Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Maymutik's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2010
    Postari in forum
    6

Buna ziua all

Draga nicodimionelia tie ti se pare acest lucru k fiind o gluma?Mie nu pt k stii de kti ani incerc?Hai sa ti spun.Incerc de aproape 3-4 ani si nimic.Ce parere ai?Si sincera sa fiu nici nu m am gandit sa pun in apliktie ideea ta.Merci orikm pt sfat poate altadata o sa tin cont de ea.Am 2 catei si ma gandesc ca ei ar putea fi una din cauze.Nu mai stiu credeti ma k sunt tare disperata.Am incerkt fel si fel de metode si nimicdar tot nu o sa mi pierd speranta si o sa mai incerc pt k parerea mea este k o femeie fara copii nu este nimik pe lume.Va pup pe toate si va urez multa sanatate si putere k sa va cresteti copilasi mari.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Maimutika, imi pare rau ca nu reusesti sa ramai insarcinata!
    Faptul ca lichidul respectiv curge... asta e... forta gravitationala isi face treaba. Dar sunt convinsa ca nu asta e problema din cauza careia nu ai ramas pana acum insarcinata.

Mergi la un ginecolog in care ai incredere, si roaga-l sa iti prescrie toata analizele care trebuiesc facute in cazul infertilitatii primare. Sper ca pana la urma sa iti indeplinesti dorinta de a deveni mama!

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de Maymutik Vezi mesajul
    Am incerkt fel si fel de metode si nimicdar tot nu o sa mi pierd speranta si o sa mai incerc pt k parerea mea este k o femeie fara copii nu este nimik pe lume.Va pup pe toate si va urez multa sanatate si putere k sa va cresteti copilasi mari.
    O femeie, fie ca are sau nu copii, tot femeie este, nu poti spune ca nu este nimic pe lume.Sunt femei care chiar nu isi doresc copii, sunt femei care nici nu vor sa se casatoreasca.Munca si partenerul le sunt suficiente si totusi sunt femei.Nu le desfiinta doar pentru ca nu vor sa aiba copii.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Eu cred ca asta cu "curge" este doar in mod aparent o problema din cauza careia nu ramai insarcinata, pentru ca sunt suficiente si cateva mici picaturi sa ajunga unde trebuie, si daca nu sunt alte probleme si e momentul potrivit, ramai insarcinata. Vezi pe cele care practica metoda asa zis contraceptiva coitus interruptus si tot raman, deci nu trebuie sa ajunga tot, intreaga cantitate, ca sa ramai. Deci Maymutik, eu zic sa verifici sa nu existe alte probleme, la trompele uterine, sau de ovulatie....

Floricica Debutanta florela52's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2008
    Postari in forum
    1.020
    ma iubita ,cu siguranta nu asta este prob,stii cat m-am chinuit sa raman insarcinata 8 ani ,am facut analize,paraanalize,operatii de micsorare a trompelor,ca cica erau prea lungi,instilatii si degeaba,pana am ajuns la bucuresti la renumitul dr marinescu ,sa-i dea d-zeu sanatate ,a intervenit chirurgical in urma unei laparoscopii si mi-a spus sa ma duc acasa ,sa fac pauza vreo doua luni pana si cicatrizeaza interventia dupa care sa ma apuc de treaba si daca in 5 luni nimic sa revin,dupa 6 luni am ramas insarcinata ,in urma unui chiuretaj,m-i s-a lipic peretele uterului ,si de aici sterilitatea,nimeni de la braila nu a stiut sa-mi spuna ,si nu vrei sa stii cati madici am consultat si cate tratam am luat;asa ca dute fetita la buc ,si nu iti pierde speranta ca vei ramane cu siguranta,bafta multa

Floricica Nou Venita Gina81's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.07.2010
    Postari in forum
    6
    Din curiozotate am citit toate mesajele. Ea nu a "desfiintat'' femeile ce nu vor sa faca copii, considera ca ea insasi nu se simte om daca nu are copii si o inteleg. E dureros cu toate greselile de exprimare pe care le-a facut nu e frumos sa radeti de un om care sufera. Ziceai prin 2010 ca ai fost la dr ginecolog si ca sotul tau nu doreste sa mearga. De atunci a fost? Aproximativ 80% din cazurile de infertilitate se datoreaza sotului. Eu am o colega ce a incercat 10 ani, erau bine amandoi dar nu ramanea si dupa cei 10 ani a venit si minunea. Eu am fost mai norocoasa, am ramas dupa 4 luni, dar dupa 3 luni am fost la dr. si el mi-a zis ca intai se examineaza sotul si apoi femeia si asta dupa 1 an si sa nu mai vin la el pana atunci. Mi-a dat acid folic si vitamina E sa iau si am si ramas. Nu stiu daca astea m-au ajutat sau a fost norocul dar poti incerca. Sper sa mai auzim de tine si sa vii cu vesti bune. Cand am vazut ca ai scris dupa 2 ani am crezut ca ai revenit si ai scris ca ai deja un bebe. Eu asta iti doresc. Sanatate si nu renunta!

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    sincer eu nu cred ca problema vine de la faptul ca , curge sperma cred ca ar trebui sa mergi la mai multi doctori daca posibilitatile iti permit! eu iti doresc sa ramai cat mai curand insarcinata si sa ne anuti! NU BAGA IN SEAMA TOATE RAUTATILE

Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    [QUOTE=Gina81;2834343]Din curiozotate am citit toate mesajele. Ea nu a "desfiintat'' femeile ce nu vor sa faca copii, considera ca ea insasi nu se simte om daca nu are copii si o inteleg. E dureros cu toate greselile de exprimare pe care le-a facut nu e frumos sa radeti de un om care sufera.

Daca vei mai citi inca odata mesajul ei, vei vedea ca exprimarea a fost la modul general.N-a spus: `fara copii nu sunt nimic pe lume...`, ci ca `parera mea este ca o femeie fara copii nu este nimic pe lume` .Asta e generalizare.
    N-am spus cu rautate si nici n-am ras, dar chiar sunt femei care nu-si doresc copii si nu e corect fata de ele sa spui ca nu sunt nimic in viata daca nu au copii.Sunt femei cu cariere de succes si totusi nu au copii.E alegerea lor.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Am citit si eu postarile fetei...este dificil dupa atata timp sa isi mai regasesti increderea!
    Monik, chiar daca a formulat asa cum zici tu, este parerea ei, asa simte ea.....nici eu nu sunt de acord cu cele care nu vor copii, asa cum nici ele nu sunt de acord cu noi, femeile care verm sa avem copii....si ele ne pot "desfiinta", spunandu-ne duverse motive, dar si ce...asta as spune, la fel cum spun si ele!
    Oricum pacat ca sunt astfel de femei!

In concluzie draga mea.....eu am ramas insarcinata dupa aproape 1an , ce-i drept nu am facut analizele sotului, insa atunci cand trebuia sa mearga el la analize apoi eu la verificarea trompelor am si ramas...asta dupa un mic tratament cu antibiotic si antiinflamator!
    iti doresc tot binele din lume si sa va dea Dumnezeu in curand un bebe....iar daca sotul refuza incearca sa rezolvi problema asta!

Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    [QUOTE=savuanamaria;2834924]Am citit si eu postarile fetei...este dificil dupa atata timp sa isi mai regasesti increderea!
    Monik, chiar daca a formulat asa cum zici tu, este parerea ei, asa simte ea.....nici eu nu sunt de acord cu cele care nu vor copii, asa cum nici ele nu sunt de acord cu noi, femeile care verm sa avem copii....si ele ne pot "desfiinta", spunandu-ne duverse motive, dar si ce...asta as spune, la fel cum spun si ele!
    Oricum pacat ca sunt astfel de femei!

Da, este parerea ei, dar daca as fi fost o femeie care nu-si doreste copii, m-as fi simtit vizata: cum adica sunt nimic fara copii!?Lumea se invarteste doar in jurul copiilor?In tineretile mele nici eu nu-mi doream copii.Acum am si-i iubesc, le-as oferi si luna de pe cer dac-as putea.
    Spui ca nu esti de acord cu cele care nu vor copii.De ce n-ai fi?Cu ce te afecteaza faptul ca o femeie nu-si doreste copii?Asta e ceea ce vor ele, e alegerea lor: nu vor copii.Sora mea e una dintre acele femei.E alegerea ei si nu trebuie sa fim sau nu de acord cu ea.E alegerea ei.Pe mine nu ma afecteaza deloc si nici pe ea n-o afecteaza faptul ca eu am doi si nici nu gandeste cine stie ce treburi nelalocul lor despre mine.

Deci sa nu generalizam si nici sa nu condamnam femeile care nu vor copii.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Daca o femeie nu-si doreste copii, este fix treaba ei. Da, poate si eu gandesc despre ea ca e superficiala, ca n-are instincte de femeie ca nu-si doreste copii, dar nu mi-as permite sa ii reprosez ei sau sa o discut cu altii din aceasta cauza.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari