Ultimele discutii din forum
    lorito
    Guest

Educatia sexuala in scoli

Eu sunt pentru. Sub forma de optional macar. Inca de la gimnaziu. M-as bucura enorm sa stiu ca le mai completeaza cineva informatiile copiilor mei. Voi de care parte a baricadei sunteti?

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    eu cred ca este buna, depinde cine o face si de cand incepe

lorito
    Guest
    pai de catre personal calificat si as zice din clasa a-6-a:)

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si eu sunt pro educatie sexuala in scoli. Prefer sa invete acolo de la un profesor, un cadru didactic tot ce trebuie sa stie si sa aiba informatii corecte decat sa afle/invete cine stie ce prostii de pe la colegi/prieteni.

lorito
    Guest
    ce se intampla in cazul in care copilul ar vrea sa invete, dar parintele nu este de acord?
    pentru ca la optionale trebuie semnatura parintelui..
    din experienta, bag mana in foc ca unii parinti ar obiecta vehement, ba li s-ar parea o jignire treaba asta:(

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de lorito Vezi mesajul
    ce se intampla in cazul in care copilul ar vrea sa invete, dar parintele nu este de acord?
    pentru ca la optionale trebuie semnatura parintelui..
    din experienta, bag mana in foc ca unii parinti ar obiecta vehement, ba li s-ar parea o jignire treaba asta:(
    Asta e o mare mare greseala din partea parintilor, as putea chiar sa o numesc lipsa de responsabilitate, ignoranta! Nu stiu ce poate fi in mintea acelor parinti sincer....de ce sa nu vrei sa afle copilul tau lucrurile astea de la un cadru didactic....

lorito
    Guest
    pentru ca e tabu
    eu vorbesc despre copiii protestanti
    si stiu ce zic
    70% dintre elevii mei sunt protestanti
    nu m-am mirat deloc cand eleve de clasa a 8-a m-au intrebat unele treburi, pt ca parintii lor refuza sa vb cu ele despre asa ceva

sunshine
    Guest
    Pot incepe si mai devreme educatia sexuala...nu cu exemple si povesti detaliate dar cate putin.Cu cat copiii isi satisfac mai corect curiozitatea cu atat mai bine.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Si eu sunt pro.
    In curriculum la scolile catolice de la noi exista notiuni legate de organele sexuale incepand din clasa a 3-a. In clasa a 5-a copiii au invatat despre conceptie, dezvoltarea fatului in uter, samd.
    Noi acasa i-am completat cunostintele primite la scoala si i-am vorbit copilului de metode contraceptive, boli transmise sexual, responsabilitati, etc. Dar sunt convinsa ca vor atinge si la scoala aceste subiecte, ca doar nu s-or opri cu explicatiile la juma' de drum.

ANDREEA_23
    Guest
    Eu sunt de acord. Oricum copiii au acces la informatii de genul asta pe net. Eu spre ex am citit pe un forum ca o mama si-a gasit baiatul de 5 ani pe un urs f mare de plus, dezbracat si dand din fund. Grav. Cred ca ori i-a surprins pe parinti ori a vazut scene dintr-un film si parintii nu stiu.
    Modificata de ANDREEA_23; 16.03.2011 la 14:13:33.

nicole13
    Guest
    Cred ca ce facea copilul acela era un act de imitatie,nu constientiza el ca-i act sexual!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari