Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    cristina elena
    Guest

EFG-camatari cu acte

Imi cer scuze Afroditei c-am mai dechis un topic.
    Dar vreau sa se vorbeasca aici STRICT de EFG, Euroline. Am vazut ca si tu Stefania esti in situatie 'proasta'.
    Am sa va vorbesc aici despre problema mea cu acest EFG Retail Services.

mischa2000
    Guest
    interesant topic cris ...
    mai sunt experiente neplacute? eu am una rau cu TBI leasing.
    asa ca atentie ce semnati si unde semnati ...

cristina elena
    Guest
    Am luat in 2005 prin sistemul 'credit doar cu buletinul' calculatorul meu actual. Valora 1700 ron. Se mai cuveneau niste bani acolo (dobanzi, etc) si ajungea la vreo 2300 ron.
    Bun! Dar ca multi altii ce-au facut acest credit la Altex prin card Euroline nu s-a primit nici un act. Doar factura produselor.
    Am platit de atunci ca fraiera. Spun asta pentru ca (nu aveam nici un desfasurator de plati, nici un act ca la oricare alta banca ce ofera credite) plateam suma ce mi s-a spus in magazin, cu ceva in plus. Am avut cateva luni de intarziere si ma gandeam sa pun in alta luna mai mult, sa se compenseze
    Primeam extrasele lunare, asta era singurul 'contact' cu ei. Mai tarziu au inceput telefoanele, deloc amabile.
    Cand m-am desteptat ca desi plateam, datoria mea catre ei tot crestea, am inceput sa-i sun si eu. Le-am cerut o hartie, o copie a contractului, ceva!
    Am tinut-o asa din 2005 incoace, plateam, dar plateam degeaba.
    Adica calculatorul meu a ajuns sa valoreze in aproape 5 ani de 5 ori mai mult. Am ajuns luna trecuta sa le datorez peste 10.000 ron.
    Luna trecuta n-am mai putut si cu ajutorul unei prietene am trecut la actiune. Am citit foarte mult pe net depre acest EFG IFN (institutie financiara nonbancara) care a adus batai de cap multor romani.
    Am trimis un mail, apoi cu acelasi continut si o scrisoare prin Posta Romana cu confirmare de primire.
    Ceream o copie a contractului, istoricul platilor, eventualele extrageri de numerar de pe card. Daca nu le primesc in termen de 30 de zile o sa ma adresez OPC-ului.
    Si am primit raspuns.
    Mi-au anulat datoria, dupa cercetarea atenta a situatiei contului meu au ajuns la concluzia ca trebuie sa-mi anuleze datoria.
    Deci nu le mai datoram cei 10470.73 ron pe care mi-i cereau insistent la telefoane
    Le-am platit din aprilie 2005 de cand am facut contractul 7416 ron.

Au niste comisioane interesante, ciudate ar fi termenul mai potrivit.

Fetelor care mai sunteti in situatia asta (Stefania vorbim mai multe pe mess, imi pare rau ca si tu treci prin asa ceva) nu va lasati si sa platiti in nestire.
    Primul pas ar fi sa trimiteti un mail cu ceea ce-am scris eu c-am cerut.

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    Cris ai mare dreptate EFG-camatari cu acte...
    in mare sa va spun cam mare este situatia acum 5 ani am cumparat produse de la altex( care lucreaza cu euroline-ul) in valoare de 18 mil.iar eu trebuia sa dau inapoi in total 22 de mil....timp de 60 de luni rata fiind de 800 de mii pe luna faceti un calcul sa vedeti cat am dat eu peste cei 22 de mil.in plus.....O.K. am paltit ratele acum 2 luni am terminat de achitat ultima rata....si surpriza vineri seara ma suna o cucoana de la euroline care imi spune ca am o restanta de 2 in valoare de 4 mil. am ramas un pic socata i-am spus ca eu una am terminat acum 2 luni ratele iar ea foarte usor imi spune:"cum d-na ca mai aveti sa ne d-ati inca 83 de mil."...fetelor am ramas socata,uimita ,am vazut negrul in fata ochilor si de atunci nu-mi revin in capul meu imi spuna aceasta suma fabuloasa...asa ceva nu se poate........am momente cand imi vine sa plang,maine dimineata ma duc la ei cu o jurista sa stam e vorba voi cere audienta la director am toate chitantele sa-mi explice si mie de unde mai am sa le dau ataita bani..pai pe acea hartie de la altex ca contract nu exista( asa se facea atunci creditele doar cu buletin) scrie doar ca trebuie sa le inapoiez suma de 22 mil iar eu acum imi cer peste o suta de milioane pai ce-am facut frate sa le platesc atata banet...simt ca o i-au razna sunt tare curioasa ce voi rezolva maine...daca nu ii dau in judecata,ma duc oriunde este nevoie si le fac reclamatie si lor tot nu le mai platesc inca 83 de mil.........
    Modificata de vava; 21.11.2010 la 14:01:26.

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de cristina elena Vezi mesajul
    Imi cer scuze Afroditei c-am mai dechis un topic.
    Dar vreau sa se vorbeasca aici STRICT de EFG, Euroline. Am vazut ca si tu Stefania esti in situatie 'proasta'.
    Am sa va vorbesc aici despre problema mea cu acest EFG Retail Services.
    aham....ciudat:P insa eu nu sunt in nici o situatie proasta:P nu am nici un fel de credit, imprumut samd..din contra, strang cate un pic cu fiecare ocazie..

stefaniajohansson
    Guest
    haha:P era vorba de alta Stefanie:P

cristina elena
    Guest
    Stefaniajoh.
    Stefi uau, deci tu ai terminat plata si inca le mai datorezi 80 milioane (lei vechi)?
    Caut acum mailul ce l-am trimis. Cam asta am scris eu, tu poti schimba nitel datele problemei, dar oricum cere-le o copie a contractului de credit si situatia platilor efectuate de tine.
    Cerere
    Ma numesc.....Cristina Elena si sunt posesoarea cardului cu nr. 930051482844....
    In anul 2005 am luat prin intermediul magazinului Altex Bistrita produse in valoare de 1700 ron. Mi s-a eliberat un card Euroline. Nu am primit decat factura de cumparare si certificatele de garantie ale produselor, nu mi s-a eliberat nimic altceva. Era normal sa primesc si eu un exemplar din contractul ce sta la baza eliberarii cardului.
    V-am solicitat telefonic de nenumarate ori o copie a contractului dar nu am primit nimic, asa ca acum o fac si in scris.
    Va rog sa-mi eliberati o copie a contractului ce sta la baza eliberarii cardului, situatia cardului si extrasele de cont cu platile si extragerile de sume de pe card.
    Va solicit si un numar de inregistrare a cererii mele.
    In cazul nesolutionarii nici pe aceasta cale a cererii mele voi face o sesizare la Protectia Consumatorului.
    Pana la solutionarea cererii mele nu doresc sa mai fiu contactata telefonic de catre nimeni din partea EFG-Euroline, vreau sa fiu contactata doar prin intermediul email-ului.

Am trimis asta scris si pe mail si prin scrisoare cu confirmare de primire.
    Modificata de cristina elena; 21.11.2010 la 14:34:06.

Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    multumesc din suflet Cris..vorbim maine sa-ti spun ce am facut!

cristina elena
    Guest
    Comisioane Cristina, comisioane
    EFG are un comision de depasire limita de credit de 5% si din cat ma pricep eu cred ca de acolo am ajuns la asa sume fabuloase. Mi se aplica total aiurea comisionul ala.
    O sa pun cate ceva din ce-am primit eu, poate cineva e in domeniu si pricepe

Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    Cris asa este au acest comision de depasire limita credit de 5 % .....dar de unde frate scot ei asa ceva...... cum adica am depasit limita de credit ..sunt t-a-m-p-i-t-i la cap.....

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Felicitari, Cris, pentru faptul ca tragi un semnal de alarma!

Nu va lasati intimidate, actionati cum a actionat si Cristina! Comunicati cu ei numai in scris. Daca nu se rezolva, nu ezitati sa faceti reclamatie la Protectia consumatorului intr-o prima faza. Puteti cere un control de fond si de la Administratia financiara, nu m-ar mira ca multe din sume nici sa nu fie inregistrate in acte.

+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari