Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068

Despre cainii...de oameni - protest

Randurile pe care urmeaza sa le postez nu reprezinta neaparat o piatra aruncata impotriva cuiva anume, pt. simplul motiv ca nu sunt demna sa ridic vreo piatra...dar reprezinta pozitia mea, de simplu om si refuzul meu de a ma face partasa la sadirea si cresterea semintei raului, sub orice forma.
    Atata vreme cat respir, violenta si instigarea la violenta nu va fi o solutie pentru o lume mai buna...nu sunt adepta "calcarii peste cadavre"...ale nimanui!

Obisnuiam sa spun ca iubesc animalele, dar mi-ati rapit dreptul de a spune asta in momentul in care voi, oamenii, v-ati transformat in bestii…sa continui sa mai spun ca iubesc animalele, ar insemna sa fac o nedreptate fata de ele….Obisnuiam sa iubesc si oamenii…not anymore…
    Asist in ultimele zile, revoltata, scarbita si in acelasi timp neputincioasa la valul de proteste impotriva cainilor maidanezi, ca urmare a faptului ca un copil a fost ucis cu cruzime de o haita de caini, in Bucuresti, o capitala europeana cand vrem noi sa fie…in restul timpului, nu ne aducem aminte nici ca suntem romani…. Acesta este un fapt real, abominabil si regretabil. Ar trebui sa fii de-a dreptul o bestie mai presus de orice inchipuire sa nu iti pese, sa nu te duca in agonie numai incercand sa-ti imaginezi prin ce chinuri a trecut acel copil inainte sa moara….Posibilitatea ca acest lucru sa ti se intample tie sau copilului tau este o oroare pe care o vrei alungata din fata ochilor mintii.
    Si opinia publica a plusat cu promptitudine, unde atata vreme a inchis ochii si inca o mai face la toate nedreptatile care se intampla. Suportam umilinta, saracia, prostul tratament din partea tuturor sistemelor care actioneaza in stat, dar singurii impotriva carora avem un cuvant de spus si putem lua atitudine sunt cainii. Pt. ca ei ne sunt inferiori, sau asa ne place noua sa credem…ca omul este o specie superioara, dominanta…In fapt, nu ne diferentiem cu nimic de celelalte animale…cu riscul de a ma repeta imi mentin afirmatia, pozitia bipeda si degetul opozabil nu sunt suficiente sa ne dea dreptul sa ne numim homo sapiens…
    Este interesant cum peste noapte, toti iubitorii de animale, in speta cei care isi gasesc ragazul sa dea un colt de mancare sau un bol de apa unui caine s-au transformat in paria societatii. Noi suntem vinovati direct sau indirect de moartea unui copil…si nimeni altcineva…S-a plecat intr-o vanatoare de vrajitoare in care voi vreti sa va justificati setea de cruzime printr-o actiune tip vendeta pusa in slujba unui scop nobil…Se organizeaza mitinguri si proteste sau altii iau justitia in propriile maini nu pt. a-si apara copii sau a razbuna moartea unui copil…ci pentru a-si ascunde/satisface placerea de a chinui fiinte mai mici si fara aparare…in fond, toti marii criminali din istorie asa au inceput, prin chinuirea unor biete animalute….
    Este o realitate numarul covarsitor al cainilor de pe strazi…si faptul ca, conditiile in care acestia traiesc si tratamentul primit din partea oamenilor ii imping catre reactii si comportamente drastice…Dar acesti caini nu au ajuns pe strazi din cauza iubitorilor de animale pe care ii tot acuzati, ci din cauza celor carora intretinerea unui suflet care nu “produce” nimic li se pare inutila, iar fuga de o responsabilitate in plus este mult mai usoara, din vina celor carora li se pare mai usor sa ii ocarasca, loveasca si respinga decat sa le dea ceva de mancare, sa le adreseze o vorba buna sau o mangaiere. Atat puteti voi intelege si accepta, nu puteti concepe ca pt. NOI nu exista notiunea de “stapan”…ei sunt copii nostri si suferim pt. ei asa cum o facem pt. oricare din membrii familiei noastre. Cresterea si intretinerea unui animal nu este cu nimic mai prejos decat cresterea unui copil…daca ai esuat in prima, nu ai cum sa fii un parinte bun….
    Si de altfel…ce fel de copii vor fi cei pe care ii cresteti si vor deprinde ideea ca este bine sa fii crud, este bine sa dispui cu vehementa moartea unor fiinte neajutorate…a ORICAROR FIINTE NEAJUTORATE? Ei vor intelege ca se poate…e voie…Si ce fel de lume va fi cea pe care o vor construi astfel de oameni?
    Mi se pare de-a dreptul ipocrita erijarea in oameni buni a celor care se folosesc de tragedia mortii unui copil si a celor care incearca sa se faca cunoscuti prin cele mai vehemente pozitii si propuneri de solutii radicale. Culmea bunatatii si omeniei, tot ei sunt cei care scot la iveala arsenalul de injurii si vorbe grele, atacand persoane reduse la numar si prin urmare cu voci prea mici ca sa fie auzite…Si ca sa vezi treaba, este tocmai reactia unei haite de caini care isi impresoara victima si o sfasie in colti….
    De ce nu aveti curajul sa va faceti auzit glasul si in alte lucruri de importanta nationala? De ce nu iesiti in strada pt. restul nedreptatilor care vi se fac…poate pt. ca majoritatea ati gasit ca este mai usor sa plecati in alte tari pt. o viata mai buna, Romania vi s-a parut peste puterile voastre de salvat…nu merita sa cresti un copil in tara asta…vreti sa le oferiti un viitor mai bun…dar vreti sa vi se dea pur si simplu, nu sa faceti ceva pt. asta….Toti ne aducem aminte de partea cu “drepturile”…mai putini vrem sa recunoastem ca avem si “obligatii”….In fata celor mai mari plecati capul, in fata celor mici va ridicati peste capetele lor ca sa fiti vazuti mai bine…
    Ma intreb ce s-ar fi intamplat daca sarmanul Ionut (desi daca stau sa scornesc asa-zisele stiri, cu siguranta voi gasi rapid un nefericit exemplu, cand nimeni n-a protestat, nimeni n-a luat atitudine, nimeni n-a ucis), saracul copilas, fie-I tarana usoara si sarmani parinti, ar fi fost ucis de o bestie cu chip de om, sau daca ar fi trait, dar ar fi fost violat de unul din sutele de pedofili pe care ii are Bucurestiul…Sigur, veti spune ca impotriva omului ne putem folosi de armele puse la indemana de justitie, dar exista oare justitie cu adevarat in circumstante de felul acesta? Va incalzeste cu ceva ca copilul vostru, ipotetic, nu a fost sfasiat de caini, dar a fost ucis cu sange rece de cel mai feroce dintre animale, omul, acela care face raul gratuit si cu buna stiinta…sau ca i-a fost rapita inocenta si bucuria vietii de catre un pedofil?
    Mi-e greu sa ma gandesc la oricare dintre aceste situatii…dar este lumea in care traim, lumea pe care o vom lasa mostenire copiilor nostri, o lume rea, cu oameni rai…
    Viata nu este in alb si negru…viata are o multitudine de culori si de nuante…si totul depinde de circumstante si de noi sa le interpretam…tocmai prin asta ne diferentiem de animale, pt. ca putem compara situatii, putem sintetiza si putem genera solutii…adicatelea gandim constient….Daca am trai dupa premisa ca “vinovati pt. unul suntem toti”, nu cred ca ar mai ramane mare lucru din rasa umana…De fapt, daca stam putin sa contemplam situatia, nici nu avem nevoie de dusmani, facem o treaba destul de buna in a ne autoeradica…
    Cautati vinovati si vreti sa fie pedepsiti…in loc sa incercati sa gasiti solutii…Pedepsiti animalele si prin asociere simpatizantii…dar chiar va fac dreptate aceste rautati? Veti pune capul pe perna mai linistiti seara? N-as vrea sa fiu in locul niciunuia, nu mi-as impovara sufletul cu o musca, daca acest lucru ar fi posibil…
    Poate cineva ar trebui sa va dea vestea proasta ca posibilitatea ca ceva rau sa se intample va exista intodeauna…nu pot sa cred ca va imaginati ca raul il reprezinta doar cainii de pe strada... Poate veti iesi din casa cu sentimentul de siguranta ca nu mai are cine sa va sara la picioare si sa va sfasie…dar poate dupa colt, vi se va da in cap, sau vi se va rapi copilul...si stiti de ce? Pt. ca nimeni nu va va sari in ajutor...fiecare e pt. el... Pentru ca raul este peste tot, se poate afla chiar in propria voastra casa…Dar nu iti poti trai viata sub amenintarea sabiei lui Damocles…si nici nu poti creste un copil intr-un glob de sticla…pt. ca pana la urma, voia lui Dumnezeu se va face, fie ca vrem sau nu….
    Pentru ca imi iubesc copilul, semenii si VIATA in general, pt. ca nimeni nu mi-a dat drept de viata si de moarte asupra cuvantatoarelor si necuvantatoarelor, pentru ca sunt impotriva violentei si nu vreau sa iau parte la atrocitatile pe care le doriti, eu una am votat “Petitia impotriva eutanasierii cainilor comunitari din Romania si adapostirea acestora in spatii special amenajate" Petitie: "Petitie impotriva eutanasierii cainilor comunitari din Romania si adapostirea acestora in spatii special amenajate"- PetitieOnline.ro si petitia Nu avem dreptul sa omoram! "Animalele impart cu noi privilegiul de a avea suflet"( Pitagora) Petitie: "Nu avem dreptul sa omoram! "Animalele impart cu noi privilegiul de a avea suflet". Pitagora"- PetitieOnline.ro

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Asta e cam al treilea thread pe aceeasi tema. Cred ca se putea introduce acest post intr-unul din thread-urile deja existente.

Floricica Nou Venita Urlatica's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2013
    Postari in forum
    28
    100% de acord cu tine, Hayeti!

Eu m-am inscris de curand pe acest forum fiind o viitoare mama. Ma gandeam ca voi gasi o atmosfera calma, toleranta pentru ca eu asa vad maternitatea si mamele. Din pacate, am fost ingrozita de ura si vehementa cu care se militeaza pentru omorarea cainilor indiferent de metoda.

Ma dezamageste profund ca a iubi un animal a devenit un lucru rau in ochii unora. Ma dezamageste replica repetata la infinit "n-ai ajuta un copil dar cheltui banii pt animale". Va spun din surse sigure ca iubitorii de animale ajuta si oameni si sunt implicati in tot felul de actiuni caritabile atat pt ajutorarea animalelor, cat si a oamenilor. Multi "iubitori de oameni" nu ajuta pe nimeni. Ma dezamageste faptul ca ne invatam copiii sa fie rai de mici. Ma dezamageste faptul ca unii iti doresc sa i se intample si copilului tau ce i s-a intamplat lui Ionut ca sa vada cum reactionezi atunci.

Am 5 pisici (da, 5!) si aud in jurul meu cum o sa le dau dupa ce nasc, cum ca nu o sa le mai iubesc...cred si sper din tot sufletul, ca maternitatea sa nu-mi spele creierii si sunt convinsa ca nu-mi va anula sentimentele pe care le nutresc pentru animale.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Eu nu am ce comenta foarte mult,desii lucrez cu animalele (medic vet) sunt pentru Eutanasiere clar suntem depasiti de situatie si alte variante viabile nu exista.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Citat Postat de Urlatica Vezi mesajul
    100% de acord cu tine, Hayeti!

Eu m-am inscris de curand pe acest forum fiind o viitoare mama. Ma gandeam ca voi gasi o atmosfera calma, toleranta pentru ca eu asa vad maternitatea si mamele. Din pacate, am fost ingrozita de ura si vehementa cu care se militeaza pentru omorarea cainilor indiferent de metoda.

Ma dezamageste profund ca a iubi un animal a devenit un lucru rau in ochii unora. Ma dezamageste replica repetata la infinit "n-ai ajuta un copil dar cheltui banii pt animale". Va spun din surse sigure ca iubitorii de animale ajuta si oameni si sunt implicati in tot felul de actiuni caritabile atat pt ajutorarea animalelor, cat si a oamenilor. Multi "iubitori de oameni" nu ajuta pe nimeni. Ma dezamageste faptul ca ne invatam copiii sa fie rai de mici. Ma dezamageste faptul ca unii iti doresc sa i se intample si copilului tau ce i s-a intamplat lui Ionut ca sa vada cum reactionezi atunci.

Am 5 pisici (da, 5!) si aud in jurul meu cum o sa le dau dupa ce nasc, cum ca nu o sa le mai iubesc...cred si sper din tot sufletul, ca maternitatea sa nu-mi spele creierii si sunt convinsa ca nu-mi va anula sentimentele pe care le nutresc pentru animale.
    Te inseli..aici e o atmosfera calma, aici legam prietenii si schimbam impresii! daca nu avem aceeasi parere cu totii nu inseamna ca suntem unii mai buni decat altii!
    Daca nu accept cainii pe strada, in parcurile unde se joaca copiii mei, nu inseamna ca-i urasc...Si nu mai intru in alte detalii, pentru ca parerea care difera e inteleasa ca un afront personal!
    P.S
    Iti doresc succes in "convietuirea" bebelusului tau cu cele 5 pisici...

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    De la 3 pisici in sus esti deja Crazy Cat Lady.

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    urlatica, iti tin pumnii ca bebelusul tau sa nu faca vreun chist hidatic de la parul de pisica... sanatate multa si nastere usoara iti doresc!

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Eu am stat cu motanul in casa atat in perioada cat eram insarcinata si pana a facut Sanziana 11 luni. Nu s-a intamplat nimic, nu s-a imbolnavit nimeni. Insa..fiind spatiul atat de mic si motanul fiind deja batran, era aproape de impsibil sa convietuim toti. Motanul era mereu stresat si se ascundea si nu stiam ce sa-i mai fac, ii cadea si parul ff mult, iar pe Sanziana trebuia s-o pazesc tot timpul sa n-o zgarie din greseala (pt ca se putea intampla, chiar din joaca) sau sa nu se duca la nisipul pisicii. In consecinta, am dus motanul la tara, unde mama mea il ingrijeste ff bine si, in plus, umbla liber prin curte. Are deja 2 ani de cand e acolo si s-a adaptat perfect. A ajuns la venerabila varsta de 14 ani. Nu m-am gandit nicio clipa sa-l abandonez pe strada sau sa-mi bat joc de el.

sadia
    Guest
    Foxman ,maaaama 5 matze.,,ce 3 e joaca ce zici tu acolo ,..........vai capu meu.....

Pe timpul lu Ceasca venea medicul acasa imediat dupa ce ai nascut,cred ca e cazul sa ne zbatem si pt legea asta....

Hayeti ti-am raspuns la celalalt topic ,ca azi sunt tare multe.....si uita asa Ionut drag copil scump,ai ajuns inger si lumea te compara cu criminalul tau,frumusetze mica sfasiata de caini,ne uraste lumea ca putem fii alaturi de tine si nu de javre criminale

Eu de cand a murit scumpetea asta de copil nu mai am somn,ma lupt cum pot sa nu fie scumpetea mea urmatoarea victima,si cand colo vad declaratii uluitoare ca :javra e mai presus de om.
    Nooooo,trebuie sa ne zguduie Dumnezeu un pic,ca vad ca nu ne trezim....

sadia
    Guest
    Citat Postat de Foxman8472 Vezi mesajul
    Asta e cam al treilea thread pe aceeasi tema. Cred ca se putea introduce acest post intr-unul din thread-urile deja existente.

Si mai sunt si lungi si obositoare de citit....cand de fapt e esenta de pe la celelalte postari

Floricica Nou Venita Urlatica's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2013
    Postari in forum
    28
    Va multumesc pentru grija. Ideea nu era cum ma voi descurca eu cu 5 pisici si un copil, solutii exista intotdeauna dar sa vrei sa le cauti. Voiam doar sa zic ca un copil nu ar trebui sa-ti anuleze sentimentele pentru animale.

Am o prietena, medic veterinar, si-a crescut baiatul pana la 1 an intr-un apartament cu 2 camere cu 2 pisici si 2 catei (un terra nova de 50 kg) si copilul e perfect sanatos. Acum s-au mutat cu totii la curte.

Cryssa, fara legatura cu situatia de acum cu maidanezii - nu ati depus un juramant cand ati terminat facultatea (ca la medicii umani)? Te intreb pentru ca am citit opiniile mai multor veterinari care au spus ca eutanasia e ultima solutie numai in caz de boala a animalului.

Foxman, pisicile au fost adoptate de pe strada de prietenul meu pana sa ne mutam impreuna, deci el ar fi crazy cat man :))) eu am doar doua ramase mama.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari