti ca erau facuti cu amantul ... TOCMAI S-IA CUMPARAT BILETUL ...

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Eu am o alta dilema
    De ce trebuie Dumnezeu pedepseste? De ce se spune ca daca iesi din cuvantul Domnului, vei fi pedepsit
    Eu prin Dumnezeu inteleg bunatate, milostenie, aducerea pe drumul bun a celor rataciti

sunshine
    Guest
    Ceva exista...nu stiu daca e iad sau rai...
    Raiul nu pot sa mi-l inchipui cu o gramada de lume in el ascultand osane si iadul nu il pot vedea asa negru si cu foc in el...:)

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    Eu am o alta dilema
    De ce trebuie Dumnezeu pedepseste? De ce se spune ca daca iesi din cuvantul Domnului, vei fi pedepsit
    Eu prin Dumnezeu inteleg bunatate, milostenie, aducerea pe drumul bun a celor rataciti
    Ioana eu cred ca nu Dumnezeu este cel care ne pedepseste atunci cand gresim.Cred ca este vorba mai mult despre consecintele faptelor noastre,fiindca noi suntem responsabili atunci cand luam o decizie...Acuma daca eu gresesc sa ma contraziceti....

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de miha.b Vezi mesajul
    pai daca exista iadul ... atunci sigur o fufa care tocmai si-a omorat gemenii nou nascuti ca erau facuti cu amantul ... TOCMAI S-IA CUMPARAT BILETUL ...
    Iti dai seama ca intra la pruncucidere, direct si atunci nici nu mai este vorba sa ajunga in Rai.

Floricica Novice nalexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2011
    Postari in forum
    396
    Eu cred ca exista ambele!!!marea intrebare:ce ne asteapta dupa ce vom muri???rai sau iad???in ziua de azi nici nu mai sti ce i bine si ce i rau....stiti ce ma intreb eu?!dupa ce vom muri ne vom reintalni cu toti pe cei care ii cunoastem???eu as vrea asta,altfel n as mai vedea rostul!!!raiul il vad un loc minunat unde ma reintalnesc cu familia si ramanem fericiti iar iadul nu mi l am imaginat pana acum si nici nu vreau...

oanachampion
    Guest
    Nu cred in Iad si Rai. Cred in reincarnare (cu alte cuvinte, pe Pamant ne platim pacatele si ne invatam lectiile) si intr-un loc dupa moarte, in care sufletul se "odihneste " nitel, planuieste viitoarea viata impreuna cu grupul de suflete apropiate etc. La sfarsit, cand am platit tot ce era de platit si am invatat tot ce era de invatat, ne reintoarcem la esenta Divinitatii (adica facem, din nou, ca si spirit/suflet, parte din D-zeu). Divinitatea este totul si totul este Divinitate. Si pt Divinitatea nu se poate experimenta pe ea insasi sub forma de D-zeu, pt ca, daca D-zeu e totul, nu e nimic care sa nu fie D-zeu, deci D-zeu nu exista ca si D-zeu (ca sa dau un exemplu inteligibil, imaginati-va un trib de negri din inima Africii, care n-a vazut niciodata oameni albi... din cauza asta, ei nu se pot vedea pe ei insisi ca fiind negri, pt ca nu stiu ca mai exista si alte rase de oameni pe planeta... nu poti sa te identifici ca fiind ceva, in absenta a ceva ce este diferit/opus a ceea ce esti tu), a dat nastere particelelor din ea (sufletele), care au si o experienta in plan material, pe langa aceea din plan spiritual. Sufletele experimenteaza starea (sau, mai bine zis, iluzia) de a nu fi D-zeu, cu tot ceea ce inseamna ea. Cum ar putea o particica din Divinitate sa ajunga in iad? Toti ajungem la D-zeu, mai devreme sau mai tarziu (in fct de cat de repede invatam si cate greseli facem pe parcurs)... Suntem, daca vreti, visul Divinitatii, colorat in miliarde de posibilitati...

oanachampion
    Guest
    Poveste:
    Se spune ca, la inceputul universului/vietii/whatever, D-zeu a creat sufletele in grupuri destul de mari... Ele s-au divizat, apoi, in grupuri din ce in ce mai mici. Ultimul grup este format din suflete apropiate care ne vor fi alaturi (nu neaparat toate de-odata, in sensul ca intr-o viata putem avea alaturi doar un suflet apropiat, in alta putem avea 10, in fct de planurile fiecarui suflet in parte... iar ele ne pot fi parinti, frati, surori, copii, parteneri de viata, prieteni fff apropiati etc, relatiile nefiind neaparat aceleasi in fiecare viata... respectiv copilul din viata asta iti poate fi parinte in viata viitoare... si cu ocazia asta te va face sa platesti pt greselile pe care le-ai facut in calitate de parintele lui). Ultima divizare e a fiecarui suflet in parte, intr-o jumatate feminina si una masculina (si care jumatati se intalnesc rar in planul fizic). Cu alte cuvinte, da, suntem cu cei dragi atat in lumea asta (de mai multe ori), cat si in lumea de dincolo...

+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari