Vezi rezultatele sondajului: Sunteti de acord cu eutanasierea copiilor ?

Votanti
11. Nu poti vota in acest sondaj
  • Da!

2 18,18%
  • Nu!

9 81,82%
Sondaj cu optiuni multiple.
Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Eutanasierea copiilor cu boli incurabile in faza terminala !???

Doamne sfinte!
    Am vazut mai devreme la stiri cum ca in Franta parca, nu stiu daca am retinut bine, se dezbate aprobarea legii eutanasierii copiilor cu boli incurabile. Deci mi s-a facut pielea de gaina cand am auzit asa ceva. Este atat de barbar. Sa-ti omori propriul copil. Doamneee! O mama a unui bebelus de 10 luni a spus ca a recurs la asta, adica nu si-a mai alaptat / hranit bebelusul la recomandarea medicilor. Dupa parerea ei a fost mai bine asa decat sa de-a bani pe o gramada de medicamente stiind ca sunt sansee mici de a deveni un copil normal acel bebelus.
    Pe de alta parte, o fata de 17 ani parca, care este paralizata a spus ca viata trebuie traita asa cum te-a lasat Dumnezeu, o data ce mori nu mai poti sa te intorci.

Voi ce parere aveti ? Daca sa presupunem prin absurd ca s-ar da o astfel de lege la noi in tara a-ti pro sau contra ??? Pana acum doar in Olanda exista o astfel de lege!
    Modificata de Mamiii.lui.Maxiii; 29.11.2013 la 00:00:22.

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Lumea a innebunit de tot . Cum sa iti omori copilul . Eu am un copil cu dizabilitati dar este lumina ochilor mei . Daca s-ar da o astfel de lege cred ca s-ar ajunge la crima . Adica eu i-as impusca pe toti cei care au aprobat-o .

Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Despre Belgia era vorba in reportaj. Belgia poate deveni a doua tara, dupa Olanda, in care eutanasierea sa fie legala.
    Cred ca ideea se referea mai mult la adultii si copiii cu boli in faza terminala, si nu la persoanele cu dizabilitati. Incerc sa imi imaginez cat de mult sufera un copil sau un adult bolnav de cancer in faza terminala, dar totusi... eutanasierea mi se pare ceva fortat, barbar. Am impresia ca oamenii au ajuns sa se substituie lui Dumnezeu prin toate astea.
    Normal ca nu sunt de acord sa se practice aceasta metoda la copiii sau adultii cu dizabilitati. Fiecare dintre noi avem o menire in aceasta lume si cred cu tarie ca persoanele cu dizabilitati ne arata in fiecare zi ce inseamna puterea si forta dragostei si ne fac, pe noi ceilalti oameni mai buni. Ca sa nu mai vorbim de cata dragoste si afectiune au de oferit.

princess
    Guest
    Nu pot sa nu ma intreb daca toti cei oripilati de o astfel de lege simt la fel vis a vis de avort.

In burtica mamele au voie sa-si omoare copilul, dupa ce se naste, nu. De multe ori fix din acelasi motiv: sanatatea copilului. De ce, doar ca o lege spune asta? Dar constiinta ce spune, dar inima? Atunci ne putem juca de-a Dumnezeu, dupa... nu?!

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Intrebarea din sondaj e pusa gresit si tendentios- intrebarea corecta era - sunteti de acord cu eutanasierea copiilor care sufera de boli incurabile, in faza terminala? Altfel, oricine care e normal la cap nu ar putea spune ca e de acord cu eutanasierea unui copil. Cred ca e vorba doar de cazuri extreme si o astfel de decizie nu s-ar lua pripit si peste noapte. E greu de judecat si de dat un raspuns atata vreme cat nu te afli in situatia respectiva. Si cred ca sunt multi factori care trebuie luati in calcul in a da un raspuns lucid. Personal, nu ma pot pronunta nici pro nici contra. Si sper sa fie cat mai putini care sa aiba de-a face vreodata cu asemenea alegeri.

Floricica Nou Venita andreyutza_luca's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2013
    Postari in forum
    93
    Vreau sa va spun ca in vara asta am vazut un film exact pe acelasi subiect. Nu ma uit la filme indiene, însa acesta m-a atras prin tema sa cat si actrita....frumusetea aceia de femeie Aishwarya Rai....filmul se numeste Guzaarish. Este de-a dreptul impresionant (am mai plans jumatate de ora după ce s-a terminat filmul).Este f impresionant si emotionant (eu asa consider).Acolo se ofera detalii despre acest subiect care din punctul meu de vedere este cu dus si-ntors. Fac abstractie de discutie si va recomand acest film ptr a intelege de ce s-ar dori promulgarea acestei legi. http://www.imdb.com/title/tt1438298/?ref_=nv_sr_1[*]
    Modificata de andreyutza_luca; 29.11.2013 la 09:47:55.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Intr-adevar pana nu esti pus intr-o astfel de situatie nu-ti poti da seama cum e, dar totusi nu stiu probabil ca e extrem de greu sa-ti vezi copilul suferind din cauza unei boli incurabile, dar totusi eu una nu cred ca as fii in stare sa recurg la asa ceva, adica nu pot decat sa stau si sa-mi imaginez cum femeia aia a reusit sa nu-si mai hraneasca bebelusul probabil cateva zile bune, cum Doamne iarta-ma sa stai in casa cu propriul tau copil si sa nu-l mai hranesti. Voi va puteti imagina cat de crud suna ? Sa stii ca iti omori copilul incet - incet cand el poate mai are multe zile de trait. Cine ne da dreptul asta ? Si cum mai pot trai oamenii aia cu constiinta impacata cand stiu ca au facut asa ceva, chiar daca se presupune ca ii curma suferinta copilului ? Eu una nu as putea !

Princess eu sunt total impotriva avortului dinainte sa fiu mamica, chiar din scoala cand se faceau diverse sondaje legate de avort. NU! Si pot sa spun ca am fost pusa in situatia asta care pe mine m-a doborat psihic si emotional in primele saptamani de sarcina. La 5 saptamani de sarcina, chiar in ziua in care mi-am vazut prima oara odoru` in burtica, care era cat o minge de ping-pong, poate nici atat...spre seara am facut o alergie la ceva, nu-mi dau seama la ce nici acum, si m-am dus la dr de familie a doua zi si nici nu s-a uitat prea mult la mine, si mi-a zis " Tre` sa faci avort ca ai rubeola si poate iesi copilul cu malformatii " . Am crezut ca innebunesc, si de frica nu m-am dus sa-mi fac analizele ca nu cumva sa fie adevarat. Efectiv ideea de a-mi omora propriul copil nu incapea in mintea mea. Si pana la urma mi-am facut analizele si a durat 2 saptamani pana mi-a venit rezultatul, eram intr-o depresie totala, mai ales ca mi l-am dorit atat de mult .. mi-am zis " nu mi se poate intampla mie asta " . Si cand am primit rezultatele care erau negative am putut sa respir linistita in sfarsit. Imi venea sa urlu pe strada de bucurie. Si stau cateodata si ma gandesc daca faceam atunci avort la spusele dnei dr cum ar fi fost viata mea acum, ma uit la baiatul meu si il vad asa frumos, mare, activ, fericit, si nu-mi pot imagina cum ar fi fost viata mea daca il omoram atunci.

Doamne fereste! Eu nu sunt de acord nici cu avortul si nici cu eutanasierea asta. Fiecare om are scopul lui ii viata, chiar si cei care sufera de boli incurabile, si daca chiar e in faza terminala, lasa-l sa-si traiasca viata pana la ultima lui suflare, care doar Domnu hotaraste cand v-a fi. Noi nu avem nici un drept sa facem asta, nici macar daca suntem parinti !!!!

princess
    Guest
    Nu e durere mai mare pentru o mama decat sa-si vada copilul ca se chinuie. Iar eu ca mama, sa fiu pusa in situatia asta, stiu sigur ce as face: l-as iubi de o mie de ori mai mult, i-as alina suferinta atata cat sta in puterile mele, as fi langa el, l-as tine in brate si l-as face sa se simta cel mai iubit copil din lume. Cate zile are, as face tot ce e omeneste posibil sa-l fac fericit indiferent de starea in care e.

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Mami lui Maxi, mama respectiva, de care spui tu ca a refuzat sa-si hraneasca propriul copil, cred ca era dusa pe campii. Si eutanasia nu inseamna asta. Eutanasia se face doar in spital, in conditii speciale si in cazuri rare- sunt cazuri in care chiar cei bolnavi incurabil o cer. Si asta se prqactica doar in anumite tari, culmea, dintre cele mai civilizate. Nu sunt o aparatoare a eutanasiei, dar va rog frumos sa va informati exact ce inseamna aceasta procedura care este oricum, extrem de controversata.

EUTANASÍE s. f. 1. Moarte fără dureri. 2. Metodă de provocare a unei morți nedureroase unui bolnav incurabil, pentru a-i curma o suferință îndelungată și grea. [Pr.: e-u] – Din fr. euthanasie.
    Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de ionel_bufu | Semnalează o greșeală | Permalink
    eutanasíe (e-u-) s. f., art. eutanasía, g.-d. eutanasíi, art. eutanasíei
    Sursa: DOOM 2 (2005) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink
    EUTANASÍE f. 1) Moarte ușoară (fără dureri). 2) Metodă medicală de provocare a unei morți nedureroase, pentru a curma suferința unui bolnav incurabil. /euthanasie, gr. euthanasia
    Sursa: NODEX (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de helleborerose Vezi mesajul
    Mami lui Maxi, mama respectiva, de care spui tu ca a refuzat sa-si hraneasca propriul copil, cred ca era dusa pe campii. Si eutanasia nu inseamna asta. Eutanasia se face doar in spital, in conditii speciale si in cazuri rare- sunt cazuri in care chiar cei bolnavi incurabil o cer. Si asta se prqactica doar in anumite tari, culmea, dintre cele mai civilizate. Nu sunt o aparatoare a eutanasiei, dar va rog frumos sa va informati exact ce inseamna aceasta procedura care este oricum, extrem de controversata.

EUTANASÍE s. f. 1. Moarte fără dureri. 2. Metodă de provocare a unei morți nedureroase unui bolnav incurabil, pentru a-i curma o suferință îndelungată și grea. [Pr.: e-u] – Din fr. euthanasie.
    Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de ionel_bufu | Semnalează o greșeală | Permalink
    eutanasíe (e-u-) s. f., art. eutanasía, g.-d. eutanasíi, art. eutanasíei
    Sursa: DOOM 2 (2005) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink
    EUTANASÍE f. 1) Moarte ușoară (fără dureri). 2) Metodă medicală de provocare a unei morți nedureroase, pentru a curma suferința unui bolnav incurabil. / Sursa: NODEX (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

Ok, nu stiam chestia asta, mersi de informare. Dar totusi pe mine asta m-a socat, faptul ca a tinut bebelusul ala flamand pana a murit. Ziceau ceva si treaba cu eutanasierea celor care vor asta, chiar si copii care se pot exprima pot cere asta dar au nevoie si de acordul parintlor. Dar totusi ...

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Uitati aici, stirea !

Ella Louise s-a născut în Belgia și a fost diagnosticată cu o afecțiune genetică a sistemului nervos. O boală incurabilă, în fața căreia micuța nu a avut nici o șansă. A trăit doar 10 luni și sfârșitul a venit după ce mama ei, sfătuită de medici, nu a mai hrănit-o deloc.
    Femeia spune că oricât de crudă ar părea, decizia a curmat chinul copilului său.
    „Cu toate medicamentele pe care trebuia să i le dăm, am început să ne întrebăm care e rostul menținerii acestui copil în viață”, spunea Linda van Roy, mama Ellei Louise.
    Acum, mama micuței își dorește ca legea eutanasiei pentru minori să intre în vigoare în Belgia, pentru a salva și alți copii de chinuri asemănătoare.
    Proiectul de lege ajuns în Parlamentul de la Bruxelles prevede că un minor poate cere el însuși să fie eutanasiat, dacă are suferințe fizice insuportabile și boala este în fază terminală.
    Copilul trebuie însă consiliat de un medic și are nevoie de acordul expres al părinților sau tutorilor săi. Aceștia din urmă sunt cei care decid în cazul copiilor prea mici, pentru a-și putea exprima opinia.
    „Vrem să putem vorbi cu acei copii despre eutanasiere și să le punem întrebările respective. Vrem să le dăm o alternativă dacă vor într-adevăr să-și pună capăt vieții”, afirmă Linda van Roy.
    Dacă Parlamentul de la Bruxelles va adopta legea, Belgia va deveni a doua țară europeană care permite eutanasia minorilor, după Olanda. Cum era de așteptat, multă lume se opune acestei măsuri, pe care o cataloghează ca fiind inumană.
    Printre ei se numără toți liderii religioși - creștini, musulmani sau iudaici, dar și tânăra Izabela Sacewicz.
    Ea are 18 ani și suferă de o boală care a paralizat-o aproape complet. Chiar și așa, adolescenta ferecată în propriul trup, care refuză să o asculte, crede că viața merită trăită.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari