Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Loool. Deci cele care nu vor sa faca copii o fac din dragoste profunda fata de planeta noastra.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Da, nu-i spun in fata. De ce sa-i spun? Mi-a cerut parerea? Ii traiesc eu viata, ii hranesc eu copiii pe care i-ar putea avea si stau eu cu ei cand se imbolnavesc?

Intrebarea nu era daca-i spui in fata, ci daca gandesti asa despre ea.Nu intotdeauna omul spune ceea ce gandeste.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Pai am mai spus ca da si ca nu cenzurez ceea ce gandesc.

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Loool. Deci cele care nu vor sa faca copii o fac din dragoste profunda fata de planeta noastra.
    Hei hei, eu am dat doua argumente pentru care o femeie care nu vrea sa faca copii nu este superficiala. Pana acum, contraargumentul este "dar instinctul de mama/ e bine sa fi mama". Instinctul asta de inmultire il au si bacteriile dintr-o farfurie Petri (si ne uitam la microscop cum se inmultesc ca nebunele pana papa tot si apoi ha ha uite cum mor toate). Banuiam ca statutul de fiinta umana inseamna mai mult decat instincte, si cateodata inseamna sa faci alegerea logica in ciuda instinctelor - altfel micro poate nu o sa avem environment-ul potrivit pentru a creste copilul si macro mai ocupam un loc de parcare.

Sa nu ma intelegeti gresit, nu sunt un antinatalist. Este total treaba fiecaruia cati copii vrea sa faca, atata vreme cat nu incearca sa defaimeze pe cei care au facut alte alegeri la acest capitol.
    Modificata de Foxman8472; 28.03.2012 la 17:54:05.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Care doua?
    1:
    2:
    Pe ala cu suprapopularea te rog sa nu mi-l aduci mie, ca e ridicol. Dar nu din cauza ca nu ar fi o problema suprapopularea, ci din cauza ca ma indoiesc ca vreo femeie si-ar dori sa faca un copil, dar nu-l face ca sa nu suprapopuleze planeta.

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    1. Nasterea unui copil inseamna in destul de multe cazuri ori renuntarea la cariera ori cresterea copilului cu cheia de gat.
    2. Acea tangenta cu suprapopularea.

Nu am mentionat nicaieri ca astea ar putea fi motivele pentru care o femeie nu ar vrea sa aiba copii. Ci doar ca astea sunt motivele pentru care nu ar trebui criticata ca fiind superficiala. Nu superficialitatea motivului este cea dezbatuta aici, ci superficialitatea faptului in sine, ca despre el s-a discutat.
    Modificata de Foxman8472; 28.03.2012 la 18:07:13.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de Foxman8472 Vezi mesajul
    1. Nasterea unui copil inseamna in destul de multe cazuri ori renuntarea la cariera ori cresterea copilului cu cheia de gat.
    2. Acea tangenta cu suprapopularea.

Nu am mentionat nicaieri ca astea ar putea fi motivele pentru care o femeie nu ar vrea sa aiba copii. Ci doar ca astea sunt motivele pentru care nu ar trebui criticata ca fiind superficiala. Nu superficialitatea motivului este cea dezbatuta aici, ci superficialitatea faptului in sine, ca despre el s-a discutat.
    Pai nici nu discutam despre superficialitatea motivului, pentru ca cele enumerate de tine, daca ar sta intr-adevar la baza deciziei de a nu avea copii, nu sunt deloc superficiale.
    Deci? Despre ce discutam? Motive trebuie sa existe pentru acea alegere. Si in functie de motive poti spune daca persoana este superficiala sau nu.

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Da dar nu s-au prezentat motive. Doar pur si simplu a facut-o superficiala. In absenta unei detalieri, nu poti sa iei actul in sine ca fiind superficial pentru ca exista mai multe motive care sa nu fie superficiale care sa duca la acelasi act. MAI MULT, s-a generalizat ca orice femeie care nu vrea copii e superficiala. "parera mea este ca o femeie fara copii nu este nimic pe lume" Nu ti se pare putin cam grosolan?

Si sa decizi sa nu faci copii in ciuda instinctelor nu mi se prea pare plauzibila ca o alegere superficiala. In general chestiile de suprafata sunt legate mai mult de partea animalica decat de partea logica.
    Modificata de Foxman8472; 28.03.2012 la 18:15:03.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Cine pe cine a facut superficial? Una este sa gandesti asta, si alta e sa ii arunci femeii in fata vorbele respective.
    Citat Postat de Foxman8472 Vezi mesajul
    Si sa decizi sa nu faci copii in ciuda instinctelor nu mi se prea pare plauzibila ca o alegere superficiala. In general chestiile de suprafata sunt legate mai mult de partea animalica decat de partea logica.
    Tu chiar crezi ca vreo femeie care isi doreste sa aiba copii, n-o sa ii faca dintr-un prea puternic sentiment ecologic?
    Modificata de roxie; 28.03.2012 la 18:25:01.

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Unde "a facut-o" nu inseamna "i-a zis in fata".

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Si da, putem deschide chiar un topic legat de motivele care stau in mod real la baza deciziei de a nu avea copii. Pe langa cele doua enumerate de tine , daca tot vorbim la modul ipotetic, daca e sa mai adaug unul profund si altruist, ar fi o boala ereditara a femeii care ar ajunge la copil, sau o alta boala care are speranta redusa de viata si l-ar lasa orfan la o varsta frageda. Astept in continuare si alte motive care sa ma convinga ca decizia nu e una superficiala.
    Modificata de roxie; 28.03.2012 la 18:19:06.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari